Энергия ва нефть-газ компаниялари учун ўзаро ҳисоб-китоблар учун белгиланган тарифларга ўзгартиришлар киритилди
• Энергия ва нефть-газ компаниялари учун ўзаро ҳисоб-китоблар учун белгиланган тарифларга ўзгартиришлар киритилди
Жорий йилнинг 2 август куни Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Идоралараро тариф комиссиясининг 7-сон йиғилиш баёни тасдиқланди.
Баённомага асосан қуйидагилар назарда тутилган:
- табиий газ учун ички тармоқ нархларини тасдиқлаш;
- электр энергиясини ишлаб чиқариш, узатищ, тақсимлаш ва сотиш учун ички тармоқ, шунингдек иссиқлик энергиясини ишлаб чиқариш тарифларини қайта кўриб чиқиш;
- истеъмолчилардан ва электр ҳамда иссиқлик энергиясини улгуржи сотувчилардан, шунингдек табиий газдан олинадиган маблағларни тақсимлаш тартибини қайта кўриб чиқиш.
Баённома билан, 2021 йил 1 августдан бошлаб, Нефтгаз-тармоғи ишлаб чиқарувчи корхоналари томонидан реализация қилинадиган табиий газ бўйича ички тармоқ нархлари ўртача 21 % (ҚҚС билан) га тушурилган ҳолда белгиланмоқда. Тарифларнинг қайта кўриб чиқилиши “Ўзтрансгаз”АЖ ва “Ҳудудгазтаъминот”АЖларнинг молиявий ҳолатини янада яхшилаш ва соғломлаштиришга хизмат қилади.
Шунингдек, баённомада электр энергиясини ишлаб чиқариш, узатиш, тақсимлаш ва сотиш учун ички тармоқ, шунингдек иссиқлик энергиясини ишлаб чиқариш тарифлари қайта кўриб чиқилган. Унга кўра электр энергиясини ишлаб чиқариш бўйича ички тарифлар ўртача 21,7 % га ўсган.
Бунга асосий сабаб валюта курсларининг ошиши, янги буғ-газ қурилмаларининг ўрнатилиши ҳисобига амортизацион ажратмалар ҳажмининг кўпайиши ва инфляция даражасининг ўсиши бўлиб қолмоқда.
Электр энергияни етказиб бериш ички тармоқ тарифлари ўртача 5,9 % га камайтирилмоқда, шунингдек тақсимлаш ва сотиш бўйича ички тармоқ тарифлари ўртача 4,5 %га ошмоқда.
Тақсимлаш ва сотиш бўйича тарифларнинг ўсишига сабаб реализация қилиш ҳажмининг ҳамда капитал қўйилмалар бўйича харажатларнинг ошганлигидир.
Электр энергиясини ишлаб чиқариш, узатиш, тақсимлаш ва сотиш учун ички тармоқ, шунингдек иссиқлик энергиясини ишлаб чиқариш тарифларига киритилган ўзгартиришлар, аввалроқ бу ҳақида оммавий ахборот воситаларида хабар берилганлигини инобатга олган ҳолда, жорий йилнинг 20 августидан эътиборан кучга кириши маълум қилинади.
Эслатиб ўтамиз, мазкур тарифлар ёқилғи-энергетика корхоналари учун ўзаро ҳисоб-китобларни амалга ошириш учун белгиланган бўлиб, ёқилғи-энергетикасининг якуний истеъмолчиларига (абонентларга) татбиқ этилмайди ҳамда газ ва электр энергиясининг истеъмол тарифига таъсир кўрсатмайди.

Внесены изменения в установленные тарифы взаиморасчетов для энерго и нефтегазовых компаний
2 августа текущего года был утвержден Протокол 7-го заседания Межведомственной тарифной комиссии при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
Согласно протоколу, предусмотрено:
- утверждение внутриотраслевых цен на природный газ;
- пересмотр внутриотраслевых тарифов на производство, транспортировку, распределение и сбыт электрической энергии, а также тарифов на производство тепловой энергии;
- пересмотр порядка распределения денежных средств, поступающих от потребителей и оптовых перепродавцов электрической и тепловой энергии, а также природного газа.
Согласно протоколу, с 1 августа 2021 года внутриотраслевые тарифы на природный газ, продаваемый производителями нефтегазовой отрасли, будут снижены в среднем на 21% (с учетом НДС). Пересмотр тарифов послужит дальнейшему улучшению финансового состояния АО «Узтрансгаз» и АО «Худудгазтаминот».
Протокол также пересмотрел внутреннюю сеть по производству, транспортировке (передаче), распределению и продаже электроэнергии, а также тарифы на производство тепловой энергии. В соответствии с протоколом, внутренние тарифы на производство электроэнергии выросли в среднем на 21,7%.
Основными причинами повышения тарифов являются рост курса валют, увеличение амортизационных отчислений в связи с вводом в эксплуатацию новых парогазовых установок, переоценки основных средств и рост инфляции.
Тарифы на внутреннюю сеть на транспортировку (передачу) электроэнергии снижаются в среднем на 5,9%, а тарифы на внутреннюю сеть на распределение и сбыт повышаются в среднем на 4,5%.
Изменения в тарифах во внутренней сети по производству, транспортировке (передаче), распределению и сбыту электроэнергии, а также на производство тепловой энергии вступят в силу с 20 августа текущего года, так как, ранее в СМИ опубликована информация об утверждении новых тарифов согласно с протоколом межведомственной тарифной комиссии при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
Следует отметить, что данные тарифы устанавливаются для проведения взаиморасчетов между предприятиями топлевно энергетической отрасли, при этом, не распространяются на конечных потребителей (абонентов) и не оказывают влияния на потребительские тарифы электрической энергии и природного газа.