САНКТ-ПЕТЕРБУРГДА ЎЗБЕКИСТОН КУНИ
2019 йил 1-4 октябр кунлари Санкт-Петербургда бўлиб ўтган IX халқаро газ форуми доирасида «Ўзбекистон куни» ташкил этилиб, унда мамлакатимизнинг табиий бойликлари, ўзига хослиги ва ранг-баранглиги намойиш этилди.
Географияси, диққатга сазовор жойлари, табиий заҳиралари, саноат салоҳияти ва ҳаёти, ривожланишининг бошқа жиҳатлари билан таништириш имкониятига эга бўлган Ўзбекистоннинг миллий стенди етакчи саноат корхоналари вакилларидан иборат тадбир иштирокчилари ва меҳмонларининг диққатини жалб этди. Меҳмонлар, шунингдек ўзбек меваларидан татиб кўриш, ўзига хос эсдалик совғаларини олиш имкониятига ҳам эга бўлдилар.
Форум меҳмонлари стенд экспозициялари билан танишишдан ташқари, ўзбек миллий таомлари, шу билан бирга ўзбек палови ва ўзбек эстрада хонандаларининг концертларидан иборат маданий дастурдан ҳам баҳраманд бўлдилар.
Маданий дастур доирасида иштирокчилар таниқли ўзбек хонандалари Севара Назархон, Милена Мадмусаева ва «Ялла» гуруҳи, «Ўзбекистон» миллий рақс гуруҳининг чиқишларидан баҳраманд бўлдилар.
Шунингдек, форум доирасида «Ўзбекнефтгаз» АЖ раиси Баҳодир Сидиқовнинг «Ўзбекистон ва Россия нефть-газ компанияларининг стандартлаштириш ва мувофиқлаштиришни баҳолаш» мавзусидаги чиқиши тақдим этилди.
«Ўзбекистон куни», шубҳасиз, IX Санкт-Петербург халқаро форумининг энг ёрқин воқеаларидан бири бўлиб, мавжуд алоқаларни кенгайтириш ва ўзаро манфаатли янги алоқаларни ривожлантиришга хизмат қилади.
Қайд этиш керак, Санкт-Петербург халқаро газ форуми Россия Федерациясининг нефть-газ саноати соҳасидаги энг йирик тадбир бўлиб, унда йирик нефть-газ компаниялари раҳбарлари, инновацион марказлар ва дизайн институтлари раҳбарлари, экспертлар, академиклар, ихтисослашган университетлар ҳамда илмий-тадқиқот институтлари раҳбарлари учун долзарб масалаларни муҳокама қилиш учун қулай майдонча вазифасини ўтади. Мазкур тадбирда 55 та мамлакатдан 30 мингдан ортиқ киши иштирок этди.

ДЕНЬ УЗБЕКИСТАНА В САНКТ-ПЕТЕРБУРГЕ
В рамках IX Петербургского международного газового форума, который проходил с 1 по 4 октября 2019 года, прошел «День Узбекистана», на котором было представлено богатство, самобытность и многообразие нашей страны.
Огромное внимание участников и гостей мероприятия, среди которых были и руководили ведущих предприятий отрасли, привлек национальный стенд Узбекистана, где они могли ознакомиться с географией, достопримечательностями, природными ресурсами, промышленным потенциалом и другими аспектами жизни и развития республики. Там же гости могли отведать на вкус узбекские фрукты, получить оригинальные сувениры.
Помимо ознакомления с экспозицией стенда гостям форума была представлена содержательная культурная программа, включавшая в себя дегустацию блюд национальной узбекской кухни, в том числе настоящего узбекского плова и концерт исполнителей узбекской эстрады.
В рамках культурной программы на сцене выступили известные узбекские исполнители Севара Назархан, Милена Мадмусаева и группа «Ялла», ансамбль национального танца «Узбекистан».
Так же в рамках форума прозвучал доклад Председателя АО «Узбекнефтегаз» Баходира Сидикова на тему «Взаимодействие нефтегазовых компаний Узбекистана и России в сферах стандартизации и оценки соответствия».
Проведение «Дня Узбекистана» несомненно стало одним из самых ярких событий IX Петербургского международного газового форума, и эффективно послужило расширению имеющихся и установлению новых взаимовыгодных деловых контактов.
Стоит отметить, что Петербургский международный газовый форум – крупнейшее событие нефтегазовой индустрии Российской Федерации, ведущая площадка для обсуждения актуальных вопросов между топ-менеджерами крупнейших нефтегазовых компаний, представителями инновационных центров и проектных институтов, экспертами, академиками, руководителями профильных вузов и научно-исследовательских институтов. В этом году в нем приняло участие более 30 000 человек из 55 стран мира.