2019-2021 yillar davomida elektr energetika sohasida imzolangan investitsiya shartnomalari to‘g‘risida maʼlumot berib o‘tamiz
• 2019-2021 yillar davomida elektr energetika sohasida imzolangan investitsiya shartnomalari to‘g‘risida maʼlumot berib o‘tamiz
Taʼkidlash joizki, Energetika vazirligi tashkil topganidan so‘ng, ushbu qisqa 2 yarim yil ichida elektr energetika sohasida umumiy quvvati 7 231 MVt ga teng bo‘lgan 17 ta investitsiya bitimlari imzolandi. Shuningdek, umumiy quvvati 2 100 MVt ga teng bo‘lgan issiqlik, quyosh va shamol elektr stansiyalarini qurish bo‘yicha tender savdolari eʼlon qilingan. Shu bilan birga, umumiy quvvati 600 MVt ga teng quyosh va shamol elektr stansiyalarini qurish bo‘yicha tender savdolari eʼlon qilish bosqichida. Xususan:
Birinchi loyiha: 2019 yilning sentyabr oyida Samarqand viloyatining Nurobod tumanida Fransiyaning “Total Eren” kompaniyasi quradigan, egalik qiladigan va ishlatadigan, quvvati 100 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyadan elektr energiyasini sotib olish bo‘yicha bitim imzolandi. Mazkur stansiyani 2021 yilning dekabr oyida ishga tushirish rejalashtirilgan.
Ikkinchi loyiha: 2019 yilning noyabr oyida Navoiy viloyatining Karmana tumanida Birlashgan Arab Amirliklarining “Masdar” kompaniyasi quradigan, egalik qiladigan va ishlatadigan, quvvati 100 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyadan elektr energiyasini sotib olish bo‘yicha bitim imzolandi. Mazkur stansiya 2021 yilning avgust oyida ishga tushirildi.
Uchinchi loyiha: 2020 yilning mart oyida Saudiya Arabistonining “ACWA Power” kompaniyasi quradigan, egalik qiladigan va ishlatadigan, quvvati 1 500 MVt bo‘lgan, foydali ish koeffitsiyenti 60 foiz bo‘lgan issiqlik elektr stansiyasidan elektr energiyasini sotib olish bo‘yicha bitim imzolandi. Mazkur issiqlik elektr stansiyasi Sirdaryo viloyatining Shirin shahrida barpo etilmoqda. Stansiya 2023 yilning  to‘rtinchi choragida ishga tushiriladi.
To‘rttinchi loyiha: 2020 yilning may oyida Turkiyaning “Aksa Enerji” kompaniyasi Toshkent viloyatining Qibray tumanida quradigan, egalik qiladigan va ishlatadigan, quvvati 240 MVt bo‘lgan, foydali ish koeffitsiyenti 50 foizdan yuqori bo‘lgan issiqlik elektr stansiyasidan elektr energiyasini sotib olish bo‘yicha bitim imzolandi. Mazkur stansiya 2021 yilning to‘rtinchi choragida ishga tushiriladi.
Beshinchi loyiha: 2020 yilning iyun oyida BAAning “Masdar” kompaniyasi quradigan, egalik qiladigan va ishlatadigan, quvvati 500 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyadan elektr energiyasini sotib olish bitim imzolandi. Mazkur stansiya Navoiy viloyatining Tomdi tumanida ishga tushiriladi. Stansiya 2024 yilning to‘rttinchi choragida ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
Oldinchi loyiha: 2020 yilning sentyabr oyida Turkiyaning “Cengiz Enerji” kompaniyasi quradigan, egalik qiladigan va ishlatadigan, quvvati 240 MVt bo‘lgan, foydali ish koeffitsiyenti 50 foizdan yuqori bo‘lgan issiqlik elektr stansiyadan elektr energiyasini sotib olish bo‘yicha bitim imzolandi. Mazkur stansiya Toshkent viloyatining  Qibray tumanida barpo etilmoqda va 2022 yilning birinchi choragida ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
Yettinchi loyiha: 2021 yilning yanvar oyida Saudiya Arabistonining “ACWA Power” kompaniyasi quradigan, egalik qiladigan va ishlatadigan, umumiy quvvati 1 000 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyalaridan elektr energiyasini sotib olish bo‘yicha bitim imzolandi. Mazkur stansiya 2023 yilning dekabr oyida Buxoro viloyati (Peshku va G‘ijduvon) tumanlarida ishga tushiriladi.
Sakkizinchi loyiha: 2021 yilning yanvar oyida Turkiyaning “Aksa Enerji” kompaniyasi quradigan, egalik qiladigan va ishlatadigan, quvvati 230 MVt bo‘lgan issiqlik elektr stansiyasidan elektr energiyasini sotib olish bo‘yicha bitim imzolandi. Mazkur stansiya Toshkent viloyatining Qibray tumanida barpo etilmoqda. Stansiya 2021 yilning dekabr oyida ishga tushiriladi.
To‘qqizinchi loyiha: 2021 yilning yanvar oyida Turkiyaning “Aksa Enerji” kompaniyasi quradigan, egalik qiladigan va ishlatadigan, quvvati 270 MVt bo‘lgan issiqlik elektr stansiyasinidan elektr energiyasini sotib olish bo‘yicha bitim imzolandi. Mazkur stansiya Buxoro viloyatining Buxoro tumanida barpo etilmoqda va 2021 yilning dekabr oyida ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
O‘ninchi loyiha: 2021 yilning fevral oyida Turkiyaning “Odas Enerji” kompaniyasi quradigan, egalik qiladigan va ishlatadigan, quvvati 174 MVt bo‘lgan issiqlik elektr stansiyasidan elektr energiyasini sotib olish bo‘yicha bitim imzolandi. Mazkur stansiya Xorazm viloyatining Yangiariq tumanida barpo etilmoqda va 2021 yilning dekabr oyida ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
O‘n birinchi loyiha: 2021 yilning aprel oyida BAAning “Phanes Group” kompaniyasi quradigan, egalik qiladigan va ishlatadigan, Navoiy viloyatining Nurota tumanida quvvati 200 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyadan elektr quvvatini sotib olish bo‘yicha bitim imzolandi. Mazkur stansiya 2023 yilning iyul oyida ishga tushirilishi  rejalashtirilgan.
O‘n ikkinchi loyiha: 2021 yilning aprel oyida Niderlandiyaning “Stone City Energy” kompaniyasi quradigan, egalik qiladigan va ishlatadigan, Surxondaryo viloyatining Angor tumanida quvvati 1 560 MVt bo‘lgan yangi issiqlik elektr stansiyasidan elektr quvvatini sotib olish bo‘yicha  bitim imzolandi. Stansiya 2024 yilning dekabr oyida ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
O‘n uchunchi loyiha: 2021 yilning iyul oyida BAAning “Masdar” kompaniyasi quradigan, egalik qiladigan va ishlatadigan, Samarqand viloyatining Kattaqo‘rg‘on va Jizzax viloyatining G‘allaorol tumanlarida har birining quvvati 220 MVt dan bo‘lgan 2 ta quyosh fotoelektr stansiyasidan elektr quvvatini sotib olish bo‘yicha bitim imzolandi. Mazkur stansiyalar 2023 yil may oyida ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
O‘n to‘rttinchi loyiha: 2021 yilning avgust oyida BAAning “Masdar” kompaniyasi quradigan, egalik qiladigan va ishlatadigan, Surxondaryo viloyatining Sherobod tumanida quvvati 457 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasidan elektr quvvatini sotib olish bo‘yicha bitim imzolandi. Mazkur stansiya 2023 yilning iyul oyida ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
O‘n beshinchi loyiha: 2021 yilning iyun oyida Turkiyaning “Cengiz Enerji” kompaniyasi quradigan, egalik qiladigan va ishlatadigan, Sirdaryo viloyatining Yangiyer shahrida umumiy quvvati 220 MVt bo‘lgan issiqlik elektr stansiyasidan elektr quvvatini sotib olish bo‘yicha bitim imzolandi. Stansiya 2022 yilning sentyabr oyida ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
Jami quvvat 7 231 MVt.
Ayni paytda umumiy quvvati 2 100 MVt ga teng issiqlik, quyosh va shamol elektr stansiyalarini qurish bo‘yicha tenderlar eʼlon qilingan:
Birinchi tender: Sirdaryo viloyatining Shirin shahrida umumiy quvvati 1 500 MVt bo‘lgan issiqlik elektr stansiyasini qurish bo‘yicha tender savdolari eʼlon qilingan.
Ikkinchi tender: Qoraqalpog‘iston Respublikasining Qorao‘zak tumanida umumiy quvvati 100 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyasini qurish bo‘yicha tender savdolari eʼlon qilingan.
Uchunchi tender: Buxoro (250), Xorazm (100) va Namangan (150) viloyatlarida umumiy quvvati 500 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyalarini qurish bo‘yicha tender savdolari eʼlon qilingan.
Jami quvvat: 2 100 MVt.
Tender eʼlon qilish bosqichidagi loyihalar:
Qashqadaryo va Farg‘ona viloyatlarida umumiy quvvati 400 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyalarini qurish.

Информируем вас об инвестиционных соглашениях, заключенных в электроэнергетике в период 2019-2021 годов
• Информируем вас об инвестиционных соглашениях, заключенных в электроэнергетике в период 2019-2021 годов
С момента создания Министерства энергетики Республики Узбекистан, то есть за период более двух с половиной лет, в электроэнергетике было подписано 17 инвестиционных соглашений общей мощностью 7 231 МВт. Кроме того, объявлены тендера на строительство тепловых, солнечных и ветряных электростанций общей мощностью 2 100 МВт. Также, в настоящее время на стадии объявления тендера находятся проекты на строительство солнечных и ветряных электростанций общей мощностью 600 МВт. Подробнее:
Первый проект: в сентябре 2019 года было подписано соглашение о закупке электроэнергии у солнечной фотоэлектрической станции (ФЭС) мощностью 100 МВт в Нурабадском районе Самаркандской области, построенной, принадлежащей и управляемой французской компанией Total Eren. Запуск станции запланирован на декабрь 2021 года.
Второй проект: в ноябре 2019 года было подписано соглашение о закупке электроэнергии у солнечной фотоэлектрической станции в Карманинском районе Навоийской области мощностью 100 МВт, построенной, принадлежащей и управляемой компанией Masdar из Объединенных Арабских Эмиратов. Станция была запущена в августе 2021 года.
Третий проект: в марте 2020 года было подписано соглашение о закупке электроэнергии у тепловой электростанции (ТЭС) мощностью 1500 МВт, с КПД 60%, которая будет построена, принадлежать и управляться компанией ACWA Power, Саудовская Аравия. Данная ТЭС строится в городе Ширин Сырдарьинской области и будет сдана в эксплуатацию в четвертом квартале 2023 года.
Четвертый проект: в мае 2020 года было подписано соглашение о закупке электроэнергии у ТЭС с КПД более 50% мощностью 240 МВт, построенной, принадлежащей и управляемой турецкой компанией Aksa Enerji в Кибрайском районе Ташкентской области. Станция будет запущена в четвертом квартале 2021 года.
Пятый проект: в июне 2020 года было подписано соглашение о закупке электроэнергии у ветряной электростанции (ВЭС) мощностью 500 МВт, которая будет построена, принадлежать и управляться компанией Masdar из ОАЭ. Запуск данной ВЭС в Тамдынском районе Навоийской области запланирован на четвертый квартал 2024 года.
Шестой проект: в сентябре 2020 года было подписано соглашение о закупке электроэнергии у ТЭС мощностью 240 МВт, построенной, принадлежащей и управляемой турецкой компанией Cengiz Energy, с КПД более 50%. Станция строится в Кибрайском районе Ташкентской области, её планируется ввести в эксплуатацию во первом квартале 2022 года.
Седьмой проект: в январе 2021 года было подписано соглашение о закупке электроэнергии у ветряных электростанций общей мощностью 1 000 МВт, которые будут построены, принадлежать и управляться компанией ACWA Power из Саудовской Аравии. Данный ветровой парк будет запущен в декабре 2023 года в Бухарской области (Пешкунский и Гиждуванский районы).
Восьмой проект: в январе 2021 года было подписано соглашение о закупке электроэнергии у тепловой электростанции мощностью 230 МВт, построенной, принадлежащей и управляемой турецкой компанией Aksa Enerji. ТЭС строится в Кибрайском районе Ташкентской области и будет запущена в декабре 2021 года.
Девятый проект: в январе 2021 года было подписано соглашение о закупке электроэнергии у ТЭС мощностью 270 МВт, построенной, принадлежащей и управляемой турецкой компанией Aksa Enerji. Данная теплоэлектростанция строится в Бухарском районе Бухарской области, ввод в эксплуатацию намечен на декабрь 2021 года.
Десятый проект: в феврале 2021 года было подписано соглашение о закупке электроэнергии у тепловой электростанции мощностью 174 МВт, построенной, принадлежащей и управляемой турецкой компанией Odas Enerji. ТЭС строится в Янгиарикском районе Хорезмской области, ввод в эксплуатацию намечен на декабрь 2021 года.
Одиннадцатый проект: в апреле 2021 года было подписано соглашение о закупке электроэнергии у солнечной фотоэлектрической станции мощностью 200 МВт, которая будет построена, принадлежать и управляться компанией Phanes Group из ОАЭ в Нуратинском районе Навоийской области. Запуск ФЭС запланирован на июль 2023 года.
Двенадцатый проект: в апреле 2021 года было подписано соглашение о закупке электроэнергии у новой тепловой электростанции мощностью 1 560 МВт. ТЭС будет построена в Ангорском районе Сурхандарьинской области Stone City Energy, а также принадлежать и управляться данной голландской компанией. Запуск станции запланирован на декабрь 2024 года.
Тринадцатый проект: в июле 2021 года было подписано соглашение о закупке электроэнергии у двух солнечных фотоэлектрических станций мощностью 220 МВт каждая в Каттакурганском районе Самаркандской области и Галляаральском районе Джизакской области, которые будут построены, принадлежать и управляться компанией Masdar из ОАЭ. Планируется, что эти станции будут введены в эксплуатацию в мае 2023 года.
Четырнадцатый проект: в августе 2021 года было подписано соглашение о закупке электроэнергии у солнечной фотоэлектрической станции мощностью 457 МВт, которая будет построена, принадлежать и управляться компанией Masdar из ОАЭ. Запуск ФЭС в Шерабадском районе Сурхандарьинской области запланирован на июль 2023 года.
Пятнадцатый проект: в июне 2021 года было подписано соглашение о закупке электроэнергии у тепловой электростанции общей мощностью 220 МВт в г. Янгиер Сырдарьинской области. Запуск ТЭС, которую будет строить, владеть и эксплуатировать турецкая компания Cengiz Energy, запланирован на сентябрь 2022 года.
Общая мощность данных проектов составит 7 231 МВт.
Также объявлены тендеры на строительство тепловых, солнечных и ветряных электростанций общей мощностью 2100 МВт:
Первый тендер: На строительство ТЭС мощностью 1500 МВт в г. Ширин Сырдарьинской области.
Второй тендер: На строительство ветряной электростанции общей мощностью 100 МВт в Караузакском районе Республики Каракалпакстан.
Третий тендер: На строительство солнечных фотоэлектрических станций общей мощностью 500 МВт в Бухарской (250), Хорезмской (100) и Наманганской (150) областях.
Суммарная мощность данных проектов составит 2100 МВт.
Проекты на стадии объявления тендера:
Строительство солнечных фотоэлектрических станций общей мощностью 400 МВт в Кашкадарьинской и Ферганской областях.