O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi va “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ mustaqil quyosh energiyasini ishlab chiqaruvchilar (investorlar) uchun 3 ta quyosh fotoelektr stansiyasini (QFES) qurish loyihalariga investor tanlov-tenderining birinchi bosqichi bo‘lgan Talablarga muvofiqlik so‘rovnoma jarayoni boshlanganini e’lon qiladi.
Tender Xalqaro moliya korporatsiyasi ko‘magida Energetika vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Moliya vazirligi huzuridagi Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi tomonidan amalga oshirilmoqda.
Loyihada Namangan (150 MVt), Buxoro (250 MVt) va Xorazm (100 MVt) viloyatlarida umumiy quvvati 500 MVt gacha bo‘lgan uchta quyosh fotoelektr stansiyasini qurish nazarda tutilgan.
Tenderda g’olib kelgan investor quyosh fotoelektr stansiyasini loyihalashtirishi, moliyalashtirishi, 25 yil davomida ishlatishi va texnik xizmat ko‘rsatishi kutilmoqda. Buxoro viloyatidagi QFES loyihasi uchun elektr energiyasini saqlash batareyalarini qurish va ishlatish uchun narxlar so‘rovi ham o‘tkaziladi.
Tanlovning “Talablarga muvofiqlik so‘rovnoma” (RFQ) bosqichida ishtirok etish uchun barcha qiziquvchilar hujjatni bepul yuklab olishlari mumkin.
Agar hujjatni yuklab olishda biror qiyinchiliklar tug‘ilsa, quyidagi manzillarga murojaat qilishlari mumkin:
- Xalqaro moliya korporatsiyasi:
So‘rovga javoban hujjatlarni topshirishning oxirgi muddati qilib 2021 yil 29 noyabr kuni Toshkent vaqti bilan 23:00 belgilangan.

• Announcement of the Launch of Request for Qualification (RFQ) Stage for 3 Solar PV Plants in Uzbekistan
Tashkent, Uzbekistan, 31 August 2021 - JSC National Grid of Uzbekistan is announcing the launch of Request for Qualification stage of a tender to select independent power producers to develop solar PV plants in Uzbekistan on BOOT basis. The tender is being carried out by the Ministry of Energy of the Republic of Uzbekistan, Ministry of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan and Public-Private Partnership Development Agency under the Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan. The project is being conducted in consultation with International Finance Corporation.
The tender includes 3 site lots in Namangan, Bukhara and Khorezm regions with the total summed capacity of up to 500 MW. The tender will have qualification and proposal stages. The winning developers are expected to design, finance, operate, maintain, and transfer the solar PV plants.  For Bukhara site it is envisioned to integrate battery energy storage system as part of the project scope.
All interested parties are free to download the Request for Qualification (RFQ) document and participate at this stage of the tender.
If you have any difficulties in downloading the document, please feel free to contact:
pv400-tender@minenergy.uz
International Finance Corporation
uzbek_solar@ifc.org
Bidders should take into account that the RFQ Submission Deadline, 11PM Tashkent time, on 29 November, 2021.