Yevropaning eng yirik banklari tomonidan O‘zbekistonning yetakchi bo‘lgan gaz-kimyo majmuasining kengaytirish investitsiya loyihasini moliyalashtirish uchun qiymati 1,1 mlrd. yevroga teng shartnomalar imzolandi
• Yevropaning eng yirik banklari tomonidan O‘zbekistonning yetakchi bo‘lgan gaz-kimyo majmuasining kengaytirish investitsiya loyihasini moliyalashtirish uchun qiymati 1,1 mlrd. yevroga teng shartnomalar imzolandi
“Deutsche Bank”, “Landesbank Baden-Wuerttemberg” va “Landesbank Hessen-Thüringen Girozentrale” (“Helaba”) banklari “O‘zbekneftgaz” AJ tasarrufidagi Sho‘rtan gaz-kimyo majmuasining ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish loyihasida ishtirok etadi.
O‘zbekiston, Toshkent sh.- 2021 yil 30 sentabr. Energetika vazirligi tizimidagi O‘zbekiston neft va gaz sanoatining yetakchi kompaniyasi “O‘zbekneftgaz” AJ “O‘zbekiston: Iqtisodiy islohotlar sarhisobi va istiqboli” iqtisodiy forumida Yevropaning uchta yetakchi banki bilan moliyaviy hamkorlik bo‘yicha muhim shartnomalar imzolanganini e'lon qiladi.
Sho‘rtan gaz-kimyo majmuasining (“Sho‘rtan GKM kengaytirish loyihasi”) ishlab chiqarish quvvatini kengaytirish investitsiya loyihasini moliyalashtirish to‘g‘risidagi hamkorlik shartnomalarining qiymati 1,1 mlrd. yevroga teng. Shartnomalar “Deutsche Bank” bilan - 500 million yevroga, “Landesbank Baden-Wuerttemberg” bilan - 300 million yevroga, shuningdek “Bank Helaba” bilan ham - 300 million yevro qiymatga imzolandi.
Sho‘rtan gaz-kimyo majmuasini kengaytirish qilish loyihasi davlat kafolatisiz eksportni moliyalashtirish tamoyili asosida moliyalashtirilgani bois Yevropaning nufuzli banklari ishtiroki O‘zbekistonning investitsion jozibadorligining dalolat beruvchi tasdig‘idir.
Loyihaning umumiy qiymati 1,8 mlrd. AQSh dollarga teng bo‘lib, shundan 1,2 mlrd. AQSh dollari xorijiy banklar va moliya institutlari konsorsiumi, 600 mln. AQSh dollari esa “O‘zbekneftgaz” AJ tomonidan taqdim etiladi.
O‘zbekiston Energetika vaziri Alisher Sultanov:
“Bugungi muhim xabar energetika sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarimizni moliyalashtirish uchun O‘zbekistonga jalb qilinayotgan yirik xalqaro kapitalning yana bir namunasidir. Biz ulkan energetik maqsadlarni belgilab oldik va ushbu maqsadlarga erishish uchun bosqichma-bosqich yirik strategiyani amalga oshirmoqdamiz va bu kabi yirik xalqaro kapitalni jalb qilinishi bizning eng yaxshi ko‘rsatkichlarimizdan biridir. Biz Yevropadagi hamkorlarimizga behad minnatdorligimizni bildiramiz”.
Mehriddin Abdullayev, "O‘zbekneftgaz" AJ boshqaruvi raisi:
“O‘zbekiston gaz-kimyo sanoatining yetakchisi va mintaqaning asosiy polimer ishlab chiqaruvchisi bo‘lgan Sho‘rtan gaz-kimyo majmuasining ishlab chiqarish quvvatini kengaytirish loyihasi - yuqori qo‘shimcha qiymatga ega bo‘lgan, neft-kimyo mahsulotlarni ishlab chiqarish uchun uglevodorod xomashyosini chuqur qayta ishlash hajmini oshirish maqsadimizga erishish yo‘lidagi yana bir qadamdir.
Biz Yevropaning eng mashhur banklari tomonidan taqdim etilayotgan moliyaviy ko‘mak va ishonch uchun juda minnatdormiz. Bu O‘zbekiston taraqqiyotining tasdig‘i va bunda “O‘zbekneftgaz” ning tutgan o‘rni muhimdir.”
Mablag‘lar “Euler Hermes” (Germaniya) va boshqa Yevropa eksport-kredit agentliklarining sug‘urta qoplamalari doirasida jalb qilinadi.
Iqtisodiy forumda “O‘zbekneftgaz” AJ va shtab-kvartirasi Nyu-Yorkda joylashgan va O‘zbekistonda investitsiya loyihalari va ularni moliyalashtirish bo‘yicha maslahat berish bo‘yicha ko‘p yillik muvaffaqiyatli tajribaga ega “White & Case LLP” xalqaro yuridik firmasi o‘rtasida yana bir bitim imzolandi.

Major European banks sign €1.1 billion of agreements to finance expansion of Uzbekistan’s flagship gas chemical asset
• Major European banks sign €1.1 billion of agreements to finance expansion of Uzbekistan’s flagship gas chemical asset
Uzbekneftegaz’s Shurtan Gas Chemical Complex to be supported by Deutsche Bank, Landesbank Baden-Wuerttemberg, and Landesbank Hessen-Thüringen Girozentrale (Helaba)
Tashkent, Uzbekistan – September [30], 2021 – Uzbekneftegaz JSC, the state-owned holding company of Uzbekistan’s oil and gas industry, supervised by Ministry of Energy announces that at the economic forum event "Uzbekistan: Achievements of Economic Reforms and Their Prospects" currently being held in Tashkent, significant financial cooperation agreements were signed with three of Europe’s leading banks.
The cooperation agreements relate to €1.1 billion of capital to finance the expansion of the Shurtan Gas Chemical Complex’s (“Shurtan GCC Upgrade Project”) production capacity. The agreements were signed with Deutsche Bank - for €500 million; Landesbank Baden-Wuerttemberg – for €300 million; and Landesbank Hessen-Thüringen Girozentrale (Helaba) – also for €300 million.
As the Shurtan GCC Upgrade Project is being financed on a export finance principle, with no state guarantees, the participation of prestigious European banks is a significant endorsement of Uzbekistan’s attractiveness as an investment.
The total cost of the project is $1.8 billion, of which $1.2 billion will be contributed by a consortium of foreign banks and financial institutions, and $600 million from Uzbekneftegaz.
Alisher Sultanov, Uzbekistan’s Minster of Energy, commented:
“Today’s announcement is yet another example of high-quality, international investment capital being allocated to Uzbekistan to help finance our exciting energy reforms. We have set ambitious energy targets, and activated strategies at great speed to achieve those targets, but attracting substantial international capital is one of the best measures of our progress. It is a proud day for Uzbekistan, and we thank our new European partners for their considerable support.”
Mehriddin Abdullaev, Chairman of the Board of Uzbekneftegaz JSC, said:
"The expansion of production capacity at the Shurtan Gas Chemical Complex - the flagship of Uzbekistan’s gas chemical industry and a key polymer producer in the region - is another step towards achieving our goal of increasing volumes of deep processing of hydrocarbon raw materials to produce petrochemical products with high added value.
“We are hugely grateful for the financial support and confidence shown by some of the most renowned banks in Europe. It is a significant endorsement of Uzbekistan’s progress and Uzbekneftegaz’s role within that.”
The funds will be raised under the insurance coverage of Euler Hermes (Germany), SACE (Italy), Atradius (Netherlands)  and other European export credit agencies.
A further agreement was signed at the economic forum, between Uzbekneftegaz JSC and the New York-headquartered, international law firm White & Case LLP – which has many years of successful advisory experience in Uzbekistan on investment projects and project financing.
The expansion in production capacity at Shurtan GCC will annually contribute 280,000 additional tons of bimodal polyethylene, 100,000 tons of polypropylene and 50,000 tons of pyrolysis distillate. The raw material base for the projected expansion facilities at Shurtan is synthetic naphtha, which will be produced from Uzbekistan GTL Plant.