ЭНЕРГЕТИКА ВАЗИРЛИГИ ХИТОЙНИНГ ИПАК ЙЎЛИ ФОНДИ БИЛАН ҲАМКОРЛИКНИ РИВОЖЛАНТИРМОҚДА
Жорий йилнинг 22 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигида жаноб Ван Яньчжи бошчилигидаги Ипак йўли жамғармаси (Хитой) делегацияси билан бўлиб ўтган учрашувда ўзаро ҳамкорликнинг бугунги ва истиқболда ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Ҳамкорликда нефть ва газ соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш учун "Ўзбекнефтгаз" АЖ ва Хитой томони, биринчи навбатда, Ипак йўли жамғармаси вакили тимсолида  жорий йилнинг июль ойида эквивалент миқдори 585 миллион долларга тенг бўлган кредит шартномаси имзоланган эди.
Октябрь ойи ўрталарида ҳамкорлик фаолияти доирасида биринчи молиявий транш амалга оширилди ва ушбу учрашув давомида эришилган келишувларни келгусида амалга ошириш масалалари муҳокама этилди.
Шунингдек, учрашувда инвестиция лойиҳаларини молиялаштиришни ташкил этиш бўйича таклифларни биргаликда тайёрлаш билан биргаликда энергетика саноатининг барча соҳаларида ҳамкорликни кенгайтириш масаласи кўриб чиқилди.
Таъкидлаш жоиз, Ипак йўли жамғармаси инфратузилма лойиҳаларини қўллаб-қувватловчи, савдо ҳамкорлигини ривожлантиришга ёрдам берадиган ва "Бир камар, 21-асрнинг бир йўли" ташаббуси доирасида молиялаштириладиган Хитой инвестиция фондидир.
Ушбу махсус жамғармани ташкил этиш таклифи 2014 йил 8 ноябрда ХХР раиси Си Цзинпин томонидан АТЭС раҳбарлари саммити арафасида бўлиб ўтган «Ўзаро ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлаш» форумида билдирилган эди.

МИНЭНЕРГО РАЗВИВАЕТ СОТРУДНИЧЕСТВО С КИТАЙСКИМ ФОНДОМ ШЕЛКОВОГО ПУТИ
В Министерстве энергетики Республики Узбекистан 22 октября т.г. состоялась встреча с делегацией Фонда шелкового пути (Китай) во главе с президентом Фонда г-ном Ван Яньчжи, для рассмотрения текущих вопросов сотрудничества и перспектив его развития.
С целью совместной реализации проектов в нефтегазовой сфере между АО «Узбекнефтегаз» и китайской стороной, прежде всего, в лице Фонда шелкового пути, в июле т.г. было подписано кредитное соглашение на сумму экв. 585 млн. долл..
В середине октября осуществлен первый финансовый транш в рамках партнерской деятельности и в ходе данной встречи обсуждены вопросы дальнейшей реализации достигнутых договорённостей.
Также, на встрече рассмотрен вопрос расширения сотрудничества по всем направлениям энергетической отрасли, с совместной подготовкой предложений по организации финансирования инвестиционных проектов.
Добавим, что Фонд Шёлкового пути является китайским инвестиционным фондом, который оказывает поддержку инфраструктурным проектам, упрощению торгового сотрудничества и обеспечению финансирования в рамках инициативы «Один пояс, один путь 21-го века».
О намерении создать подобный специальный Фонд глава КНР Си Цзиньпин объявил 8 ноября 2014 года на форуме «Диалог по укреплению взаимосвязанного партнерства» накануне саммита глав АТЭС.