Ижтимоий соҳа объектларини кўмир билан таъминлаш режаси муддатидан олдин бажарилди
2021/2022 йиллар куз-қиш мавсуми учун республика ижтимоий соҳа объектларини кўмир билан таъминлаш режаси “Ўзбеккўмир” АЖ томонидан муддатидан 15 кун аввал бажарилди. Бюджет истеъмолчиларига режадаги 450 минг тонна кўмир ёқилғиси ҳудудлардаги кўмир омборларига тўлиқ юклаб юборилди. Бу ўтган йилги режага нисбатан 35 минг тоннага кўпдир.
Шу муносабат билан 2021 йилнинг 16 август куни “Ўзбеккўмир” АЖ томонидан Энергетика вазирлиги билан ҳамкорликда “Ангрен кўмир кони”га пресс-тур ўтказилди.
“Ўзбеккўмир”АЖ томонидан жорий йилда тасарруфдаги конлардан 4,45 млн тонна кўмир қазиб олиш, истеъмолчиларга 4,8 млн тонна кўмир етказиб бериш режалаштирилган. Жумладан, иссиқлик электр станцияларига – 3,3 млн тонна, аҳолига – 985 минг тонна, ижтимоий соҳа ташкилотларига – 450 минг тонна, иқтисодиётнинг реал секторига – 0,1 млн тонна.
Йилнинг ўтган етти ойи давомида конлардан 2,6 млн тонна кўмир қазиб олинди. Бу режага нисбатан 100,4 фоизни ташкил қилади. 16 август куни ижтимоий соҳа объектларига мўлжалланган кўмирнинг сўнгги тонналари вагонларга юкланади.
Истеъмолчиларга кўмир етказиб бериш учун ёқилғини қазиб олишнинг ўзи кифоя қилмайди. Кўмирни саралаш, юклаш, жўнатишдек мураккаб жараёнлар ҳам борки, уларни такомиллаштирмай туриб, истеъмолчини рози қилиш мумкин эмас.
“Ангрен” кўмир конида масаланинг ана шу жиҳатига ҳам алоҳида эътибор қаратила бошланди.
16-бўлимда янги кўмир юклаш пункти қуриб ишга туширилди. Натижада бюджет ташкилотлари учун суткасига 5 минг тоннагача ёқилғи юклаш имконияти вужудга келди.
Мутахассиснинг гапларига кўра, шу пайтгача конда атиги иккита кўмир юклаш пункти мавжуд бўлиб, барча истеъмолчиларга маҳсулот ана шу пунктлардан юкланар эди. Бу ҳол иш жараёнида тиғизликни келтириб чиқарар, боз устига маҳсулот конвейердан-конвейерга ўтиб, сифатига ҳам салбий таъсир кўрсатар эди.
Юклаш жараёнидаги янгиликнинг афзаллиги шундаки, кўмир забойдан автомобиль транспортида янги пунктга олиб келинмоқда ва тўғридан-тўғри вагонларга юкланаяпти. Бунда вақт тежалмоқда, маҳсулот сифати ҳам яхши сақланади.
Эътиборлиси, янги пунктда кўмир фақат ижтимоий соҳа объектлари ва аҳоли эҳтиёжлари учун юкланади. Бу эса, вагонларнинг узоқ туриб қолишининг олдини олмоқда ва истеъмолчилар учун маҳсулотни ўз вақтида юклаб жўнатиш имконини бермоқда.
Кўмир конида кон техникаларидан унумли фойдаланиш, меҳнат унумдорлигини ошириш ҳам белгиланган режалар бажарилишида муҳим омил бўлмоқда.
Кўмир маҳсулоти истеъмолчиларга “Кўмир таъминот” масъулияти чекланган жамияти тасарруфидаги 96 та ҳудудий кўмир омборлари орқали тарқатилмоқда.
Жорий йил куз-қиш мавсумига тайёргарлик тадбирларига республика вазирликлар ва идоралари, маҳаллий ҳокимликлар ҳам бу гал ҳар қачонгидан кўра барвақт киришдилар. Натижада бюджет ташкилотлари билан кўмир маҳсулотлар етказиб бериш бўйича тўғридан-тўғри шартномалар имзоланди. “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ томонидан вагонлар ўз вақтида етказиб берилмоқда. Энергетика вазирлиги кўмир етказиб бериш бўйича ҳукумат томонидан тасдиқланган режаларнинг ўз вақтида сифатли бажарилиши учун барча зарур ёрдамларни кўрсатмоқда. Натижада республика умумтаълим мактабларини 241,5 минг тонна, мактабгача таълим муасасаларини 87,8 минг тонна, соғлиқни сақлаш муассасаларини 64,8 минг тонна, олий ва ўрта махсус таълим муассасасаларини 6,3 минг тонна, маданият муассасаларини 6,3 минг тонна, туризм объектларини 3,7 минг тонна кўмир билан 1 сентябрга қолдирмай, муддатидан аввал тўла таъминлашга эришилди.
Айни кунларда республика аҳолисини кўмир билан таъминлаш ишлари ҳам бошлаб юборилди. Жорий йил куз-қиш мавсуми учун республика аҳолисига 985 минг тонна кўмир етказиб берилади. Аҳоли учун мўлжалланган кўмирнинг 705 тоннаси маҳаллий, 280 минг тоннаси импорт кўмирни ташкил этади.
Пресс-тур давомида журналислар “Ангрен” кўмир конида бўлиб, кўмир қазиб олиш, саралаш, юклаш ва жўнатиш жараёнидаги янгиликлар билан таништирилди.

План по поставке угля социальным объектам в осенне-зимний сезон 2021/2022 года был выполнен АО «Узбекуголь» на 15 дней раньше срока. В полном объеме бюджетным потребителям отгружено 450 тысяч тонн угля. Это на 45 тысяч тонн больше, чем в прошлом году.
В связи с этим 16 августа 2021 года АО «Узбекуголь» совместно с Минэнерго провел пресс-тур на угольное месторождение «Ангрен».
В этом году АО «Узбекуголь» планирует добыть 4,45 миллиона тонн угля и поставить потребителям 4,8 миллиона тонн. В частности, 3,3 миллиона тонн - для тепловых электростанций, 985 тысяч тонн - для населения, 450 тысяч тонн - для социальных организаций, 0,1 миллиона тонн - для реального сектора экономики.
За первые семь месяцев года было добыто 2,6 млн тонн угля, что составило 100,4 % от плана. 16 августа последние тонны угля, предназначенного для социальных объектов, были погружены в вагоны.
Для поставки топлива потребителям недостаточно добычи. Есть сложные процессы, такие, как сортировка, погрузка и отгрузка, и невозможно удовлетворить потребителя, не улучшив их.
На Ангренском угольном разрезе этому аспекту также уделяется особое внимание.
На участке № 16 был построен и введен в эксплуатацию новый пункт отгрузки. В результате у бюджетных организаций появилась возможность загружать до 5 тысяч тонн топлива в сутки.
До сих пор на месторождении было всего две точки погрузки угля, и все потребители выгружали продукцию именно с них. Это приводило к замедлению рабочего процесса, и кроме того, продукт переходил с конвейера на конвейер, что отрицательно сказывалось на его качестве.
Преимущество новшества в процессе погрузки заключается в том, что уголь от забоя до новой точки транспортируется автомобильным транспортом и загружается прямо в вагоны. При этом качество продукта сохраняется лучше.
Стоит отметить, что на новой точке уголь будет загружаться только для нужд социальных объектов и населения. Это предотвращает длительную простойку вагонов и позволяет потребителям вовремя отгружать товары.
Эффективное использование горного оборудования в угольной шахте, повышение производительности труда также является важным фактором реализации намеченных планов.
Распределение угольной продукции потребителям осуществляется через 96 региональных угольных складов, принадлежащих ООО «Уголь Снабжение».
В этом году министерства и ведомства республики, а также местные власти начали подготовку к осенне-зимнему сезону раньше, чем когда-либо. В результате были заключены прямые договора с бюджетными организациями на поставку угольной продукции. Вагоны своевременно доставляются АО «Узбекистон темир йуллари». Министерство энергетики оказывает всю необходимую помощь для своевременного и качественного выполнения утвержденных правительством планов поставок угля. В результате 241,5 тыс. тонн угля поставлены общеобразовательным школам, 87,8 тыс. тонн - дошкольным образовательным учреждениям, 64,8 тыс. тонн - медицинским учреждениям, 6,3 тыс. тонн - высшим и средним специальным учебным заведениям, 6,3 тыс. тонн - учреждениям культуры, объектам туризма. До 1 сентября необходимо поставить 3,7 тысячи тонн угля.
В то же время началась поставка угля населению республики. За осенне-зимний сезон в этом году будет поставлено 985 тысяч тонн угля. 705 тысяч тонн местного и 280 тысяч тонн импорптного угля предназначеных для нужд населения.
Во время пресс-тура журналисты посетили Ангренский угольный разрез и были проинформированы о последних достижениях в области добычи, сортировки, погрузки и отгрузки угля.