Энергетика вазирлиги: 2025 йилга бориб умумий қуввати 7 331 МВт бўлган 18 та иссиқлик, қуёш ва шамол электр станциялари ишга туширилади
• Энергетика вазирлиги: 2025 йилга бориб умумий қуввати 7 331 МВт бўлган 18 та иссиқлик, қуёш ва шамол электр станциялари ишга туширилади
Энергетика вазирлиги ташкил топганидан сўнг, 2 ярим йил ичида электр энергетика соҳасида умумий қуввати 7 331 МВт.га тенг бўлган 18 та инвестиция битимлари имзоланди. Шунга кўра, 2025 йилга бориб умумий қуввати 7 331 МВт бўлган 18 та иссиқлик, қуёш ва шамол электр станциялари ишга туширилади (Бу Ўзбекистонда амалдаги электр энергиясини ишлаб чиқариш ҳажмларининг 50 фоизини ташкил қилади). Ишга туширилаётган мазкур станцияларни вилоятлар кесимида таҳлил қиламиз.
Навоий вилоятида 2024 йилга бориб умумий қуввати 800 МВт бўлган 3 та қуёш ва шамол электр станциялари ишга туширилади. Хусусан:
1. Кармана туманида БААнинг “Masdar” компанияси томонидан қуввати 100 МВт бўлган қуёш фотоэлектр станция 2021 йилнинг август ойида ишга туширилди;
2. Нурота туманида БААнинг “Phanes Group” компанияси томонидан қуввати 200 МВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияси 2023 йилнинг июль ойида ишга туширилади;
3. Томди туманида БААнинг “Masdar” компанияси томонидан қуввати 500 МВт бўлган шамол электр станцияси 2024 йилнинг тўрттинчи чорагида ишга туширилади.
Самарқанд вилоятида 2023 йилга бориб умумий қуввати 320 МВт бўлган 2 та қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилади. Хусусан:
4. Нуробод туманида Франциянинг “Total Eren” компанияси томонидан қуввати 100 МВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияси 2021 йилнинг декабрь ойида ишга туширилади;
5. Каттақўрғон туманида БААнинг “Masdar” компанияси томонидан қуввати 220 МВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияси 2023 йил май ойида ишга туширилади.
6. Жиззах вилояти Ғаллаорол туманида 2023 йилнинг май ойида БААнинг “Masdar” компанияси томонидан қуввати 220 МВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилади.
Сирдарё вилоятида 2023 йилга бориб 1 720 МВт бўлган 2 та иссиқлик электр станцияси ишга туширилади. Хусусан:
7. Янгиер шаҳрида Туркиянинг “Cengiz Enerji” компанияси томонидан қуввати 220 МВт бўлган иссиқлик электр станцияси 2022 йилнинг сентябрь ойида ишга туширилади;
8. Ширин шаҳрида Саудия Арабистонининг “ACWA Power” компанияси томонидан қуввати 1 500 МВт бўлган иссиқлик электр станцияси 2023 йилнинг тўртинчи чорагида ишга туширилади.
Тошкент вилоятида 2021 йилда умумий қуввати 710 МВт бўлган 3 та иссиқлик электр станцияси ишга туширилади. Хусусан:
9. Қибрай туманида Туркиянинг “Aksa Enerji” компанияси томонидан қуввати 240 МВт бўлган иссиқлик электр станцияси 2021 йилнинг тўртинчи чорагида ишга туширилади;
10. Қибрай туманида Туркиянинг “Aksa Enerji” компанияси томонидан қуввати 230 МВт бўлган иссиқлик электр станцияси 2021 йилнинг декабрь ойида ишга туширилади;
11. Қибрай туманида Туркиянинг “Cengiz Enerji” компанияси томонидан қуввати 240 МВт бўлган иссиқлик электр станцияси 2021 йилнинг декабрь ойида ишга туширилади.
Бухоро вилоятида 2024 йилга бориб умумий қуввати 1 270 МВт бўлган иссиқлик ва шамол электр станциялари ишга туширилади. Хусусан:
12. Пешку туманида Саудия Арабистонининг “ACWA Power” компанияси томонидан қуввати 500 МВт бўлган шамол электр станцияси 2023 йилнинг декабрь ойида ишга туширилади;
13. Ғиждувон туманида Саудия Арабистонининг “ACWA Power” компанияси томонидан қуввати 500 МВт бўлган шамол электр станцияси 2023 йилнинг декабрь ойида ишга туширилади;
14. Бухоро туманида Туркиянинг “Aksa Enerji” компанияси томонидан қуввати 270 МВт бўлган иссиқлик электр станцияси 2021 йилнинг декабрь ойида ишга туширилади.
15. Хоразм вилоятининг Янгиариқ туманида 2021 йил декабрь ойида Туркиянинг “Odas Enerji” компанияси томонидан қуввати 174 МВт бўлган иссиқлик электр станцияси ишга туширилади.
Сурхондарё вилоятида 2025 йилга бориб умумий қуввати 2 017 МВт бўлган қуёш ва иссиқлик электр станцияси ишга туширилади. Хусусан:
16. Шеробод туманида БААнинг “Masdar” компанияси томонидан қуввати 457 МВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияси 2023 йилнинг июль ойида ишга туширилади.
17. Ангор туманида Нидерландиянинг “Stone City Energy” компанияси томонидан қуввати 1 560 МВт бўлган янги иссиқлик электр станцияси 2024 йилнинг декабрь ойида ишга туширилади.
18. Қорақалпоғистон Республикасининг Қораўзак туманида Саудия Арабистонининг “ACWA Power” компанияси томонидан қуввати 100 МВт бўлган шамол электр станцияси 2024 йилда ишга туширилади.
Жами қувват 7 331 МВт.
-------
Умумий қуввати 2 000 МВт бўлган иссиқлик, қуёш ва шамол электр станцияларини қуриш бўйича тендерлар эълон қилинган. Хусусан:
1. Сирдарё вилоятининг Ширин шаҳрида қуввати 1 500 МВт бўлган иссиқлик электр станциясини қуриш бўйича тендер савдолари эълон қилинган.
2. Бухоро (250), Хоразм (100) ва Наманган (150) вилоятларида умумий қуввати 500 МВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияларини қуриш бўйича тендер савдолари эълон қилинган.
Жами қувват: 2 000 МВт.
--------
Жорий йилда умумий қуввати 600 МВт.га тенг бўлган қуёш ва шамол электр станцияларини қуриш бўйича тендер эълон қилинади. Хусусан:
1. Қашқадарё ва Фарғона вилоятларида умумий қуввати 400 МВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияларини қуриш.

Минэнерго: 18 тепловых, солнечных и ветряных электростанций общей мощностью 7 331 МВт будут введены в эксплуатацию до 2025 года
• Минэнерго: 18 тепловых, солнечных и ветряных электростанций общей мощностью 7 331 МВт будут введены в эксплуатацию до 2025 года
За два с половиной года с момента создания Министерства энергетики Республики Узбекистан было подписано 18 инвестиционных соглашений в электроэнергетике на строительство и ввод в эксплуатацию электростанций общей мощностью 7 331 МВт к 2025 году (это составляет 50% текущей выработки электроэнергии в Узбекистане). Соответственно в различных регионах страны будут построены тепловые, солнечные и ветряные электростанции с применением высокотехнологического оборудования.
В
Навоийской области к началу 2024 года появятся 3 солнечные и ветряные электростанции общей мощностью 800 МВт. В их числе:
1. ФЭС мощностью 100 МВт в Карманинском районе, которая была введена в эксплуатацию компанией Masdar (ОАЭ) в августе 2021 года;
2. ФЭС мощностью 200 МВт в Нуратинском районе, которая будет сдана компанией Phanes Group (ОАЭ) в июле 2023 года;
3. Ветряная электростанция (ВЭС) мощностью 500 МВт в Тамдынском районе, которая будет запущена в четвертом квартале 2024 года компанией Masdar (ОАЭ).
В Самаркандской области к 2023 году будут введены в эксплуатацию 2 солнечные фотоэлектрические электростанции (ФЭС) общей мощностью 320 МВт. В их числе:
4. ФЭС мощностью 100 МВт в Нурабадском районе, которая будет введена в эксплуатацию в декабре 2021 года компанией Total Eren (Франция);
5. ФЭС мощностью 220 МВт в Каттакурганском районе, которая будет сдана в мае 2023 года компанией Masdar (ОАЭ).
6. В Галлааральском районе Джизакской области компанией Masdar (ОАЭ) в мае 2023 года будет запущена ФЭС мощностью 220 МВт.
В Сырдарьинской области к 2023 году будут введены в эксплуатацию две тепловые электростанции (ТЭС) мощностью 1 720 МВт. В их числе:
7. ТЭС мощностью 220 МВт в г. Янгиер, которая будет введена в эксплуатацию компанией Cengiz Enerji (Турция) в сентябре 2022 года;
8. ТЭС мощностью 1 500 МВт в г. Ширин, которая будет сдана в эксплуатацию компанией ACWA Power (Саудовская Аравия) в четвертом квартале 2023 года.
В Ташкентской области в 2021-2022 гг. будут введены в эксплуатацию 3 тепловые электростанции общей мощностью 710 МВт. В их числе:
9. ТЭС мощностью 240 МВт в Кибрайском районе будет введена в эксплуатацию компанией Aksa Enerji (Турция) в конце четвертого квартала 2021 года;
10. ТЭС мощностью 230 МВт в Кибрайском районе, которая будет сдана в декабре 2021 года Aksa Enerji (Турция);
11. ТЭС мощностью 240 МВт в Кибрайском районе - будет введена в эксплуатацию компанией Cengiz Energy (Турция) в декабре 2021 года.
В Бухарской области к 2024 году будут введены в эксплуатацию тепловые и ветряные электростанции общей мощностью 1 270 МВт. В их числе:
12. ВЭС мощностью 500 МВт в Пешкунском районе, которая будет сдана в декабре 2023 года компанией ACWA Power (Саудовская Аравия);
13. ВЭС мощностью 500 МВт в Гиждуванском районе, которую ACWA Power (Саудовская Аравия) введет в эксплуатацию в декабре 2023 года;
14. ТЭС мощностью 270 МВт в Бухарском районе, которая будет запущена в декабре 2021 года компанией Aksa Enerji (Турция).
15. В Янгиарыкском районе Хорезмской области в декабре 2021 года компанией Odas Enerji (Турция) будет введена в эксплуатацию ТЭС мощностью 174 МВт.
В Сурхандарьинской области к 2025 году будут введены в эксплуатацию солнечная и тепловая электростанции общей мощностью 2 017 МВт, в их числе:
16. ФЭС мощностью 457 МВт в Шерабадском районе будет сдана компанией Masdar (ОАЭ) в июле 2023 года;
17. ТЭС мощностью 1 560 МВт в Ангорском районе в декабре 2024 года будет введена в эксплуатацию Stone City Energy (Голландия).
В Республики Каракалпакстан:
18. В Караузякском районе в 2024 году будет введена в эксплуатацию ветряная электростанция мощностью 100 МВт компанией ACWA Power (Саудовская Аравия).
Общая мощность вводимых к 2025 году электростанций составит - 7 331 МВт.
------
Кроме того, на стадии тендерных торгов находятся проекты по строительству тепловых, солнечных и ветряных электростанций общей мощностью 2000 МВт.
1. Объявлены тендеры на строительство ТЭЦ мощностью 1 500 МВт в г. Ширин Сырдарьинской области.
2. Объявлены тендеры на строительство солнечных фотоэлектрических станций общей мощностью 500 МВт в Бухарской (250), Хорезмской (100) и Наманганской (150) областях.
В том числе, в 2021 году планируется объявление тендера на строительство солнечных и ветряных электростанций общей мощностью 600 МВт, в их числе
1. Строительство солнечных фотоэлектрических станций общей мощностью 400 МВт в Кашкадарьинской и Ферганской областях.