Bo‘lajak energetiklar innovatsion o‘quv markaziga ega bo‘lishadi
Toshkent davlat texnika universitetida (TDTU) energetik talabalari uchun innovatsion o‘quv markazi ochiladi. Bugun, 2021 yil 8 sentyabr kuni TDTU va “Siemens Еnergy AG” kompaniyasi o‘rtasida tegishli bitim imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Shu maqsadda energetika sohasi uchun innovatsion o‘quv markazlarini yaratish, shu jumladan, kadrlar tayyorlash va o‘qitishda hamkorlik masalalari joriy yilning aprel oyida O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi va “Siemens Еnergy AG” o‘rtasida imzolangan Anglashuv memorandumi, shuningdek, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish “yo‘l xaritasi”da nazarda tutilgan.
Toshkent davlat texnika universiteti – O‘zbekistondagi eng qadimiy universitetlardan biri hisoblanadi. Faqat energetika fakultetining o‘zida elektr energiyasi; elektrotexnika, elektromexanika, elektr texnologiyasi, sanoat korxonalarining energiya auditi, energiya nazorativa muqobil energiya manbalari sohalarda ta’lim olish mumkin.
TDTU energetika fakultetini innovatsion o‘quv markazi bilan jihozlash talabalarga eng zamonaviy texnologiyalarni, jumladan energiyani tejash, qayta tiklanuvchi va vodorod energiya manbalari kabi dolzarb sohalarni o‘zlashtirish, energetika sohasini rivojlantirish bo‘yicha o‘z g‘oyalarini muhokama qilish va amalga oshirish imkonini beradi.

Будущие энергетики получат инновационный тренинг центр
Инновационный тренинг-центр для студентов-энергетиков будет открыт в Ташкентским государственным техническим университете (ТГТУ). Подписание соответствующего соглашения состоялось сегодня, 8 сентября 2021 года, между ТГТУ и компанией «Сиеменс Энергетика».
Партнерство в подготовке и обучении кадров для энергетической сферы, в том числе, создание в этих целях инновационных обучающих центров, предусмотрено Меморандумом о взаимопонимании, а также «Дорожной картой» по реализации совместных проектов, подписанных между Министерством энергетики Республики Узбекистан и компанией «Сименс» Энергетика в апреле текущего года.
Ташкентский государственный технический университет - один из старейших вузов Узбекистана. Только на бакалавриате Факультета энергетики здесь можно получить образование по таким направлениям, как: электроэнергетика; электротехника, электромеханика, электротехнологии; энергоаудит, энергетическое обследование промышленных предприятий и альтернативные источники энергии.
Оснащение факультета энергетики ТГТУ инновационным тренинг центром позволит студентам осваивать самые современные технологии, в том числе в таких актуальных направлениях, как энергосбережение, возобновляемая и водородная энергетика, обсуждать и реализовывать собственные идеи по развитию отечественной энергетики.