“O‘zbekneftgaz” AJ o‘z tarixida ilk marta xalqaro korporativ kredit reytingiga ega bo‘ldi
O‘zbekiston neft va gaz tarmog‘i milliy operatori – “O‘zbekneftgaz” AJ o‘z tarixida birinchi marta “Fitch Ratings” tomonidan “barqaror” prognozi bilan " BB-" darajasidagi reytingni egalladi.
Maʼlumot uchun: Kredit reytingi – reyting agentligining qarzdorning umumiy kredit layoqati yoki kredit oluvchining aniq qarzdorlik majburiyatlari bo‘yicha xavf omillarini baholashga asoslangan fikri.
2021 yil fevral oyida “O‘zbekneftgaz” AJ reyting agentliklaridan xalqaro bozorga bosqichma-bosqich kirish uchun xalqaro kredit reytingini olish ishlarini boshlagan edi.
Taʼkidlash joizki, 2021 yilning 9 aprelida “Fitch Ratings” tomonidan O‘zbekiston Respublikasining “BB-“ darajasida uzoq muddatli kredit reytingi “barqaror “prognozi” bilan saqlanganligi tasdiqlandi.
“O‘zbekneftgaz” AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev tashabbusi bilan “Gazprombank” AJ bilan hamkorlikda korporativ kredit reytingini olishda yaqindan ish olib bordi.
Shu bilan birga, 2021 yil 10 avgustda “O‘zbekneftgaz” AJ rahbariyati va “Fitch Ratings” tahlilchilari o‘rtasida kompaniyaning kredit layoqatini baholash uchun reyting uchrashuvi o‘tkazildi.
Taqdimot natijasiga ko‘ra va “O‘zbekneftgaz” AJning kredit qobiliyati to‘g‘risidagi maʼlumotlar asosida “Fitch Ratings” qo‘mitasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasining suveren (BB-) darajasidagi reyting (VV-/Barqaror) berildi.
Maʼlumot uchun: “BB” – kredit xavflari mavjud bo‘lishi mumkin ekani, biroq kompaniya investorlar va kreditorlar oldidagi moliyaviy majburiyatlarini bajara oladi. Bunda kompaniya investitsiya hisoblanadi.
Bundan tashqari, “O‘zbekneftgaz” AJ O‘zbekiston Respublikasida suveren darajada xalqaro korporativ reytingga ega bo‘lgan birinchi kompaniya hisoblanadi.

Впервые в истории АО «Узбекнефтегаз» получил международный корпоративный кредитный рейтинг
Государственная компания и национальный оператор нефтегазовой отрасли Узбекистана АО «Узбекнефтегаз» впервые в истории получил рейтинг «Fitch Ratings» на уровне «BB-» с прогнозом «стабильный».
Справочно: Кредитный рейтинг – это мнение рейтингового агентства относительно общей кредитоспособности заемщика или кредитоспособности заемщика в отношении конкретных долговых обязательств, основанное на оценке факторов риска.
В феврале 2021 года АО «Узбекнефтегаз» начата работа по получению международного кредитного рейтинга от рейтинговых агентств для постепенного выхода на международный рынок.
Стоит отметить, что 9 апреля 2021 года со стороны «Fitch Ratings» подтверждено сохранение долгосрочного кредитного рейтинга Республики Узбекистан на уровне «BB-» с прогнозом «стабильный».
По инициативе Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева совместно с АО «Газпромбанк» проведена тесная работа по получению корпоративного кредитного рейтинга.
При этом 10 августа 2021 года проведена рейтинговая встреча между руководством АО «Узбекнефтегаз» и аналитиками «Fitch Ratings» для оценки кредитоспособности самой компании.
В результате презентации и на основе данных о кредитоспособности АО «Узбекнефтегаз», комитетом «Fitch Ratings» присвоен рейтинг (BB-) на уровне суверенного рейтинга Республики Узбекистан (ВВ-/Стабильный).
Справочно: «BB» - означает, что существует возможность развития кредитных рисков, однако компания может выполнить свои финансовые обязательства перед инвесторами и кредиторами. При этом компания является инвестиционной.
Помимо этого, АО «Узбекнефтегаз» является первой компанией, получившей международный корпоративный рейтинг на уровне суверенного в Республике Узбекистан.