Ўзбекистоннинг энергетикага оид сиёсати Европа ОАВ диққат марказида
Европадаги «New Europe» ахборот порталида Ўзбекистонда қайта тикланувчи энергияни ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган ишларга бағишланган мақола чоп этилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Материалда таъкидланганидек, Ўзбекистон энергетика вазирлиги 10 август куни мамлакатда электр энергиясини ишлаб чиқаришнинг катта қисми қайта тикланувчи қуёш, шамол манбаларидан олишни режалаштираётганини маълум қилган.
Ахборот портали Ўзбекистон энергетика вазири Алишер Султоновнинг «Биз энергетика вазирлигида мавжуд инфратузилманинг самарадорлигини ошириш учун астойдил ҳаракат қилаяпмиз ва доимий равишда аҳоли ҳамда мамлакатнинг ўсиб бораётган тармоқларига узлуксиз электр таъминотини таъминлаш имкониятларини излаяпмиз”, деган сўзларини келтирган.
Ўзбекистон энергетика вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш агентлиги, Жаҳон банки, Халқаро молия корпорацияси, Осиё тараққиёт банки ва Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан ҳамкорликда қуёш фотоэлектр станциялар, шамол, газ двигателлари ва газ турбинаси станцияларини қуриш учун турли халқаро энергия ишлаб чиқарувчилари билан 16 та ҳамкорлик шартномаларини имзолади.
“2020 йилда COVID-19 сабабли иқтисодий ривожланишнинг секинлашишига қарамай, электр энергиясига бўлган талаб ўсишда давом этмоқда, - дейилади мақолада. - Энергетика вазирлиги Ўзбекистон энергетика тузилмасида қайта тикланадиган энергия манбаларининг улушини ошириб, 2030 йилга мўлжалланган мақсадларни қайта кўриб чиқишга қарор қилди. Қуёш фотоэлектр станция тизимлари учун сўнгги тендерларда рақобат жараёни натижасида олинган таклифлар Энергетика вазирлигига келажак учун умид бағишлади. Хулосаларга кўра, қуёш фотоэлектр станциялари қувватини 5 ГВт дан  7 ГВт гача, шамол энергияси станциялари кучини эса 3 ГВт дан 5 ГВ гача ошириш мумкин.

Приоритеты энергетической политики Узбекистана в фокусе внимания СМИ Европы
На европейском новостном портале «New Europe» опубликована статья о развитии в Узбекистане возобновляемой энергетики, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ней сообщается, что 10 августа Министерство энергетики Узбекистана заявило, что значительная часть выработки электроэнергии будет приходиться на солнечные и ветряные возобновляемые источники энергии.
«Мы в Министерстве энергетики упорно работаем над повышением эффективности существующей инфраструктуры и постоянно ищем возможности для обеспечения бесперебойной подачи электроэнергии как населению, так и растущим и диверсифицирующим отраслям страны», - приводит издание слова министра энергетики Узбекистана Алишера Султанова.
Отмечается. что Министерство энергетики Узбекистана в сотрудничестве с Министерством инвестиций и внешней торговли, Агентством по развитию государственно-частного партнерства, Всемирным банком, Международной финансовой корпорацией, Азиатским банком развития и Европейским банком реконструкции и развития подписало 16 соглашений о сотрудничестве с различными международными частными производителями энергии на строительство фотоэлектрических, ветряных, газовых двигателей и электростанций на газовых турбинах.
«Несмотря на замедление экономического роста в 2020 году, связанное с COVID-19, спрос на электроэнергию продолжал расти», - говорится в статье. Министерство энергетики, что решило пересмотреть свои первоначальные целевые показатели мощности на 2030 год, увеличив долю возобновляемых источников энергии в структуре энергетики Узбекистана. Низкие тарифы, полученные в результате конкурентного процесса на последних тендерах на фотоэлектрические системы, вселили в Министерство энергетики оптимизм в отношении структуры конечных тарифов для предприятий и населения. Таким образом, мощность фотоэлектрической солнечной электростанции может быть увеличена с текущего прогноза 5 ГВт до 7 ГВт, а выработка ветровой энергии - с 3 ГВт до 5 ГВт.
По сообщению Министерства Узбекистана, обновленная «Концептуальная записка» будет опубликована в начале следующего года.