Бугун, жорий йилда истеъмолчиларни ёқилғи-энергия ресурслари билан таъминлаш борасида амалга оширилаётган, ўз навбатида энергетика соҳасида Ўзбекистон тарихидаги 10 та энг йирик лойиҳалар хусусида қисқача маълумот бериб ўтамиз.
• Бугун, жорий йилда истеъмолчиларни ёқилғи-энергия ресурслари билан таъминлаш борасида амалга оширилаётган, ўз навбатида энергетика соҳасида Ўзбекистон тарихидаги 10 та энг йирик лойиҳалар хусусида қисқача маълумот бериб ўтамиз.
Биринчи лойиҳа: 2021 йилнинг ўтган 6 ойи давомида электр энергетика соҳасида 4 минг 341 мегаваттга тенг бўлган иссиқлик, қуёш ва шамол электр станцияларини қуриш бўйича инвесторлар билан жами 10 та шартнома имзоланди. Мазкур 4 минг 341 мегаватт ҳажм Ўзбекистонда амалдаги ўрнатилган қувватларнинг қарийб учдан бирини ташкил қилади.
Иккинчи лойиҳа: Жорий йилда Навоий ва Самарқанд вилоятларида ҳар бирининг қуввати 100 мегаваттдан бўлган 2 та қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилади. Ушбу станциялар – Ўзбекистон тарихида биринчи йирик ҳажмдаги қуёш фотоэлектр станциялари ҳисобланади.
Учинчи лойиҳа: 2021 йил якунига қадар умумий қуввати 1 минг 800 мегаваттга тенг бўлган иссиқлик ва қуёш электр станциялари ишга туширилади. Бир йилда бу каби йирик ҳажмдаги қувватлар аввал ишга туширилмаган.
Тўрттинчи лойиҳа: 2021 йилда юқори кучланишли 17 та подстанцияда қўшимча 1 минг 568 мегавольт ампер (МВА) қувват оширилади. Шунингдек, магистрал электр тармоқларида 3 та йирик инвестиция лойиҳаси (“Ўзбекистон ҳудудида жойлашган 500 кВли “Ғузор–Регар” (Л-507) юқори кучланишли электр узатиш тармоғини тиклаш” инвестиция лойиҳаси;
- “500 кВ Сурхон–Пули-Хумри (Хўжа-Алвон) электр тармоғини қуриш лойиҳаси доирасида 500 кВли “Сурхон” подстанциясидаги очиқ тақсимловчи қурилма (ОТҚ)ни кенгайтириш” инвестиция лойиҳаси;
- “Поп–Наманган–Андижон электрлаштирилган темирйўл линиясининг ташқи объектларини электр таъминоти билан таъминлашда таянч нимстанциясини қуриш” инвестиция лойиҳаси.) ишга туширилади. Бир йилда магистрал электр тармоқларида бу ҳажмдаги қувват ва лойиҳалар аввал ишга туширилмаган.
Бешинчи лойиҳа: 2021 йил давомида узунлиги 15 000 километр бўлган паст кучланишли электр узатиш тармоқлари янгидан қурилади ва реконструкция қилинади. Бу Ўзбекистон тарихида паст кучланишли тармоқларда илк бор йирик ҳажмдаги янгилаш ишлари ҳисобланади.
Олтинчи лойиҳа: 2021 йилда 4 000 та трансформатор пункти модернизация ва реконстркция қилинади. Бу ҳам Ўзбекистон тарихида трансформатор пунктларидаги илк бор йирик ҳажмдаги янгилаш ишлари ҳисобланади.
Еттинчи лойиҳа: Жорий йилда Қашқадарё вилоятида Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги (МДҲ) давлатларида ягона ва энг йирик лойиҳа ҳисобланадиган “Uzbekistan GTL” заводи ишга туширилади.
Саккизинчи лойиҳа: 2021 йилда электр энергиясини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизими (АСКУЭ) доирасида барча – 7 миллион 300 мингдан ортиқ истеъмолчига замонавий электр ҳисоблагичлар бепул ўрнатиб берилди.
Тўққизинчи лойиҳа: 2021 йилда табиий газни ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизимини жорий қилиш (АСКУГ) доирасида барча 3 миллион 500 мингдан зиёд истеъмолчига замонавий электрон газ ҳисоблагичлар бепул ўрнатиб берилади.
Ўнинчи лойиҳа: 2021 йилда Республика ҳудудлари бўйлаб маиший газ баллонларга штрих кодли стикерларни ўрнатиш ишлари якунланади. Энди суюлтирилган газ баллонлари ҳам онлайн назорат қилинади.

2021 год в энергетике Узбекистана является годом крупнейших проектов, при этом аналогов многих из них просто никогда не было в стране. Коротко об этом в цифрах и фактах
• 2021 год в энергетике Узбекистана является годом крупнейших проектов, при этом аналогов многих из них просто никогда не было в стране. Коротко об этом в цифрах и фактах
2021 год в энергетике Узбекистана является годом крупнейших проектов, при этом аналогов многих из них просто никогда не было в стране.
Сегодня мы вкратце расскажем вам о 10 крупнейших проектах в истории энергетики Республики. Коротко об этом в цифрах и фактах.
Первый проект: За последние 6 месяцев текущего года было подписано 10 контрактов на строительство тепловых, солнечных и ветровых электростанций в электроэнергетике общей мощностью 4341 МВт, что составляет примерно треть сегодняшней мощности действующих электростанций Узбекистана.
Второй проект: В этом году впервые в истории электроэнергетики будут запущены 2 крупные солнечные электростанции мощностью по 100 МВт каждая - в Навоийской и Самаркандской областях.
Третий проект: До конца текущего 2021 года в целом будут введены в эксплуатацию тепловые и солнечные электростанции суммарной мощностью 1800 МВт. Ввода такой крупной мощности электроэнергетики за 1 год никогда еще не было в Узбекистане!
Четвертый проект: В 2021 году на 17-ти электрических подстанциях будут установлены дополнительные высоковольтные трансформаторы общей мощностью 1568 мегавольт-ампер (МВА). Также до конца года планируется запустить 3 инвестиционных проекта: по реконструкции высоковольтной линии 500 кВ «Гузар-Регар», по расширению открытого распределительного устройства (ОРУ) на подстанции 500 кВ «Сурхан» и по строительству базовой подстанции для электроснабжения внешних объектов электрифицированной железнодорожной линии «Поп-Наманган-Андижан». Проекты таких мощностей в течение одного года вводятся впервые.
Пятый проект: Также в течение текущего года будет реконструировано и обновлено 15 000 км низковольтных линий электропередачи, что является первой подобной масштабной реконструкцией в истории электроэнергетики Узбекистана.
Шестой проект: Другой масштабной работой является модернизация и реконструкция 4 тысяч трансформаторных подстанций, которая реализуется и будет завершена до конца года.
Седьмой проект:В этом году в Кашкадарьинской области будет запущен крупнейший инвестиционный проект в регионе и единственный в своем роде на территории СНГ - проект Uzbekistan GTL.
Восьмой проект: В 2021 году в рамках государственной программы всем 7 миллионам 300 тысячам абонентов была установлена автоматизированная система учета и контроля электроэнергии
(АСКУЭ).
Девятый проект: В 2021 году в рамках внедрения автоматизированной системы учета и контроля природного газа (АСКУГ) современные электронные счетчики газа будут бесплатно установлены для всех более 3,5 млн потребителей.
Проект десятый: В 2021 году будет завершена установка штрих-кодов на бытовые газовые баллоны по всей стране. Теперь контроль баллонов со сжиженным газом также будет обеспечиваться в онлайн режиме.
Все данные, с которыми мы вас только что ознакомили, подготовлены на основе отчётов Министерства энергетики, размещенных в открытом доступе. 2021 год является прорывным для обеспечения энергобезопасности Узбекистана, для планирования и реализации Министерством энергетики совместно с партнерскими организациями и компаниями принятых планов и проектов.