Energetika vazirligi va “O‘zbekneftgaz” AJ tomonidan Samarqand shahrida elektromobillarni tezkor zaryadlash qurilmasi o‘rnatildi
• Energetika vazirligi va “O‘zbekneftgaz” AJ tomonidan Samarqand shahrida elektromobillarni tezkor zaryadlash qurilmasi o‘rnatildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 10 iyuldagi PQ-4779-son Qaroriga muvofiq respublikada elektrmobillarga xizmat ko‘rsatish uchun infratuzilmasi, shu jumladan zaryadlash stansiyalari va servis markazlarini tashkil etishning rag‘batlantirish chora-tadbiri belgilangan.
Mazkur topshiriq ijrosini ta’minlash maqsadida, “UNG Petro” MChJga qarashli Samarqand viloyatining Samarqand shahrida joylashgan 89-sonli “Samarqand-2” nomli AYoQSHda elektromobillarni tezkor zaryadlash qurilmasi o‘rnatildi.
Elektrmobillarni rivojlantirilishi hozirgi kunda dunyoning ko‘plab mamlakatlari tomonidan mavjud bo‘lib ekologik muammolarni hal etish, innovatsion mahsulotlar uchun yangi bozorlarni shakllantirish imkoniyati sifatida qaralmoqda.
Shu munosabat bilan, kelgusida respublika bo‘ylab bosqichma-bosqich korxonaning boshqa ob’yektlarida ham elektromobillarni zaryadlash stansiyasi o‘rnatilishi rejalashtirilmoqda.

В Самарканде появляется больше возможностей пользоваться электромобилями
Создание необходимой инфраструктуры для обслуживания электромобилей предусмотрено, в числе других мер, постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-4779 от 10 июля 2020 года «О дополнительных мерах по сокращению зависимости отраслей экономики от топливно-энергетической продукции путем повышения энергоэффективности экономики и задействования имеющихся ресурсов».
Документом на Министерство энергетики возложены задачи по наращиванию политики энергосбережения в стране, нацеленной, в том числе, на экономию и рациональное расходование невозобновляемых ресурсов, таких как нефть и газ, улучшение экологической ситуации в стране. Этим целям во многом служит и увеличение электромобилей с развитием необходимой инфраструктуры для этого, включая станции по зарядке данного вида транспорта и сервисные центры по обслуживанию электромобилей.
Очередная станция для быстрой зарядки электротранспорта открыта на заправочной станции №89 «Самарканд-2» сети «УНГ Петро» АО «Узбекнефтегаз». Работа в этом направлении продолжается.
Добавим, что развитие электромобилей в настоящее время рассматривается во многих странах как хорошая альтернатива традиционному транспорту, возможность снижения выбросов парниковых газов в атмосферу, а также новое направление для сопутствующих видов предпринимательства.