“Ўзэнергоинспекция” ходимлари томонидан Мажбурий ижро бюроси ходимлари билан биргаликда электр энергиясидан ноқонуний равишда фойдаланилаётганлик ҳолатлари аниқланмоқда.
Тадбиркорликни ривожлантириш, инвестицияларни жалб қилиш ва бизнесни юритиш учун қулай муҳит яратиш, фаолият ривожланишини таъминланишида электр ва газ таъминоти тизимини изчил модернизация қилиш ва технологик қайта жиҳозлашда амалий кўмаклар бериш, энергия ресурслардан оқилона ва самарали фойдаланиш, қолаверса тадбиркорларнинг қонуний манфаатларини ҳимоя қилишнинг ҳуқуқий кафолатларини мустаҳкамлаш соҳасида кенг кўламли ишлар олиб борилмоқда.
Амалга оширилаётган тарғибот ва ташвиқотлар, кўплаб огоҳлантиришлар ҳамда белгиланган тартибда чоралар кўрилганига қарамай, “Электр энергиясидан фойдаланиш қоидалари”га риоя қилмаслик ҳолатлари давом этмоқда.
“Ўзэнергоинспекция” ходимлари томонидан Мажбурий ижро бюроси ходимлари билан биргаликда ўтказилган тадбир давомида айрим тадбиркорларнинг “уддабурон”лик сирлари фош бўлиб қолди.
Андижон вилояти Жалақудуқ тумани ҳудудида жойлашган “Gold Road-2019” МЧЖ га қарашли цех тошларни қайта ишлаш билан шуғулланиб келади. Бу ишлаб чиқариш корхонаси Хўжаобод ТЭТК тасарруфидаги 110/35/10 кВ “Мадияров” ПС дан чиқувчи 10 кВ “Тоза” фидерига ўзбошимчалик билан уланиб, ноқонуний фаолият кўрсатиб келганлиги аниқланди.
Мазкур ҳолат юзасидан ўрнатилган тартибда далолатнома расмийлаштирилиб, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 12 январдаги 22-сонли қарори билан тасдиқланган “Электр энергиясидан фойдаланиш қоидалари”га асосан 402 476 281 сўм ҳисобга олинмаган электр энергияси миқдори ҳисобланди.

ВЫЯВЛЕНЫ СЛУЧАИ НЕЗАКОННОГО ИСПОЛЬЗОВАНИЯ ЭЛЕКТРОЭНЕРГИИ
Сотрудниками “Узэнергоинспекции”  совместно с сотрудниками Бюро принудительного исполнения выявлены случаи незаконного использования электроэнергии.
В Узбекистане в целях развития предпринимательства, привлечения инвестиций и создания оптимальных условий для ведения бизнеса реализуется масштабная работа по последовательной модернизации электро- и газоснабжения, практическому содействию в технологическом переоснащении, рациональному и эффективному использованию электроэнергии, а также укреплению правовых гарантий защиты законных интересов предпринимателей.
Несмотря на проводимую работу по разъяснению и пропаганде, многочисленным предупреждениям и принятым в установленном порядке мерам, все еще встречаются случаи не соблюдения «Правил пользования электроэнергией».
В ходе мероприятия, проведенного cотрудниками “Узэнергоинспекции” совместно с сотрудниками Бюро принудительного исполнения были разоблачены “секреты” отдельных предпринимателей.
В частности, цех, подведомственный ООО “Gold Road-2019”, расположенный на территории Жалакудукского района Андижанской области, занимается переработкой камней. Выявлено, что это производственное предприятие самовольно подключилось к фидеру 10 кВ“Тоза”, исходящего из ПС 110/35/10 кВ “Мадияров”, и незаконно пользуется электроэнергией.
По данному случаю в установленном порядке оформлен протокол, и в соответствии с «Правилами пользования электроэнергией», утвержденным постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №22 от 12 января 2018 года, начислен объем не учтенной электроэнергии в размере 402 476 281 сумов.