2021 йилда юқори кучланишли 17 та подстанцияда қўшимча 1 568 МВА қувват оширилади. Шунингдек, 3 та йирик инвестиция лойиҳаси ишга туширилиши режалаштирилган
• 2021 йилда юқори кучланишли 17 та подстанцияда қўшимча 1 568 МВА қувват оширилади. Шунингдек, 3 та йирик инвестиция лойиҳаси ишга туширилиши режалаштирилган
“Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ томонидан иқтисодиёт тармоқлари, ижтимоий соҳа ҳамда аҳоли томонидан электр энергиясига бўлган талабни ортиб бораётган қисмини тўлиқ қоплаш мақсадида электр тармоқларини модернизация ҳамда реконструкция қилиш ишларини жадал олиб бормоқда.
2021 йилда модернизация ва реконструкция дастури асосида жами 17 та подстанцияда қўшимча 1 568 МВА (мегавольт ампер) қувват ошириш режалаштирилган.
Хусусан, жорий йилнинг биринчи ярим йиллигида 7 та подстанцияда юқори кучланишли трансформаторлар ўрнатилиб, подстанцияларда қўшимча 631 МВА қувват оширилган.
1. Тошкент вилояти “Чирчиқ” подстанциясида 150 МВА;
2. Қорақалпоғистон Республикаси “Беруний” подстанциясида 125 МВА;
3. Хоразм вилояти “Хоразм” подстанциясида 75 МВА;
4. Фарғона вилояти “Ўзгариш” подстанциясида 50 МВА;
5. Бухоро вилоятида “Қуйимозор” подстанциясида 63 МВА;
6. Қашқадарё вилоятида “Амир Темур” подстанциясида 125 МВА;
7. Навоий вилоятида “Горная” подстанциясида – 43 МВА юқори кучланишли трансформаторлар ўрнатилиб ишга туширилди ва 631 МВА қувватга оширилди.
Шунингдек, йил якунига қадар 10 та юқори кучланишли подстанцияда 1000 МВА қўшимча қувват оширилиши кутилмоқда, жумладан:
1. Қашқадарё вилояти, “Қарши” подстанциясида 75 МВА;
2. Бухоро вилояти, “Қуйимозор” подстанциясида 127 МВА;
3. Самарқанд вилояти, “Самарқанд” подстанциясида 9 МВА;
4. “Каттақўрғон” подстанциясида 75 МВА;
5. Навоий вилояти, “Химия” подстанциясида 200 МВА;
6. “Горная” подстанциясида 43 МВА;
7. Фарғона вилояти, “Фарғона” подстанциясида 75 МВА;
8. Тошкент шаҳри, “Юксак” подстанциясида 23 МВА;
9. Сурхондарё вилояти, “Шеробод” подстанциясида 249 МВА;
10. Жиззах вилояти, “ДНС” - 2 подстанциясида 124 МВА қўшимча қувват оширилади.
Жорий йил якунига қадар 3 та инвестиция лойиҳа ишга туширилиши режалаштирилган. Хусусан:
- “Ўзбекистон ҳудудида жойлашган 500 кВли “Ғузор–Регар” (Л-507) юқори кучланишли электр узатиш тармоғини тиклаш” инвестиция лойиҳаси.
- “500 кВ Сурхон–Пули-Хумри (Хўжа-Алвон) электр тармоғини қуриш лойиҳаси доирасида 500 кВли “Сурхон” подстанциясидаги очиқ тақсимловчи қурилма (ОТҚ)ни кенгайтириш” инвестиция лойиҳаси.
- “Поп–Наманган–Андижон электрлаштирилган темирйўл линиясининг ташқи объектларини электр таъминоти билан таъминлашда таянч нимстанциясини қуриш” инвестиция лойиҳаси.
“Ўзбекистон МЭТ” АЖ томонидан жорий йилнинг биринчи яримйиллигида жами 398,6 млрд. сўмли лойиҳалар фойдаланишга топширилди.

Мощность высоковольтных автотрансформаторов за год увеличится на 1568 МВА. До конца года также планируется запустить 3 инвестиционных проекта
• Мощность высоковольтных автотрансформаторов за год увеличится на 1568 МВА. До конца года также планируется запустить 3 инвестиционных проекта
В 2021 году на 17 электрических подстанциях будут установлены дополнительные высоковольтные трансформаторы общей мощностью 1568 мегавольт-ампер (МВА). Проекты реализуются в рамках Программы модернизации и реконструкции энергосистемы с целью полного удовлетворения растущего внутреннего спроса на электроэнергию.
В частности, в первом полугодии высоковольтные трансформаторы общей мощностью 631 МВА установлены на 7 подстанциях (ПС).
1. 150 МВА на ПС «Чирчик» в Ташкентской области;
2. 125 МВА на ПС «Беруний» в Республике Каракалпакстан;
3. 75 МВА на ПС «Хорезм» в Хорезмской области;
4. 50 МВА на ПС «Смена» в Ферганской области;
5. 63 МВА на ПС «Куйимозор» в Бухарской области;
6. 125 МВА на ПС «Амир Темур» в Кашкадарьинской области;
7. На ПС «Горная» в Навоийской области - смонтированы и введены в эксплуатацию высоковольтные трансформаторы мощностью 43 МВА, увеличенные до 631 МВА.
До конца года запланировано введение дополнительных высоковольтных трансформаторов общей мощностью в 1000 МВА на 10 подстанциях.
1. 75 МВА на ПС «Карши» в Кашкадарьинской области;
2. 127 МВА на ПС «Куйимозор» в Бухарской области;
3. 9 МВА на ПС «Самарканд» в Самаркандской области;
4. 75 МВА на ПС «Каттакурган» в Самаркандской области;
5. 200 МВА на ПС «Химия» в Навоийской области;
6. 43 МВА на ПС «Горная»в Навоийской области;
7. 75 МВА на ПС «Фергана» в Ферганской области;
8. 23 МВА на ПС «Юксак» в Ташкенте;
9. 249 МВА на ПС Шерабад в Сурхандарьинской области;
10. 124 МВА на ПС «ДНС 2» в Джизакской области.
До конца года также планируется запустить 3 инвестиционных проекта. В частности:
- Инвестпроект «Реконструкция ВЛ 500 кВ «Гузар-Регар» (Л-507), расположенной на территории Узбекистана» стоимостью 14,8 миллиона долларов США;
- Инвестпроект «Расширение ОРУ на ПС 500 кВ «Сурхан» в рамках проекта строительства 500 кВ Сурхан-Пули-Хумри (Ходжа-Алвон)» стоимостью 32,0 миллиона долларов США;
- Инвестиционный проект «Строительство базовой подстанции для электроснабжения внешних объектов электрифицированной железнодорожной линии «Поп-Наманган-Андижан» стоимостью 11,2 миллиона долларов США.
В первом полугодии 2021 года объем выделенных кредитных средств на реализацию проектов составил 398,6 миллиарда сумов.