Vazir o‘rinbosarlarining faoliyati KPI tizimi orqali baholanadi
Qabul qilingan normativ hujjatlarga* muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirining o‘rinbosarlari faoliyati samaradorligining (KPI) asosiy ko‘rsatkichlari ishlab chiqildi va tasdiqlandi. Unga ko‘ra, 2021 yilning ikkinchi yarmidan boshlab, KPI bo‘yicha baholash natijalari haqida jamoatchilikni har chorakda xabardor qilib boriladi.
Jumladan, Energetika vazirining investitsiyalar va xalqaro munosabatlarni jalb qilish bo‘yicha o‘rinbosari faoliyatini baholashda jalb qilingan investitsiyalar hajmi, shuningdek, to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiya loyihalari doirasida xalqaro maslahatchilarning ishtiroki, yangi ish o‘rinlari yaratish, tovarlar va xizmatlar eksporti ko‘rsatkichlari kabi mezonlar hisobga olinadi.
Energetika vazirining elektr energetika bo‘yicha o‘rinbosari ishini baholashda mamlakatimizda elektr energiyasi ishlab chiqarishni ta’minlash, energetika obyektlarida elektr energiyasi ishlab chiqarishda shartli yoqilg‘i sarfini kamaytirish, elektr energetika infratuzilmasini rivojlantirish, shu jumladan, elektr tarmoqlarini, transformator podstansiyalarini rekonstruksiya va modernizatsiya qilish, elektr energetika sohasiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb etish, yangi ish o‘rinlari yaratish va “Ijro.gov.uz” yagona idoralararo elektron tizimi orqali berilgan vazifalarning bajarilishini ta’minlash.
Energetika vazirining neft va gaz masalalari bo‘yicha o‘rinbosari faoliyatini baholashga kelsak, bu yerda iqtisodiyot tarmog‘i va aholi yoqilg‘i-energetika resurslarini barqaror ta’minlash, neft va gaz kondensati qazib olishni ta’minlash, energiya resurslarini ko‘paytirish va diversifikatsiya qilish maqsadida suyuq uglevodorodlarni qayta ishlash ko‘rsatkichlarini ta’minlash, kuz-qish davrida gaz transporti tizimining barqaror ishlashini ta’minlash uchun gaz tarmog‘ini rekonstruksiya qilish va kapital, neft-gaz sektoriga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb etish, sohada yangi ish o‘rinlari yaratish, shuningdek, “Ijro.gov.uz” yagona idoralararo elektron tizimdan foydalanish samaradorligini ta’minlash.
Vazir o‘rinbosarlari oldiga qo‘yilgan vazifalarni KPI tizimi orqali keng xabardor qilish nafaqat aniq baholash mezonlariga ega bo‘lish, balki butun mamlakat yoqilg‘i-energetika kompleksi faoliyatining shaffofligini oshirish imkonini beradi.
Baholash ko‘rsatkichlari ijtimoiy tarmoqlarda Energetika vazirligining veb-saytida va rasmiy sahifalarida keng jamoatchilikka taqdim etib boriladi.

Деятельность заместителей министров начинают оценивать по KPI
В соответствии с принятыми нормативными актами* разработаны и утверждены ключевые показатели эффективности (KPI) деятельности заместителей министра энергетики Республики Узбекистан. Начиная со второго полугодия 2021 года, оценка по KPI будет проводиться ежеквартально с информированием общественности о результатах.
В частности, при оценке деятельности заместителя министра энергетики по привлечению инвестиций и международным отношениям, будут учитываться такие критерии, как: объем привлеченных инвестиций, в том числе прямых, участие международных консультантов в рамках инвестиционных проектов, работа по созданию новых рабочих мест, показатели экспорта товаров и услуг и другие.
При оценке работы заместителя министра энергетики по электроэнергетике будут учтены такие критерии, как: обеспечение выработки электроэнергии в стране, снижение удельного расхода условного топлива при производстве электроэнергии на энергообъектах, развитие электроэнергетической инфраструктуры, включая реконструкцию и модернизацию электрических сетей, трансформаторных подстанций, привлечение прямых иностранных инвестиций в электроэнергетику, создание новых рабочих мест, обеспечение выполнения поставленных задач через единую межведомственную электронную систему «Ijro.gov.uz».
Что касается оценки деятельности заместителя министра энергетики по вопросам нефти и газа, то здесь главную роль играют такие критерии, как: обеспечение добычи природного газа в целях стабильного снабжения топливно-энергетическими ресурсами отрасли экономики и населения страны, обеспечение добычи нефти и газового конденсата, показатели переработки жидких углеводородов с целью увеличения и диверсификации добычи энергоресурсов, работа по реконструкции и капитальному ремонту газовой сети для обеспечения стабильной работы газотранспортной системы в осенне-зимний период, привлечение прямых иностранных инвестиций в нефтегазовый сектор, создание в нём новых рабочих мест, а также эффективность использования систему «Ijro.gov.uz».
Широкое информирование о выполнение задач, поставленных перед заместителями министров через систему KPI позволит не только иметь четкие критерии оценки, но и повысит прозрачность деятельности топливно-энергетического комплекса страны в целом.
Показатели оценки будут представлены широкой общественности на сайте и на официальных страницах Министерства энергетики в социальных сетях.