Yevropaning eng yirik banklari tomonidan O‘zbekistonning yetakchi bo‘lgan gaz-kimyo majmuasining kengaytirish investitsiya loyihasini moliyalashtirish uchun qiymati 1,1 mlrd. yevroga teng shartnomalar imzolandi
• Yevropaning eng yirik banklari tomonidan O‘zbekistonning yetakchi bo‘lgan gaz-kimyo majmuasining kengaytirish investitsiya loyihasini moliyalashtirish uchun qiymati 1,1 mlrd. yevroga teng shartnomalar imzolandi
“Deutsche Bank”, “Landesbank Baden-Wuerttemberg” va “Landesbank Hessen-Thüringen Girozentrale” (“Helaba”) banklari “O‘zbekneftgaz” AJ tasarrufidagi Sho‘rtan gaz-kimyo majmuasining ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish loyihasida ishtirok etadi.
O‘zbekiston, Toshkent sh.- 2021 yil 30 sentabr. Energetika vazirligi tizimidagi O‘zbekiston neft va gaz sanoatining yetakchi kompaniyasi “O‘zbekneftgaz” AJ “O‘zbekiston: Iqtisodiy islohotlar sarhisobi va istiqboli” iqtisodiy forumida Yevropaning uchta yetakchi banki bilan moliyaviy hamkorlik bo‘yicha muhim shartnomalar imzolanganini e'lon qiladi.
Sho‘rtan gaz-kimyo majmuasining (“Sho‘rtan GKM kengaytirish loyihasi”) ishlab chiqarish quvvatini kengaytirish investitsiya loyihasini moliyalashtirish to‘g‘risidagi hamkorlik shartnomalarining qiymati 1,1 mlrd. yevroga teng. Shartnomalar “Deutsche Bank” bilan - 500 million yevroga, “Landesbank Baden-Wuerttemberg” bilan - 300 million yevroga, shuningdek “Bank Helaba” bilan ham - 300 million yevro qiymatga imzolandi.
Sho‘rtan gaz-kimyo majmuasini kengaytirish qilish loyihasi davlat kafolatisiz eksportni moliyalashtirish tamoyili asosida moliyalashtirilgani bois Yevropaning nufuzli banklari ishtiroki O‘zbekistonning investitsion jozibadorligining dalolat beruvchi tasdig‘idir.
Loyihaning umumiy qiymati 1,8 mlrd. AQSh dollarga teng bo‘lib, shundan 1,2 mlrd. AQSh dollari xorijiy banklar va moliya institutlari konsorsiumi, 600 mln. AQSh dollari esa “O‘zbekneftgaz” AJ tomonidan taqdim etiladi.
O‘zbekiston Energetika vaziri Alisher Sultanov:
“Bugungi muhim xabar energetika sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarimizni moliyalashtirish uchun O‘zbekistonga jalb qilinayotgan yirik xalqaro kapitalning yana bir namunasidir. Biz ulkan energetik maqsadlarni belgilab oldik va ushbu maqsadlarga erishish uchun bosqichma-bosqich yirik strategiyani amalga oshirmoqdamiz va bu kabi yirik xalqaro kapitalni jalb qilinishi bizning eng yaxshi ko‘rsatkichlarimizdan biridir. Biz Yevropadagi hamkorlarimizga behad minnatdorligimizni bildiramiz”.
Mehriddin Abdullayev, "O‘zbekneftgaz" AJ boshqaruvi raisi:
“O‘zbekiston gaz-kimyo sanoatining yetakchisi va mintaqaning asosiy polimer ishlab chiqaruvchisi bo‘lgan Sho‘rtan gaz-kimyo majmuasining ishlab chiqarish quvvatini kengaytirish loyihasi - yuqori qo‘shimcha qiymatga ega bo‘lgan, neft-kimyo mahsulotlarni ishlab chiqarish uchun uglevodorod xomashyosini chuqur qayta ishlash hajmini oshirish maqsadimizga erishish yo‘lidagi yana bir qadamdir.
Biz Yevropaning eng mashhur banklari tomonidan taqdim etilayotgan moliyaviy ko‘mak va ishonch uchun juda minnatdormiz. Bu O‘zbekiston taraqqiyotining tasdig‘i va bunda “O‘zbekneftgaz” ning tutgan o‘rni muhimdir.”
Mablag‘lar “Euler Hermes” (Germaniya) va boshqa Yevropa eksport-kredit agentliklarining sug‘urta qoplamalari doirasida jalb qilinadi.
Iqtisodiy forumda “O‘zbekneftgaz” AJ va shtab-kvartirasi Nyu-Yorkda joylashgan va O‘zbekistonda investitsiya loyihalari va ularni moliyalashtirish bo‘yicha maslahat berish bo‘yicha ko‘p yillik muvaffaqiyatli tajribaga ega “White & Case LLP” xalqaro yuridik firmasi o‘rtasida yana bir bitim imzolandi.

Крупнейшие европейские банки подписали соглашения на сумму 1,1 млрд. евро для финансирования проекта по расширению флагмана газохимической промышленности Узбекистана
• Крупнейшие европейские банки подписали соглашения на сумму 1,1 млрд. евро для финансирования проекта по расширению флагмана газохимической промышленности Узбекистана
В финансировании инвестиционного проекта по расширению производственной мощности Шуртанского газохимического комплекса АО «Узбекнефтегаз» примут участие «Deutsche Bank», «Landesbank Baden-Wuerttemberg» и «Landesbank Hessen-Thüringen Girozentrale» («Helaba»), без государственной гарантии.
Узбекистан, г. Ташкент – 30 сентября 2021 года – акционерное общество «Узбекнефтегаз», ведущая компания нефтегазовой промышленности Узбекистана, курируемое Министерством энергетики Республики Узбекистан, объявляет, что на экономическом форуме «Узбекистан: достижения экономических реформ и их перспективы», который в настоящее время проходит в Ташкенте, были подписаны важные соглашения о финансовом сотрудничестве с тремя ведущими банками Европы.
Соглашения о сотрудничестве предусматривают финансирование инвестиционного проекта расширения производственной мощности Шуртанского газохимического комплекса («Проект расширения Шуртанского ГХК») в размере 1,1 млрд. евро. Соглашения были подписаны с «Deutsche Bank» - на сумму 500 млн. евро, с «Landesbank Baden-Wuerttemberg» – 300 млн. евро, и с «Landesbank Hessen-Thüringen Girozentrale» («Helaba») – также на 300 млн. евро.
Принимая во внимание что проект расширения Шуртанского ГХК финансируется по принципу экспортного финансирования, без государственных гарантий, участие престижных европейских банков является показательным подтверждением инвестиционной привлекательности Узбекистана.
Общая стоимость проекта составляет около 1,8 млрд. долл. США, из которых 1,2 млрд. долл. США будет внесен консорциумом иностранных банков и финансовых учреждений, и 600 млн. долл. США – АО «Узбекнефтегаз».
Алишер Султанов, Министр энергетики Узбекистана, отметил:
«Сегодняшнее объявление является еще одним примером участия крупного международного капитала, привлекаемого в Узбекистан для финансирования наших значительных энергетических реформ. Мы поставили перед собой амбициозные цели в области энергетики и поэтапно реализуем комплексную стратегию для их достижения, и конечно привлечение значительного объема иностранных инвестиций является одним из лучших показателей нашего прогресса. Мы благодарим наших европейских партнеров за их значительную поддержку».
Мехриддин Абдуллаев, Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз», сказал:
«Расширение производственной мощности Шуртанского Газохимического Комплекса - флагмана газохимической промышленности Узбекистана и ключевого производителя полимеров в регионе – является еще одним шагом на пути к достижению нашей цели по увеличению объемов глубокой переработки углеводородного сырья для производства нефтехимической продукции с высокой добавленной стоимостью.
Мы чрезвычайно благодарны за финансовую поддержку и доверие, оказанные рядом самых известных банков Европы. Это является значительным подтверждением прогресса Узбекистана и роли «Узбекнефтегаза» в этом».
Средства будут привлечены в рамках страхового покрытия «Euler Hermes» (Германия) и других европейских экспортных кредитных агентств.
На экономическом форуме было подписано еще одно соглашение между АО «Узбекнефтегаз» и международной юридической фирмой «White & Case LLP», со штаб-квартирой в Нью–Йорке, которая имеет многолетний успешный опыт консультирования в Узбекистане по инвестиционным проектам и финансированию проектов.
Расширение производственной мощности Шуртанского ГХК позволит обеспечить производство дополнительно 280 тыс. тонн бимодального полиэтилена, 100 тыс. тонн полипропилена и 50 тыс. тонн пиролизного дистиллята в год. Сырьевой базой для проектируемых объектов расширения Шуртанского ГХК является синтетическая нафта, которая будет вырабатываться на заводе по производству синтетического жидкого топлива (GTL).