O‘zbekiston Energetika vazirligi Toshkent shahridagi Yeoju texnika institutida bo‘lib o‘tgan “Ta’lim, qayta tiklanuvchi energiya manbalari va biznes o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlik” xalqaro yoshlar konferensiyasida ishtirok etdi.
2021 yil 25 sentyabr kuni bo‘lib o‘tgan talabalar forumida Italiya, Ispaniya, Ozarbayjon vakillari ham ishtirok etishdi.
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirining fan va innovatsiyalar bo‘yicha maslahatchisi Aziz Alimuhamedov va Toshkent shahridagi Yeoju texnika instituti rektori Janpo‘lat Xudaybergenovlar ochib berishdi.
Konferensiya davomida tajribali ma‘ruzachilar va talabalar ushbu yo‘nalishda qayta tiklanuvchi energiya sohasidagi kelgusidagi ishlarga, biznes istiqbollarini rivojlantirishga e’tibor qaratish haqida fikr almashdilar.
O‘zbekiston Energetika vazirligi mutaxassislari bilan bir qatorda, “DG Impianti” (Italiya) mintaqaviy menejeri va “Mechta Laboratory” rahbari Krishi N. Gaetano, qayta tiklanuvchi energiya sohasi bo‘yicha mutaxassis muhandis Karlos Payer (Ispaniya), Mehnatni muhofaza qilish va sanoat xavfsizligi menejeri Fariz Mamedov (Ozarbayjon) lar ham ishtirok etishdi.
Muhokama davomida tajribali ekspertlar va bo‘lajak mutaxassislar oliy ta’lim maqsadlari va istiqboldagi amaliy maqsadlarini, qayta tiklanuvchi energetika sohasida yoshlarning innovatsiyalari va takliflarini amalga oshirishning ahamiyatini bir joyga jamlash yo‘llari haqida o‘z qarashlarini taqdim etdilar. Ishtirokchilarning ta’kidlashicha, qayta tiklanuvchi energiya bu – kelajak, demak, bu sohada yuqori malakali mutaxassislar tayyorlash ustuvor ahamiyatga ega hisoblanib, unda barcha manfaatdor tomonlar ishtirok yetishi lozim.

Минэнерго обсудило с молодежью перспективы возобновляемой энергетики
Министерство энергетики Узбекистана приняло участие в международной молодежной конференции «Синергия между образованием, возобновляемыми источниками энергии и бизнесом», проведенной в Техническом институте Ёджу в городе Ташкент.
В студенческом форуме, состоявшемся 25 сентября 2021 года, приняли также участие представители Италии, Испании, Азербайджана.
Мероприятие вступительным словом открыли советник министра энергетики Республики Узбекистан по науке и инновациям Азиз Алимухамедов и ректор Технического института Ёджу в городе Ташкент Жанполат Кудайбергенов.
В ходе студенческой конференции идеями о развитии нацеленности образования на будущую работу в сфере возобновляемой энергетики, перспективах бизнеса в данном направлении делились опытные спикеры и студенческая молодежь.
Наряду со специалистами Министерства энергетики Узбекистана, своим опытом делились региональный менеджер компании DG Impianti (Италия) и руководитель Mechta Laboratory Криши Н. Гаэтано, эксперт-инженер в сфере ВИЭ Карлос Пайер (Испания), менеджер в сфере охраны труда и промышленной безопасности Фариз Мамедов (Азербайджан).
В ходе дискуссии опытные эксперты и будущие специалисты представили своё видение путей сближения целей высшего образования и будущих практических специализаций, важности реализации молодежных инноваций и предложений в сфере ВИЭ. Участники отметили, что за возобновляемой энергетикой – будущее, а значит подготовка высококвалифицированных специалистов в данном направлении является делом первостепенной важности, участие в котором необходимо принимать всем заинтересованным сторонам.