O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi va “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ mustaqil quyosh energiyasini ishlab chiqaruvchilar (investorlar) uchun 3 ta quyosh fotoelektr stansiyasini (QFES) qurish loyihalariga investor tanlov-tenderining birinchi bosqichi bo‘lgan Talablarga muvofiqlik so‘rovnoma jarayoni boshlanganini e’lon qiladi.
Tender Xalqaro moliya korporatsiyasi ko‘magida Energetika vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Moliya vazirligi huzuridagi Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi tomonidan amalga oshirilmoqda.
Loyihada Namangan (150 MVt), Buxoro (250 MVt) va Xorazm (100 MVt) viloyatlarida umumiy quvvati 500 MVt gacha bo‘lgan uchta quyosh fotoelektr stansiyasini qurish nazarda tutilgan.
Tenderda g’olib kelgan investor quyosh fotoelektr stansiyasini loyihalashtirishi, moliyalashtirishi, 25 yil davomida ishlatishi va texnik xizmat ko‘rsatishi kutilmoqda. Buxoro viloyatidagi QFES loyihasi uchun elektr energiyasini saqlash batareyalarini qurish va ishlatish uchun narxlar so‘rovi ham o‘tkaziladi.
Tanlovning “Talablarga muvofiqlik so‘rovnoma” (RFQ) bosqichida ishtirok etish uchun barcha qiziquvchilar hujjatni bepul yuklab olishlari mumkin.
Agar hujjatni yuklab olishda biror qiyinchiliklar tug‘ilsa, quyidagi manzillarga murojaat qilishlari mumkin:
- Xalqaro moliya korporatsiyasi:
So‘rovga javoban hujjatlarni topshirishning oxirgi muddati qilib 2021 yil 29 noyabr kuni Toshkent vaqti bilan 23:00 belgilangan.

Объявлен тендер по проекту строительства трёх новых ФЭС
Министерство энергетики Республики Узбекистан и АО «Национальные электрические сети Узбекистана» объявляют о начале этапа тендера (Запрос на квалификацию) для независимых производителей электроэнергии (инвесторов-девелоперов) по проектам строительства 3-х солнечных фотоэлектрических станций (ФЭС).
Проект реализуется Министерством энергетики, Министерством инвестиций и внешней торговли и Агентством по развитию государственно-частного партнерства при Министерстве финансов, при поддержке Международной финансовой корпорации.
Проектом предусмотрено строительство трёх солнечных фотоэлектрических станций общей суммарной мощностью до 500 МВт в Наманганской (150 МВт), Бухарской (250 МВт) и Хорезмской (100 МВт) областях.
Ожидается, что победитель(ли) инвестор-девелопер(ы) будет проектировать, финансировать, эксплуатировать и обслуживать солнечную фотоэлектрическую станцию в течение 25 лет. Для проекта ФЭС в Бухарской области, также предполагается интегрировать систему аккумуляторных батарей хранения электроэнергии.
Для участия в этапе тендера «Запрос на квалификацию» (RFQ), все заинтересованные стороны могут бесплатно загрузить документ Запроса.
pv400-tender@minenergy.uz
- в Международную финансовую корпорацию
uzbek_solar@ifc.org
Претендентам следует принять во внимание, что крайний срок подачи заявок в ответ на Запрос - 23:00 по ташкентскому времени 29 ноября 2021 года.