Энергетика вазири “АCWА Power” раҳбари билан музокаралар ўтказди
Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Алишер Султановнинг “АCWА Power” (Саудия Арабистони) компанияси бошқарув кенгаши раиси Муҳаммад Абдуллоҳ Абунаян билан учрашуви бўлиб ўтди.
Музокаралар чоғида ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати, жумладан, иссиқлик электр станциялари ва шамол электр станцияларини қуриш, шунингдек, ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон томони Саудия Арабистони компанияси томонидан Сирдарё ИЭС яқинида 1 500 МВт қувватга эга янги иссиқлик электр станцияси (ИЭС) қурилиши лойиҳаси доирасида амалга оширилаётган режали қурилиш-монтаж ишларини мамнуният билан қайд этди. Ҳозирги вақтда лойиҳа майдонида тупроқни мустаҳкамлаш бўйича ишлар олиб борилмоқда, смена лагерининг қурилиш ишлари якунланди.
Жорий йилнинг январь ойида “АCWА Power” компанияси билан инвестиция шартномаси имзоланди, унга кўра компания Бухоро вилоятида иккита шамол электр станциясини қуриш ниятида. Учрашув чоғида Ўзбекистон томони ушбу шамол электр станцияси қурилиши бўйича анемометрик тадқиқот ишлари якунланишини интизорлик билан кутаётганини таъкидлади.
Учрашув давомида Энергетика вазирлиги “АCWА Power” компаниясининг Ширин шаҳридаги энергетика коллежида ихтисослаштирилган ўқув марказини яратишга қўшган ҳиссаси учун миннатдорчилик билдирди.

Министр энергетики провел переговоры с главой ACWA Power
В Ташкенте состоялась встреча министра энергетики Республики Узбекистан Алишера Султанова с председателем Правления компании ACWA Power (Саудовская Аравия) Мухаммадом Абдуллой Абунаяном.
В ходе переговоров обсуждено текущее партнёрство, в том числе по строительству ТЭС и ветропарков, а также перспективы сотрудничеств.
Узбекской стороной было с удовлетворением отмечено плановое ведение саудовской компанией строительно-монтажных работ в рамках проекта по строительству новой тепловой электростанции (ТЭС) мощностью 1500 МВт вблизи Сырдарьинской ТЭС. В настоящее время на площадке проекта ведутся работы по усилению грунта, завершено строительство вахтового поселка.
В январе текущего года с ACWA Power подписано инвестиционное соглашение, в соответствии с которым компания намерена построить две ветряные электростанции в Бухарской области. Узбекская сторона в ходе встречи отметила, что с нетерпением ожидает завершения анемометрических исследований по строительству данного ветропарка.
Министерство энергетики в ходе встречи также выразило признательность за вклад ACWA Power в создание специализированного тренинг центра при колледже энергетики в г. Ширин.