«Ўзбекистон МЭТ» АЖ: Жорий йилнинг биринчи яримйиллигида модернизация дастури асосида 7 та подстанцияда юқори кучланишли трансформаторлар ўрнатилиб, қўшимча қувватлар яратилди
• «Ўзбекистон МЭТ» АЖ: Жорий йилнинг биринчи яримйиллигида модернизация дастури асосида 7 та подстанцияда юқори кучланишли трансформаторлар ўрнатилиб, қўшимча қувватлар яратилди
2021 йил биринчи яримйиллик якунларига кўра мамлакатимизнинг магистрал электр тармоқлари орқали 31,6 миллиард кВ•соат электр энергияси транспортировка қилиниб, режа 108,1 фоизга бажарилди. Ўсиш суръати 2020 йилнинг мос даври кўрсатгичи 25,9 миллиард кВ•соатга нисбатан 122,1 фоизни ташкил этди.
Инвестиция дастури доирасида барча молиялаштириш манбалари ҳисобидан жами 54,04 млн. долл. маблағлар ўзлаштирилиб, режа 130,6 фоизга бажарилди. Ўсиш суръати 2020 йилнинг мос даври кўрсаткичига нисбатан 130,7 фоизни ташкил этади.
Модернизация дастури асосида 7 та подстанцияда юқори кучланишли трансформаторлар ўрнатилиб, ишга туширилди. Бу мавжуд умумий қувват кўрсаткичларига олти ой ичида яна 631 МВА қувват қўшилди, дегани. Ўсиш суръати 2020 йилнинг мос даври кўрсаткичи — 422 МВАга нисбатан 149 фоизни ташкил этди.
Таққослаш учун: Сирдарё ва Жиззах вилоятларининг истеъмол қуввати 250–300 МВА атрофида бўлса, мамлакатимиздаги энг йирик истеъмолчи — Навоий вилоятининг истеъмол қуввати (йирик саноат корхоналари ҳисобига) 1100–1200 МВАни ташкил этади.
Шунингдек, жорий йилнинг биринчи яримйиллик режасига мувофиқ кенг кўламли мукаммал таъмирлаш ишлари амалга оширилди. Мисол учун, куч трансформаторлари бўйича режа 175 фоизга, 110-500 кВ кучланишли ўчиргичлар бўйича режа 110 фоизга, ҳаво компрессорлари бўйича режа 127,3 фоизга, ҳаво линияларини мукаммал таъмирлаш режаси 112 фоизга бажарилди.
Бу рақамлар юқори кучланишли подстанция ва тармоқларда бирорта муаммо ва камчиликлар қолмади, дегани эмас, албатта. Йилдан-йилга, мавсумдан-мавсумга ошиб бораётган эҳтиёжни қоплаш учун ҳали кўплаб электр қурилма ва жиҳозлар янгиланиши, муҳими — тўғри эксплуатация этилиши, замонавий, ихчам, рақамли технологиялар асосида ишлайдиганларига алмаштирилиши лозим.
Қарийб чорак аср давомида деярли янгиланмаган юқори кучланишли электр ускуналари охирги 4-5 йилда, инвестицион лойиҳалар доирасида ажратилган маблағлар ҳисобидан янгиланиб, янги-янги электр объектлари қурилмоқда. Аммо булар ҳали ривожланаётган Янги Ўзбекистон учун етарли эмас...
Демакки, галдаги вазифалар — жадал суръатларда сифатли иш кўламларини бажариш, бу орқали аҳолини электр таъминотидан рози қилиб, йирик саноат корхоналаридан тортиб ўрта ва кичик бизнес вакиллари ривожи учун ишончли таъминот яратилиши лозим.

«Национальные электрические сети Узбекистана»: в I полугодии установлены высоковольтные трансформаторы на 7 подстанциях
• «Национальные электрические сети Узбекистана»: в I полугодии установлены высоковольтные трансформаторы на 7 подстанциях
В ходе реализации программы модернизации АО «Национальные электрические сети Узбекистана» в первом полугодии текущего года установлены высоковольтные трансформаторы на 7 подстанциях, благодаря чему были созданы дополнительные мощности.
Только за счёт этого за шесть месяцев к существующей общей мощности было введено еще 631 МВА. Темп роста составил 149% по сравнению с соответствующим периодом 2020 года (422 МВА).
Для сравнения отметим, что потребляемая мощность Сырдарьинской и Джизакской областей составляет порядка 250-300 МВА, а у крупнейшего потребителя в стране - Навоийской области (за счет крупных промышленных предприятий) - 1100-1200 МВА.
По итогам первого полугодия 2021 года по магистральным электросетям страны транспортировано 31,6 млрд кВт.ч. электроэнергии, что на 8,1 процента превысило плановые показатели. По сравнении с показателями первого полугодия 2020 года (25,9 млрд кВт.ч.) транспортировано на 22,1 процента больше электроэнергии.
Всего в рамках инвестиционной программы за счет всех источников финансирования было выделено 54,04 млн. долл., реализованная работа способствовала выполнению плана на 130,6%.
Также в соответствии с утвержденными графиками за первое полугодие текущего года проведен капитальный ремонт:
-план
- силовых трансформаторов - с перевыполнением плана на 75 процентов,
- высоковольтных выключателей 110-500 кВ – на +10 процентов,
- воздушных компрессоров - на + 27,3 процента,
- воздушных линий - с перевыполнением плана на 12 процентов.
Безусловно, при всех достигнутых показателях, остается большой объем планов по дальнейшей модернизации и ремонту на высоковольтных подстанциях и сетях. Спрос на потребление электроэнергии растет из года в год, а это означает, что многие электроприборы и оборудование нуждаются в обновлении, а самое главное - в правильной эксплуатации, оснащении современными цифровыми технологиями.
Высоковольтное электрооборудование, которое практически не обновлялось почти четверть века, за последние 4-5 лет во многом модернизировано за счет средств, выделяемых в рамках инвестиционных проектов. Данные проекты, а также строительство новых объектов электроэнергетики продолжается, готовятся новые планы, необходимые для энергобезопасности современного Узбекистана.