Ҳисор конлари гуруҳининг ишлаб чиқариш объектларига пресс-тур ташкил этилди
Жорий йилнинг 23-24 август кунлари Энергетика вазирлиги ва “ЛУКОЙЛ” компанияси томонидан Оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирокида Қашқадарё вилоятининг Деҳқонобод туманидаги “Ҳисор конлари гуруҳи”да газни қазиб олиш ва уни тозалаш каби ишларни амалга оширувчи қатор объектларга пресс-тур ташкил қилинди.
“Ҳисор” лойиҳаси Қашқадарё вилоятидаги 7 та конни ўз ичига олади. 2017 йилда “Гумбулоқ” ва “Одамтош” конларида асосий ишлаб чиқариш ва технологик объектларни ишга туширилди. “Одамтош” газ газни тозалаш мажмуаси (ГТМ) ишга туширилди ва 1,8 миллиард куб метр қувватига эга “Одамтош” кучайтиргич компрессор станцияси (ККС) қурилиши якунланди. 2018 йилда газ қазиб олишнинг лойиҳавий даражаси йилига 5,0 млрд.га эришилди.
Лойиҳа доирасида 300 км юқори кучланишли электр узатиш тармоқлари, иккита подстанцияси, 126 км кириш йўллари ҳам қурилди.
Пресс-турда таъкидланганидек, Ўзбекистон Республикаси ва “ЛУКОЙЛ” компанияси ўртасида 2007 йилда “Жануби-Ғарбий Ҳисор ва Ўзбекистон Республикасининг Устюрт ҳудудларидаги конлар учун маҳсулот тақсимоти тўғрисидаги битим” имзоланди. 2008 йилнинг март ойида “ЛУКОЙЛ” Жанубий-Ғарбий Ҳисор лойиҳасига кирди ва Қашқадарё вилоятидаги Ҳисор конлари гуруҳини ривожлантиришни бошлади.
Тижорат гази, шартнома шартларига кўра, Шўртан газни қайта ишлаш заводига (“Ўзбекнефтгаз” АЖ) кислотали компонентлардан тозалаш ва қимматбаҳо маҳсулотлар (пропан-бутан фракцияси) қазиб олиш мақсадида етказиб берилади.
“ЛУКОЙЛ” нинг Жануби-Ғарбий Ҳисор лойиҳасини амалга оширишга киритган инвестициялари ҳажми 1,6 млрд доллардан ошди.
Қайд этиш керакки, журналистлар бу ерда истиқомат қилаётган ўқувчиларининг мактабга хавфсиз ва қулай қатнашлари учун шароит яратиш мақсадида Деҳқонобод туманидаги “Откамар” қишлоғи аҳолиси мурожаатига асосан компания томонидан автомобил йўли бўйлаб қурилган пиёдалар йўлакчаси билан ҳам танишдилар. Бундай ижтимоий ташаббуслар чекка ҳудудлар аҳолисини ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга қўшилаётган ҳиссанинг намунасидир. Мамлакат энергетика соҳасида фаолият юритаётган инвесторлар, компаниялар ва ташкилотлар томонидан бундай ижтимоий лойиҳалар доимий равишда амалга ошириб борилмоқда.

Представители медиа посетили Гиссарскую группу месторождений
23-24 августа для представителей средств массовой информации Министерством энергетики и компанией ЛУКОЙЛ был организован пресс-тур на Гиссарскую группу месторождений, расположенной в Кашкадарьинской области в Дехканабадском районе.
На данной территории Гиссарского проекта расположено 7 месторождений. Запуск ключевых производственных и технологических объектов на месторождениях Гумбулак и Адамташ пришелся на 2017 год. Была введена в эксплуатацию установка предварительной подготовки газа (УППГ) Адамташ, а также окончено строительство дожимной компрессорной станции (ДКС) Адамташ с проектной мощностью 1,8 млрд куб. м в год. В 2018 году был достигнут проектный уровень добычи газа – 5,0 млрд. кубометров в год.
В рамках реализации проекта были построены и на сегодняшний день эксплуатируются 300 км высоковольтных ЛЭП, две электроподстанции, 126 км подъездных автодорог.
«Соглашение о разделе продукции в отношении месторождений на территориях Юго-Западного Гиссара и Устюртского региона Республики Узбекистан» было подписано в 2007 году. В марте 2008 года ЛУКОЙЛ вошел в проект «Юго-Западный Гиссар» и приступил к освоению Гиссарской группы месторождений в Кашкадарьинской области.
Товарный газ, согласно условиям СРП, подаётся на Шуртанский газоперерабатывающий завод (АО «Узбекнефтегаз») с целью очистки от кислых компонентов и извлечения ценных продуктов (пропан-бутановой фракции).
Объем инвестиций ЛУКОЙЛа в реализацию проекта «Юго-Западный Гиссар» превысил 1,6 млрд. долл.
Отметим, что журналисты также были ознакомлены с пешеходным тротуаром вдоль автотрассы, построенной компанией, по просьбе жителей села Откамар Дехканабадского района, который позволит сельским детям безопасно и удобно добираться до школы. Данные социальные инициативы являются примером вклада в социальную поддержку населений отдаленных регионов, осуществляемые на постоянной основе инвесторами и компаниями, реализующими деятельность в энергетической отрасли страны.