Ўзбекистон делегацияси Татаристон нефть-кимё форумида иштирок этмоқда
Ўзбекистон Республикаси делегацияси 31 августдан 2 сентябрга қадар Қозон шаҳрида бўлиб ўтадиган “Татаристон нефть-кимё форуми – 2021” да иштирок этмоқда.
Делегация таркибида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ва “Ўзбекнефтгаз” АЖ раҳбарлари ва мутахассислари иштирок этмоқда.
Татаристон нефть-кимё форуми Россия нефть ва газ саноатининг энг йирик халқаро тадбирларидан бири ҳисобланиб, унда Ўзбекистон делегациясининг иштироки Ўзбекистон Республикаси ва Татаристон Республикаси ўртасидаги ҳамкорлик муносабатларини янада ривожлантиришга хизмат қилади.
Форум бир қатор йўналишларини ўз ичига олади, улар орасида энг муҳимларидан бири иқтисодиётнинг декарбонлашуви энергетика тизимларининг ривожланиш истиқболи сифатида водород энергияси ҳисобланади.
Ушбу долзарб мавзу муҳокамаси форум доирасида ташкил этилган Халқаро илмий-амалий конференцияда бўлиб ўтмоқда. Унинг иштирокчилари водород энергетикасини ривожлантириш бўйича халқаро ва миллий тажрибасини муҳокама қиладилар, шу жумладан Ўзбекистон бу борадаги ютуқлари ва режаларини тақдим этмоқда.
Мавзу доирасида экспертлар Европа Иттифоқининг декарбонизация ҳақидаги қарорини ҳам муҳокама қилишди.
Форум иштирокчилари шунингдек, “Барқарор энергия нефтни қайта ишлаш ва нефть-кимё корхоналарини ривожлантириш драйвери сифатида” мавзусида давра суҳбати ўтказишга катта қизиқиш билдиришди.

Делегация Узбекистана участвует в Татарстанском нефтегазохимическом форуме
Делегация Республики Узбекистан принимает участие в Татарстанском нефтегазохимическом форуме 2021, который проходит с 31 августа по 2 сентября в городе Казань.
В состав делегации вошли члены руководства и специалисты Министерства энергетики Республики Узбекистан и АО «Узбекнефтегаз».
Татарстанский нефтегазохимический форум является одним из крупнейших международных мероприятий российской нефтегазовой промышленности и участие в нём узбекской делегации направлено на дальнейшее развитие сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Татарстан в рамках узбекско-российских отношений.
Форум включает в себя ряд направлений, одним из важнейших среди которых является декарбонизация экономики, водородная энергетика, как перспектива развития энергетических систем.
Обсуждение этой актуальной темы проходит на Международной научно-практической конференции, организованной в рамках форума. Её участники обсуждают международный и страновой опыт декарбонизации и развития водородной энергетики, в том числе, свои достижения и планы в данном направлении представлены Узбекистаном.
В рамках темы состоялась также обсуждение специалистами решения Европейского союза о декарбонизации.
Большой интерес участников форума вызвало и проведение «круглого стола» на тему «Устойчивая энергетика как драйвер развития предприятий нефтеперерабатывающей и нефтехимической промышленности».