Энергетика вазири ўринбосари бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси 2021 йил 1-10 июль кунлари Туркияда энергетика соҳасидаги ислоҳотларининг боришини, газ транспорт тизимини ўрганиш мақсадида амалий ташриф билан Туркия Республикасида бўлди.
Ўрганиш давомида делегация аъзолари ушбу соҳада фаолият юритаётган Туркиянинг етакчи компаниялари фаолияти билан танишдилар. Хизмат сафари давомида делегация бир қатор шаҳарларга ташриф буюрди, хусусан, Дўзче шаҳридаги газ етказиб бериш операторининг иш жараёнлари, шу жумладан ҳисобга олиш, сифати ва асосий кўрсаткичларининг аниқланиши билан танишилди. Шунингдек, ширкатнинг таркибий тузилмаси, унда абонентларнинг газ таъминотига уланиши, лойиҳалаш жараёни, уй ичи тармоқларини қуриш, шартномаларни расмийлаштириш, тўловларни амалга ошириш, газ ҳисоблагичлардан кўрсаткичларни олиш жараёнлари кўздан кечирилди.
Шунингдек, Болу шаҳрида ер ости газ қувурларининг техник ҳолатини диагностика қилиш тизими ва газлаштириш тажрибаси ўрганилди. Хусусан, газ тақсимлаш пунктларининг ҳолати, техник тавсифи, иш режими ҳамда газлаштириш жараёнлари ўрганилди. Кўп қаватли уйларга табиий газ етказиб берувчи ва хонадон ичидаги қувурларнинг монтаж қилиниши, лойиҳалаш жараёни, мобил лаборатория ва ундаги газ сиқиб чиқишини аниқловчи қурилмаларни амалда ишлатилиши билан танишилди.
Хусусан, табиий газ етказиб беришга ихтисослашган “АКSА DOGAL GAS” компаниясининг ушбу соҳадаги тажрибаси ўрганилди. У 2000 йилда ташкил этилган бўлиб, Туркиянинг 31 та вилоят ҳудудида жойлашган 27 та вилоят маркази ҳамда 197 та туман ва шаҳарларда газ таъминоти бўйича лицензияга эга оператор ҳисобланади.
Компания Туркияда фаолият юритадиган 72 та газ таъминоти операторидан 21 тасига эгалик қилади. “АКSА DOGAL GAS” 32 минг км газ тармоғи орқали 3,7 млн истеъмолчиларга йилига 9,6 млрд куб метр (ички истеъмолнинг 20 фоизи) атрофида газ етказиб беради.
Ўзбекистон мутахассислари компаниянинг маълумотлар маркази (Дата-центр), Республика диспетчерлик маркази, истеъмолчиларга хизмат кўрсатиш тизими ва бошқа соҳаларда инновацион тизимлар фаолияти билан танишди.
Туркияда истеъмолчилар мурожааталарини қабул қилиш бўйича республикадаги ягона тақсимот маркази (Дата-центр) ташкил этилган бўлиб, барча ҳудудлардаги истеъмолчилардан мурожаатлар ушбу марказга тўғридан-тўғри қабул қилиниб, жойларга юборилади. Мурожаат келиб тушган ҳудудга энг яқин бўлган гуруҳ GPRS тарзда аниқланиб, унга юборилади. Белгиланган жойга етиб бориш вақти меъёри 15 дақиқа белгиланган.
АСКУГ тизимини Ўзбекистонда татбиқ этиш доирасида ускуналарнинг зарур элементларидан бири – табиий газни тартибга солувчи воситалар Туркиядан етказиб берилмоқда. Хизмат сафари давомида делегация ушбу регуляторларни ишлаб чиқарувчи “ESKA” компанияси фаолияти билан танишди. “ESKA” томонидан газ регуляторлари ва газ тақсимлаш пунктларини ишлаб чиқариш, сифат назорати, қадоқлаш ва юклаш асосан инсон омилисиз автоматлаштирилган тизимдаги роботлар томонидан амалга оширилади.
Хизмат сафари дастурида пластик ва регуляторлар ишлаб чиқарувчи “NTG Plastik” заводи фаолияти билан танишилди. Завод 1978 йилда ташкил этилганидан бери у турли хил полиэтилен қувурлар ва арматура ишлаб чиқаришга ихтисослашган. Корхона асосан экспорт учун фаолият юритади, хусусан, бу ерда ишлаб чиқарилган полиэтилен қувурлар (диаметри 20 мм.дан 1200 мм.гача) ва қарийб 800 турдаги улагичлар дунёнинг 65 мамлакатига етказиб берилади. Барча маҳсулотлар халқаро стандартларга мувофиқ сертификатланган.
Туркия энергетика ва табиий ресурслар вазирлиги, Энергия бозорини тартибга солиш идораси (EMRA), “BOTAS Petroleum Pipeline Corporation” давлат компанияси расмийлари билан бир қатор учрашувлар ўтказдилар.
Икки мамлакат мутахассислари газ таъминотини ташкил қилишда илғор тажрибаларни қўллаш имкониятлари тўғрисида фикр алмашдилар.
Туркиянинг газ учун қонунчиликда белгиланган тариф сиёсатига мувофиқ, мамлакатда уй-жой истеъмолчилари, саноат истеъмолчилари ва энергия ишлаб чиқарувчилар учун 3 турдаги тариф нархлари мавжуд.
Маълумот учун: 2020 йилда Туркияда табиий газ истеъмолчиларининг умумий сони 17,5 миллионни ташкил этади, шундан 16,8 миллиони аҳоли истеъмолчилари ҳисобланади.
Туркия Республикасида табиий газнинг умумий истеъмоли 47,7 млрд куб метрни, шу жумладан аҳоли истеъмолчилари – 15,4 млрд куб метрни, электр станциялари – 13,6 млрд куб метрни, саноат – 12,7 млрд куб метрни ва бошқалар 6,0 млрд куб метрни ташкил этади. Бунда табиий газга бўлган эҳтиёж 99,7 фоизга импортдан қопланади (Россия, Озарбайжон ва Эрондан – табиий газ ҳамда Жазоир, ХДР ва Нигериядан – суюлтирилган табиий газ).
Хизмат сафари натижаларига кўра, Туркия тажрибасига асосланиб, бозор механизмларини жорий этиш элементларини қўллаш имконияти бир қатор йўналишларда кўриб чиқилади. Хусусан, энергетика бозори регуляторини яратиш, давлат-хусусий шериклик шартлари асосида газ тақсимлаш тизими объектларини фойдаланиш учун инвесторларга бериш ва бошқалар.

Делегация Узбекистана изучила турецкий опыт газоснабжения
Делегация Узбекистана во главе с заместителем министра энергетики 1-10 июля 2021 года посетила Турцию с рабочим визитом с целью изучения газотранспортной системы, хода реформ в энергетике Турции.
В ходе поездки члены делегации ознакомились с деятельностью ведущих турецких компаний, действующих в данной сфере. В ходе рабочего визита делегация посетила ряд городов, была, в частности, ознакомлена с алгоритмом работы одного из операторов газоснабжения в городе Дузче, в том числе, с системой учёта и качества основных показателей газораспределительной станции. Изучена структура подключения абонентов к газоснабжению, процесса проектирования, строительства внутренних сетей, оформления договоров, снятие показаний с газовых счетчиков.
Также изучены системы диагностики технического состояния подземных газопроводов и опыт газификации в городе Болу. В частности, были представлены технические характеристики и режимы работы газораспределительных пунктов. Рассмотрены процесс монтажа газоснабжения в многоэтажных домах, испытание трубопроводов под давлением и другие необходимые процессы. Также изучена практика использования мобильной лаборатории, а также устройств обнаружения утечек газа.
В частности, был изучен опыт работы в данной сфере компании «Акsа Dogal GAS», специализирующейся на поставках природного газа. Она была создана в 2000 году и является лицензированным оператором газоснабжения в 27 региональных центрах и 197 районах и городах, расположенных в 31 провинции Турции.
Компания владеет 21 из 72 действующих в Турции операторов газоснабжения. «Акsа Dogal GAS» снабжает природным газом 3,7 млн. потребителей в год, поставка осуществляется с использованием 32 тысяч километров трубопроводов. Поставляется около 9,6 миллиардов кубометров газа, что составляет 20 процентов от общего объема внутреннего потребления природного газа в Турции.
Специалистам Узбекистана представили работу инновационной системы в Дата-центре компании, Республиканского диспетчерского центра, системы обслуживания клиентов и других направлений.
В Турции для приема заявок от потребителей создан единый распределительный центр (Дата-центр), которым принимаются заявки из всех регионов страны и затем отправляются на места. Группа, ближайшая к месту приема заявки, будет идентифицирована GPRS и направлена туда. Нормой времени для того, чтобы добраться до места назначения, считаются 15 минут.
В рамках внедрения в Узбекистане системы АСКУГ, один из необходимых элементов оборудования – регуляторы природного газа, поставляются из Турции. В ходе рабочей поездки делегация ознакомилась с деятельностью производителя данных регуляторов – компании ESKA. Производство, проверка качества, упаковка и загрузка газовых регуляторов и газораспределительных пунктов компанией ESKA осуществляется в основном роботами в автоматизированной системе без учета человеческого фактора.
Также в программу визита вошло ознакомление с заводом NTG Plastik. Его специализацией с начала основания в 1978 году является производство различных полиэтиленовых труб и фитингов. Предприятие работает в основном на экспорт, в частности, производимые здесь полиэтиленовые трубы (диаметром от 20 мм до 1200 мм.) и порядка 800 типов разъёмов поставляются в 65 стран мира. Вся продукция сертифицирована в соответствии с международными стандартами.
После изучения на местах практики работы различных звеньев системы газоснабжения, члены делегации Узбекистана провели серию встреч с ответственными лицами Министерства энергетики и природных ресурсов Турции, Управления по регулированию энергетического рынка (EMRA), государственной компании BOTAS Petroleum Pipeline Corporation.
Между специалистами двух стран состоялся обмен мнениями о возможностях применения передовой практики организации газоснабжения.
В соответствии с законодательно закреплённой тарифной политикой Турции на газ, в стране существует 3 типа тарифных цен для бытовых потребителей, промышленных потребителей и электрогенераторов.
Отметим, что общее количество потребителей природного газа в Турции, по данным 2020 года составляет 17,5 миллионов, из которых 16,8 миллионов – бытовые абоненты (население).
Общее потребление природного газа в Турецкой Республики составляет 47,7 миллиарда кубометров, в том числе потребители - 15,4 миллиарда кубометров, электростанции - 13,6 миллиарда кубометров, промышленность - 12,7 миллиарда кубометров и другие - 6,0 миллиарда кубометров. При этом потребность в природном газе на 99,7% покрывается за счет импорта (природный газ из России, Азербайджана и Ирана, сжиженный природный газ из Алжира, Северной Кореи и Нигерии).
По итогам рабочего визита в Турцию, возможность применения элементов внедрения рыночных механизмов, основываясь на турецком опыте, будет рассмотрен в ряде направлений. В частности, в вопросе создания регулятора энергетического рынка, предоставление инвесторам газораспределительных мощностей в пользование на условиях государственно-частного партнерства и других.