Energetika vaziri “Rothschild & Cie” kompaniyasi delegatsiyasi rahbari bilan muzokara o‘tkazdi
2021 yil 27 sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Energetika vaziri Alisher Sultanov “Rothschild & Cie” kuzatuv kengashi vitse-prezidenti baron Erik Alen Robert David de Rotshild bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Suhbat avvalida mehmon O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarni yuqori baholadi, bu mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishida sezilarli ijobiy o‘zgarishlarga olib keldi. Xususan, u COVID-19 bilan bog‘liq global turg‘unlikka qaramay, aholi jon boshiga YIM o‘sishining ijobiy tendensiyasini qayd etdi.
Tomonlar dunyo miqyosida obro‘si va zamonaviy biznesda katta tajribaga ega bo‘lgan “Rothschild & Co” kompaniyasi bilan hozirgi hamkorlik jarayonini muhokama qilishdi. O‘zbekiston yoqilg‘i-energetika kompleksi tizimida ushbu kompaniya, xususan, Energetika vazirligi tizimidagi “O‘zbekneftgaz” AJni investitsiyaviy jozibali va moliyaviy jihatdan mustaqil kompaniyaga aylantirish va IPO (aksiyalarning dastlabki ommaviy taklifi) ga tayyorlashda konsalting yordamini beradi.
Rotshild O‘zbekistonni moliyaviy transformatsiya va “O‘zbekneftgaz” AJni IPO (birlamchi joylashtirish) ga tayyorlash sohasidagi siyosatini yuqori baholadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu juda jiddiy va to‘g‘ri yondashuv, chunki “O‘zbekneftgaz” xususiylashtirishga tayyorgarlik ko‘rmoqda, moliyaviy ko‘rsatkichlari va rentabelligini bosqichma-bosqich yaxshilaydi. “Bu eng oqilona yondashuv, ko‘p vaqt va kuch talab qiladi, lekin bu, albatta, ijobiy natija beradi”, - dedi delegatsiya rahbari. Uning so‘zlariga ko‘ra, “Rothschild & Co” bu masalalarni har tomonlama hal etish tarafdori va o‘zbek sheriklari bilan yaqindan hamkorlik qilishga tayyor.
Bundan tashqari, “Rothschild & Co” O‘zbekiston Respublikasida gaz uzatish tizimini modernizatsiya qilish dasturini uzoq muddatli moliyalashtirish bo‘yicha takliflarni ishlab chiqishda, shuningdek, “O‘ztransgaz” AJni tabiiy gaz tashishning yagona operatori sifatida qayta tashkil etish bo‘yicha takliflarni ishlab chiqishda ishtirok etadi.
O‘z navbatida, “Rotshild Rothschild & Co” korporatsiyasi barcha loyihalar, xususan, “O‘zbekneftgaz” AJ va “O‘ztransgaz” AJga turli muhim moliyaviy masalalar bo‘yicha maslahat berishda faol ishlashga tayyorligini ta’kidladi.

Министр энергетики провёл переговоры с главой делегации компании Rothschild & Cie
Министр энергетики Республики Узбекистан Алишер Султанов 27 сентября 2021 года провел переговоры с бароном Эриком Ален Роберт Давид де Ротшильдом, вице-президентом наблюдательного совета Rothschild & Cie.
В начале беседы гость дал высокую оценку проводимым в Узбекистане реформам, ведущим к существенным позитивным изменениям в социально-экономическом развитии страны. Им была, в частности, отмечена позитивная тенденция в росте ВВП на душу населения, несмотря на мировую стагнацию, связанную с COVID-19.
Стороны обсудили ход текущего сотрудничества с компанией «Rothschild&Co», имеющей мировую известность и большой опыт ведения современного бизнеса. В системе топливно-энергетического комплекса (ТЭК) Узбекистана, данная компания, в частности, оказывает консультационную поддержку в ходе подготовки АО «Узбекнефтегаз», курируемую Министерством энергетики, к выходу на IPO (первичное размещение акций) в рамках трансформации в инвестиционно-привлекательную и финансово независимую компанию.
Ротшильд высоко оценил политику Узбекистана в области финансовой трансформации и подготовки к первичному публичному размещению акций (IPO) АО «Узбекнефтегаз». С его слов, это очень серьезный и верный подход, так как АО «Узбекнефтегаз» готовится к приватизации, постепенно улучшая свои финансовые показатели и прибыльность. «Это самый мудрый подход, который требует много времени и усилий, однако он обязательно даст положительные результаты», - заявил глава делегации. С его слов, «Rothschild&Co» выступает за комплексное решение этих вопросов и готова тесно взаимодействовать с узбекскими партнёрами.
Кроме того, «Rothschild&Co» принимает участие в процессе выработки предложений по долгосрочному финансированию Программы модернизации газотранспортной системы Республики Узбекистан, а также в разработке предложений по трансформации АО «Узтрансгаз» в чистого оператора транспортировки природного газа.
В свою очередь, Ротшильд отметил, что корпорация «Rothschild&Co» готова активно работать по всем проектам, в частности, по консультированию АО «Узбекнефтегаз» и АО «Узтрансгаз» по различным ключевым финансовым вопросам.