ЭНЕРГЕТИКА ВАЗИРЛИГИДА ҲИНДИСТОН БИЛАН ҲАМКОРЛИК МАСАЛАЛАРИ МУҲОКАМА ЭТИЛДИ
2019 йил 10 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигида бўлиб ўтган учрашувда электр энергетикаси, нефть-газ ва ёқилғи-энергетика мажмуи (ЁЭМ)нинг бошқа соҳалари бўйича Ўзбекистон-Ҳиндистон ҳамкорлигини ривожлантириш масалалари муҳокама этилди.
Учрашувда Энергетика вазирининг биринчи ўринбосари Жўрабек Мирзамаҳмудов ва Ҳиндистоннинг мамлакатимиздаги элчиси Сантош Жа иштирок этди.
Мулоқот чоғида икки мамлакат ўртасида ЁЭМнинг турли йўналишларида ҳамкорлик истиқболлари ҳақида сўз юритилди. Хусусан, нефть-газ соҳасида ҳозирги вақтда Ҳиндистоннинг «ONGC Videsh Limited» компанияси Ўзбекистоннинг қатор инвестиция блокларида геология-қидирув ишларини олиб бориш имкониятини кўриб чиқаётгани маълум қилинди.
Учрашув давомида Ҳиндистон томони жорий йилнинг февраль ойида ташкил этилган Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигининг олдига қўйилган мақсад ва вазифалар, шунингдек айни вақтда ЁЭМ соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар билан таништирилди.
Таъкидландики, Энергетика вазирлиги электр ва иссиқлик энергияси, кўмир ишлаб чиқариш, етказиш ва тақсимлаш, шунингдек нефть, газни қазиб олиш, қайта ишлаш, уларни қайта ишлаш натижасида олинган маҳсулотларни етказиб бериш, тақсимлаш, сотиш ва фойдаланишда давлат мувофиқлаштириш жараёнини юритади.
Ҳиндистон томонига Ўзбекистонда электр энергияси истеъмолининг йиллик ўсиш прогнози 6-7 фоизни ташкил этиши ва 2030 йилга бориб 121 млрд. КВтс электр энергиясининг кафолатли ишлаб чиқарилишини таъминлаш зарурлиги, мавжуд 31,8 ГВт ишлаб чиқариш қувватларини ҳисобга олган ҳолда, энергетика соҳасидаги инвестиция лойиҳаларида иштирок этиш имконияти тақдим этилди.

В МИНЭНЕРГО ОБСУДИЛИ ПАРТНЕРСТВО С ИНДИЕЙ
Вопросы развития узбекско-индийского сотрудничества в электроэнергетической, нефтегазовой и других направлениях топливно-энергетического комплекса (ТЭК) были рассмотрены в ходе встречи 10 октября 2019 года в Министерстве энергетики Республики Узбекистан.
Во встрече приняли участие первый заместитель министра энергетики Журабек Мирзамахмудов, Посол Индии в Узбекистане Сантош Джа.
Была отмечена перспективность сотрудничества двух стран в различных направлениях ТЭК. В частности, в нефтегазовой отрасли в настоящее время индийской компанией «ONGC Videsh Limited» рассматривается возможность участия в геологоразведочных работах на ряде инвестиционных блоков Узбекистана.
В ходе встречи индийской стороне были представлены цели и задачи, поставленные перед образованным в феврале текущего года Министерством энергетики Республики Узбекистан, а также основные этапы реформирования ТЭК, которые реализуются в настоящее время.
Отмечено, что Минэнерго осуществляет государственное регулирование процессов производства, передачи, распределения и потребления электрической и тепловой энергии, угля, а также добычи, переработки, транспортировки, распределения, реализации и использования нефти, газа и продуктов их переработки.
Индийской стороне были представлены возможности участия в инвестиционных проектах в сфере энергетики с учетом того, что прогноз ежегодного роста потребления электроэнергии по Узбекистану составляет порядка 6-7%, а к 2030 году необходимо обеспечить гарантированную выработку 121 млрд. кВтч электроэнергии и соответственно наличие 31,8 ГВт генерирующих мощностей.