Muborak gazni qayta ishlash zavodida quyosh elektr stansiyasi va quyosh suv isitgichlari o‘rnatilmoqda
• Muborak gazni qayta ishlash zavodida quyosh elektr stansiyasi va quyosh suv isitgichlari o‘rnatilmoqda
“O‘zbekneftgaz” AJ tasarrufidagi korxona va boshqarmalarda energiya resurslari sarfini kamaytirishga qaratilgan bir qator tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Bunda ilg‘or xorijiy tajribani inobatga olib, mavjud resurslarni va ishga solinmagan salohiyatni jalb etish orqali energiya samaradorligini oshirishga hamda energiya tejovchi texnologiyalar va qayta tiklanuvchi energiya manbalari keng joriy etilmoqda.
Xususan, Muborak gazni qayta ishlash zavodi ishlab chiqarish ob‘yektlarida energiya sarfini kamaytirish va iqtisod qilish maqsadida, qayta tiklanuvchi va muqobil energiya manbalari qurilmalarini joriy qilish bo‘yicha o‘tgan yillar mobaynida 65 700 kVt*soat elektr energiyasi tejalishiga erishilgan edi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining "Iqtisodiyot va ijtimoiy tarmoqlarning energiya samaradorligini oshirish, energiya tejovchi texnologiyalarni joriy etish va qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirishni jadallashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida" 2019 yil 22 avgustdagi PQ–4422-sonli qarori ijrosini ta‘minlash yuzasidan 2021 yilda zavod tomonidan quyosh elektr stansiyasi, quyosh panellari va quyosh suv isitgichlar o‘rnatish orqali elektr energiyasini iqtisod qilish bo‘yicha chora-tadbirlar ishlab chiqildi.

• Солнечная электростанция и солнечные водонагреватели устанавливаются на Мубарекском газоперерабатывающем заводе
АО «Узбекнефтегаз» на предприятиях и в управлениях, находящихся в ведении общества, осуществляется ряд мероприятий, направленных на снижение потребления энергоресурсов.
С учетом передового зарубежного опыта широко внедряются энергосберегающие технологии и возобновляемые источники энергии для повышения энергоэффективности за счет привлечения имеющихся ресурсов и неиспользованного потенциала.
В частности, в целях снижения энергопотребления и экономии на производственных объектах Мубарекского газоперерабатывающего завода, по внедрению установок из возобновляемых и альтернативных источников энергии за прошедшие годы удалось сэкономить 65 700 кВт*ч электроэнергии.
В целях обеспечения реализации постановления Президента Республики Узбекистан от 22 августа 2019 года № ПП–4422 «Об ускоренных мерах по повышению энергоэффективности отраслей экономики и социальной сферы, внедрению энергосберегающих технологий и развитию возобновляемых источников энергии» в 2021 году заводом разработаны меры по экономии электроэнергии путем установки солнечной электростанции, фотоэлектрической панели и солнечных водонагревателей.
В результате реализации принятых мер по повышению энергоэффективности, внедрению возобновляемых источников энергии планируется достичь в 2021 году экономии электроэнергии в размере 10 800 кВт*ч.