Энергетика вазирлиги тизимидаги “Иссиқлик электр станциялари” АЖ Сирдарё электр станцияси модернизациясини муваффақиятли якунлади
• Энергетика вазирлиги тизимидаги “Иссиқлик электр станциялари” АЖ Сирдарё электр станцияси модернизациясини муваффақиятли якунлади
Бугун Сирдараё иссиқлик электр станциясида 9-сонли энергоблок модернизация ишларидан кейин ягона энерготизимга уланиши билан станцияда давом этган 3 йиллик модернизация жараёни муваффақиятли якунига етказилди.
146 миллион АҚШ долларига тенг ушбу йирик инвестиция лойиҳаси Президентимиз Ш.М.Мирзиёевнинг 2017 йил 29 декабрдаги “Сирдарё иссиқлик электр станциясида энергоблокларни босқичма-босқич модернизация қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармойишига мувофиқ Россиянинг “Силовые машины” компанияси билан ҳамкорликда бажарилди.
- Бугун юртдошларимиз ва муҳтарам Президентимизнинг биз энергетикарга 3 йил олдин билдирган юксак ишончларини оқладик ва узоқ муддатга мўлжалланган инвестиция лойиҳасини самарали ниҳоясига еткиздик, - деб таъкидламоқда “Иссиқлик электр станциялари” АЖ бошқаруви раиси Фарҳод Абдураҳмонов. – Бу билан мамлакатимиз аҳолисига сифатли электр энергияси етказиб бериш билан бир қаторда, станцияда ишлаб чиқариш қувватларининг барқарорлиги таъминланади.
Лойиҳа доирасида, станцияда 2019 йилда 3-4, 2020 йилда 5-6 ва 2021 йила 9-10 энергоблоклар модернизацияси амалга оширилди.
- Ушбу лойиҳа Россиянинг энергетика технологияларини ишлаб чиқариш соҳасида етакчи бўлган “Силовые машины” компанияси мутахассислари билан ҳамкорликда амалга оширилди, - дейди станция бош директори Баҳодир Нурдинов. - Бажарилган ишлар натижасида ҳар бир энергоблокнинг қуввати 300 МВтдан 325 МВтга етказилди, 1 кВт соат учун шартли ёқилғи сарфи 40 граммга камайди, натижада уч босқичли модернизация ишлари якунида йилига 270 миллион кубометр табиий газ тежалишига эришилади. Модернизация қилинган энергоблокларнинг хизмат даври камида яна 20 йилга оширилиши таъминланади.
Шунингдек, модернизация жараёнлари натижасида Республикамиз истеъмолчиларига электр энергияси етказиб бериш ишончлилиги ва миқдори оширилиши билан бирга, ёқилғи ресурсларини тежаш ҳисобига аҳоли, ижтимоий соҳа объектлари ва иқтисодиёт тармоқларига қўшимча табиий газ етказиб бериш имконияти пайдо бўлади.

Сегодня трехлетний процесс модернизации Сырдарьинской ТЭС был успешно завершен с подключением 9-го энергоблока станции к единой энергосистеме.
Этот крупный инвестиционный проект стоимостью 146 миллионов долларов США реализован совместно с российской компанией «Силовые машины» в соответствии с Распоряжением Президента Республики Узбекистан от 29 декабря 2017 года «О мерах по поэтапной модернизации энергоблоков Сырдарьинской ТЭС».
- Сегодня мы очень рады, что оправдали высокое доверие наших потребителей и уважаемого Президента успешным завершением долгосрочного инвестиционного проекта, - подчеркивает председатель правления АО «Тепловые электрические станции» Фарход Абдурахманов. – Таким образом, наряду с обеспечением населения страны качественной электроэнергией, на станции будет обеспечена стабильность производственных мощностей.
В рамках проекта на станции осуществлена модернизация 3-4 энергоблоков в 2019 году, 5-6 в 2020 году и 9-10 в 2021 году.
- Данный проект реализован в сотрудничестве со специалистами компании «Силовые машины», являющейся лидером в области производства энергетических технологий в России, - говорит генеральный директор станции Баходир Нурдинов. - В результате проведенных работ мощность каждого энергоблока доведена с 300 МВт до 325 МВт, условный расход топлива на 1 кВт-ч снижен на 40 грамм, в результате чего по завершении трехэтапной модернизации будет достигнута экономия 270 миллионов кубометров природного газа в год. Предусматривается, что срок службы модернизированных энергоблоков будет увеличен как минимум еще на 20 лет.
Кроме того, в результате процесса модернизации наряду с повышением надежности и объема поставок электроэнергии потребителям республики, за счет экономии топливных ресурсов, появится возможность дополнительных поставок природного газа населению, объектам социальной сферы и отраслям экономики.