Toshkentda Yanosh Shuli boshchiligidagi Vengriya delegatsiyasi bilan O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi huzuridagi “O‘zatom” agentligi bosh direktori boshchiligida energetika sohasida hamkorlik bo‘yicha muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Vengriya tomoniga O‘zbekistonning energetika sohasidagi islohotlarining borishi, jumladan, qayta tiklanuvchi energiya manbalari (QTEM) asosida ishlab chiqarish loyihalari haqida ma’lumot berildi. Unda joriy yilning avgust oyida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirokida Navoiy viloyatida qurilgan birinchi yirik quyosh fotoelektr stansiyasi foydalanishga topshirilgani qayd etildi. Loyihani mustaqil energiya ishlab chiqaruvchi “Masdar” (BAA) kompaniyasi amalga oshirdi.
Shuningdek, yaqinda Qoraqalpog‘iston Respublikasida quvvati 100 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyasini qurish bo‘yicha xalqaro tender natijalari e’lon qilinganligi qayd etildi. Loyiha investori “ACWA Power” (Saudiya Arabistoni) kompaniyasi bo‘lib, kompaniya ishlab chiqarilgan elektr energiyasining bir kVt / soati uchun 2,5695 AQSh sent taklifini berdi.
O‘z navbatida, Vengriya delegatsiyasi elektr energetikasi sohasi, shu jumladan atom energiyasi tajribasi bilan o‘rtoqlashdi. Bugungi kunda Vengriyada mamlakatning elektr energiyasiga bo‘lgan ehtiyoji atom energiyasi, ya’ni “Paksh” AES bilan ta’minlanadi. “Paksh” energiya bloklarini rejalashtirilgan ishdan chiqarish 2032 yilda boshlanishi sababli, Vengriyada VVER-1200 reaktorlari asosida ikkita energiya blokidan iborat, Rossiyaning 3+avlodidagi “Paksh-2” atom elektr stansiyasini qurish loyihasi boshlandi. Birinchi blokni ishga tushirish 2030 yilga rejalashtirilgan, bu elektr energiyasi ishlab chiqarishning uzluksizligini ta’minlaydi.
Muzokaralar chog‘ida qurilish ishlarining borishini batafsil o‘rganish maqsadida O‘zbekiston Energetika vazirligi va “O‘zatom” agentligi xodimlarini “PAKSH-2” AES qurilish maydonlariga jalb qilish to‘g‘risida kelishuvga erishildi. Xususan, mutaxassislarni tayyorlash va ularning malakasini oshirish masalasi, shuningdek, o‘zbekistonlik abituriyentlarni Budapesht texnika va iqtisodiyot fanlari universiteti va “Dunauyvarosh” universitetida tegishli yo‘nalishlar bo‘yicha grant asosida o‘qitish muhokama qilindi.
Shuni ta‘kidlash joizki, zamonaviy Vengriya ishlab chiqarilgan elektr energiyasining 30 foizgacha import qiladi. Bir “PAKSH” AES va barcha issiqlik elektr stansiyalari (IES) bir xil miqdordagi elektr energiyasini ishlab chiqaradigan mamlakatda mamlakat parlamenti ikkinchi AESni qurishga deyarli bir ovozdan ovoz berdi (94 % ovoz).
Bugungi kunda umumiy quvvati 2400 MVt bo‘lgan sanoat miqyosidagi quyosh elektr stansiyalari, 2000 MVt bo‘lgan atom elektr stansiyalari, 2000 MVt bo‘lgan issiqlik elektr stansiyalari hamda 300 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyalari Vengriya energetika tizimining umumiy ishlab chiqarish quvvatiga hissa qo‘shmoqda.

Минэнерго и делегация Венгрии обсудили сотрудничество в сфере энергетике
В Ташкенте проведены переговоры с венгерской делегацией во главе с Яношем Шули, министром (без портфеля) а также Генеральным директором Агентства «Узатом» при Министерстве энергетики Республики Узбекистан по вопросам сотрудничесва в энергетической отрасли.
В ходе встречи венгерская сторона была проинформирована о ходе реформ в энергетической отрасли Узбекистана, в том числе развитии проектов генерации на основе возобновляемых источников энергии (ВИЭ). Было отмечено, что в августе текущего года с участием Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева была введена в строй первая промышленная солнечная фотоэлектрическая станция, построенная в Навоийской области. Проект реализован независимым производителем энергии компанией Masdar (ОАЭ).
Также было отмечено, о недавнем объявлении результатов международного тендера на строительство ветряной электростанции мощностью 100 МВт в Республике Каракалпакстан. Инвестором проекта стала компания ACWA Power (Саудовская Аравия) с тарифом 2,5695 центов США за кВт⋅ч выработанной электроэнергии.
Со своей стороны, венгерская делегация поделилась опытом в электроэнергетике, в том числе энергии мирного атома. Сегодня в Венгрии потребности страны в электроэнергии обеспечивает в том числе и атомная энергетика, а именно АЭС «Пакш». В связи с тем, что с 2032 начнет происходить плановый вывод энергоблоков «Пакш» из эксплуатации, в Венгрии начат проект строительства АЭС «Пакш-2» российского дизайна поколения «3+» в составе двух энергоблоков на основе реакторов ВВЭР-1200. Пуск первого блока намечен на 2030 год, что обеспечит непрерывность генерации электроэнергии.
В ходе переговоров была достигнута договоренность о привлечении сотрудников Министерства энергетики Узбекистана и Агентства «Узатом» на объекты строительства АЭС «ПАКШ-2» с целью детального изучения хода строительных работ. В том числе обсуждён вопрос подготовки кадров и повышения квалификации специалистов, а также обучение узбекских соискателей в Будапештском университете технических и экономических наук и Университете Дунауйварош на грантовой основе по соответствующим направлениям.
Добавим, что современная Венгрия импортирует до 30% вырабатываемой электроэнергии. В стране, где одна АЭС «ПАКШ» и все тепловые электростанции (ТЭС) производят одинаковое количество электроэнергии, за строительство второй АЭС парламент страны высказался практически единогласно (94% голосов).
Сегодня в общую производственную мощность энергосистемы Венгрии вносят вклад солнечные станции промышленного масштаба суммарной мощностью 2400 МВт, АЭС - 2000 МВт, ТЭС - 2000 МВт, а также ветряные электростанции суммарной мощностью 300 МВт.