ҚАНДИМ ГАЗНИ ҚАЙТА ИШЛАШ МАЖМУАСИДА ИНВЕСТИЦИЯ ЛОЙИҲАСИ ОБЪЕКТЛАРИНИ ФОЙДАЛАНИШГА ҚАБУЛ ҚИЛИБ ОЛИШ БЎЙИЧА ДАВЛАТ КОМИССИЯСИНИНГ ЙИҒИЛИШИ БЎЛИБ ЎТДИ
• ҚАНДИМ ГАЗНИ ҚАЙТА ИШЛАШ МАЖМУАСИДА ИНВЕСТИЦИЯ ЛОЙИҲАСИ ОБЪЕКТЛАРИНИ ФОЙДАЛАНИШГА ҚАБУЛ ҚИЛИБ ОЛИШ БЎЙИЧА ДАВЛАТ КОМИССИЯСИНИНГ ЙИҒИЛИШИ БЎЛИБ ЎТДИ
2019 йил 17 октябрда Бухоро вилоятидаги Қандим газни қайта ишлаш мажмуасида газни қайта ишловчи завод тўлиқ қуриб битказилгани ва тегишли инфраструктура яратилиши муносабати билан Давлат қабул комиссиясининг ҳужжатни имзолаш маросими ўтказилди.
«ЛУКОЙЛ Узбекистан Оперейтинг Компани» МЧЖ томонидан Давлат қабул комиссиясига ҳар бирининг табиий газни йиллик қайта ишлаш қуввати 4,05 млрд. м3 га тенг бўлган иккита технологик тизимдан иборат газни қайта ишлаш заводи, маъмурий бино, таъмирлаш ҳудудлари ва завод қошидаги бошқа объектлар, 1150 кишига мўлжалланган алоҳида турар жой мажмуаси, умумий узунлиги 220 километр бўлган йиғув тизими иншоотлари, 71 та қудуқ, 285 километр автомобиль йўли, узунлиги 70 километрга тенг экспорт қувури, 55 километр узунликдаги сув таъминоти, 268 километр узунликдаги электр таъминоти тизимлари (ВЛ-220, ВЛ-35, ВЛ-10)дан иборат «Қандим конлар гуруҳида газни қайта ишлаш мажмуаси қурилиши ва ишга туширилиши» инвестиция лойиҳаси тўлиқ қуриб битказилиб, тақдим этилди.
Давлат қабул комиссияси таркибига Ўзбекистон Республикаси Энергетика, Бандлик ва меҳнат муносабатлари, Фавқулодда вазиятлар, Қурилиш вазирликлари, «Ўзбекнефтгаз» АЖ, Давлат энергетика назорати, Саноат хавфсизлиги бўйича давлат қўмитаси, “Ўздавнефтгазинспекция», Ёнғин хавфсизлиги Бош бошқармаси, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, касаба уюшмалари ташкилотлари, Бухоро вилоят ҳокимлиги ва бошқа давлат ташкилотлари вакилларининг жами бўлиб 30 нафарга яқин вакили киритилган.
Маълумот учун: 2018 йил 19 апрелда Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёев, Россия Федерацияси Энергетика вазири А.Новак ва «ЛУКОЙЛ» ПАО президенти В.Алекперов иштирокида Қандим газни қайта ишлаш мажмуасининг тантанали очилиши бўлиб ўтганди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Миромонович Мирзиёев томонидан “саҳродаги мўъжиза” дея юқори баҳоланган, замонавий муҳандислик ва транспорт инфратузилмасидан иборат ва умумий инвестицияси 3,5 млрд. долларга тенг Қандим газни қайта ишлаш мажмуаси рекорд даражадаги қисқа муддатда қурилди ва лойиҳа муддатидан 8 ой аввал фойдаланишга топширилди. Заводнинг қуввати 8 миллиард куб метр табиий газни қайта ишлашга мўлжалланган. Мажмуа газни водород сульфиддан тозалашга ва товар газ, барқарор газ конденсати ишлаб чиқаришга мўлжалланган.
Мазкур йирик кўламдаги газни қайта ишлаш мажмуасининг қурилиши, лойиҳалаш ва технологик ускуналарнинг етказиб берилиши «HyundaiEngineeringCo.,Ltd» ва «EnterEngineering PTE. Ltd» компанияларидан иборат консорциум томонидан амалга оширилди.

НА КАНДЫМСКОМ ГПК СОСТОЯЛОСЬ ЗАСЕДАНИЕ ГОСУДАРСТВЕННОЙ КОМИССИИ ПО ПРИЁМКЕ В ЭКСПЛУАТАЦИЮ ОБЪЕКТОВ ИНВЕСТИЦИОННОГО ПРОЕКТА КАНДЫМСКОЙ ГРУППЫ МЕСТОРОЖДЕНИЙ
• НА КАНДЫМСКОМ ГПК СОСТОЯЛОСЬ ЗАСЕДАНИЕ ГОСУДАРСТВЕННОЙ КОМИССИИ ПО ПРИЁМКЕ В ЭКСПЛУАТАЦИЮ ОБЪЕКТОВ ИНВЕСТИЦИОННОГО ПРОЕКТА КАНДЫМСКОЙ ГРУППЫ МЕСТОРОЖДЕНИЙ
На Кандымском ГПК состоялось заседание Государственной комиссии по приёмке в эксплуатацию объектов инвестиционного проекта «Строительство комплекса газоперерабатывающего завода и обустройство Кандымской группы месторождений».
17 октября 2019г. на Кандымском газоперерабатывающем комплексе в Бухарской области состоялось подписание акта Государственной приёмочной комиссии, которое ознаменовало полное завершение строительства завода и сопутствующей инфраструктуры КГПК.
ООО «ЛУКОЙЛ Узбекистан Оперейтинг Компани» представило Госкомиссии к приёмке в эксплуатацию полностью завершенный объект по проекту «Строительство комплекса газоперерабатывающего завода и обустройство Кандымской группы месторождений», включающий газоперерабатывающий завод c двумя технологическими нитками мощностью 4,05 млрд. м3 природного газа в год каждая, административный корпус, ремонтные зоны и прочие предзаводские объекты, интегрированный автономный жилой комплекс на 1 150 человек, объекты системы сбора протяженностью 220 км, 71 скважина, 285 км автодорог, экспортный газопровод протяженностью 70 км, систему внешнего водоснабжения протяженностью 55 км, систему внешнего электроснабжения длиной 268 км (ВЛ-220, ВЛ-35, ВЛ-10).
В состав Государственной приёмочной комиссии входят представители государственных органов управления таких, как Министерство Энергетики, Министерство Занятости и трудовых отношений, Министерство чрезвычайных ситуаций,   Министерство строительства, АО «Узбекнефтегаз», Узгосэнергонадзор, Государственный комитет промышленной безопасности, Узгоснефтегазинспекция, ГУ пожарной безопасности, Госкомитет по экологии и охране окружающей среды, профсоюзные организации, хокимият Бухарской области и другие учреждения, всего около 30 членов комиссии.
Справочно: 19 апреля 2018 г. состоялось торжественное открытие Кандымского ГПК с участием Президента Республики Узбекистан Ш. Мирзиёева, Министра энергетики Российской Федерации А.Новака и Президента ПАО «ЛУКОЙЛ» В. Алекперова. Накопленная добыча с начала эксплуатации составляет более 12,7 млрд м3, выработка товарного газа более 11,8 млрд м3.
Масштабный Кандымский газоперерабатывающий комплекс с современной инженерной и транспортной инфраструктурой, с общим объемом инвестиций 3,5 млрд. долларов, получивший высшую оценку Президента Республики Узбекистан Шавката Миромоновича Мирзиёева, как «чудо в пустыне», был построен в рекордно короткие сроки и запущен в эксплуатацию на 8 месяцев раньше проектного срока. Мощности завода рассчитаны на переработку 8 миллиарда кубометров газа в год. Комплекс предназначен для очистки газа от сероводорода и производства товарного газа, стабильного газового конденсата и товарной серы.
Строительство этого масштабного газоперерабатывающего комплекса было осуществлено консорциумом в составе компании «Hyundai Engineering Co.,Ltd» и компании «Enter Engineering PTE. Ltd», выполнившим проектирование и поставку технологического оборудования, строительство комплекса газоперерабатывающего завода и обустройство Кандымской группы месторождений