Энергетика вазири Ўзбекистондаги биринчи автоматлаштирилган газ тақсимлаш станциясида олиб борилаётган қурилиш ишлари билан танишди
• Энергетика вазири Ўзбекистондаги биринчи автоматлаштирилган газ тақсимлаш станциясида олиб борилаётган қурилиш ишлари билан танишди
Энергетика вазири Алишер Султанов Тошкент вилоятининг Ўрта-Чирчиқ туманида Ўзбекистонда биринчи ҳисобланадиган “Бектемир” автоматлаштирилган газ тақсимлаш станциясида (АГТС) олиб борилаётган ишлар ҳолати билан танишди.
Ушбу барпо этилаётган автоматлаштирилган станция Тошкент шаҳри ва вилоятидаги истеъмолчиларга хизмат кўрсатиб, унинг рақамлаштирилиши натижасида ҳар бир ГТС онлайн назорат қилинади ва инсон омилисиз масофадан бошқарилишига эришилади.
Шу билан бирга, мазкур лойиҳа асосида табиий газ билан таъминланувчи Тошкент шаҳрининг Бектемир туманидаги 9 та, Тошкент вилоятининг 8 маҳаллаларидаги аҳоли истеъмолчилари икки босқичли газ таъминоти тизимига ўтказилмоқда. Бунинг натижасида, шу пайтгача табиий газ босими бўйича кузатилган муммолар тўлиқ бартараф этилади.
Маълумот учун: Ушбу амалга оширилган ишлар натижасида, 14 та юқори босимли газ тақсимлаш пункти янгиланди, 139 та ўрта босимли ГТС олиб ташланди. 9 400 та хонадон меъёрий газ босимига эга бўлди. Йиллик 701 минг куб метр табиий газ йўқотилишининг олди олинди. Тошкент шаҳрида йиллик 16 млн куб метр табиий газнинг аниқ ўлчови олиб борилади.
А.Султанов ушбу ишлар билан танишиш учун Ўрта-Чирчиқ тумани, “Бирлик” маҳалласидаги аҳоли хонаданларига ташриф буюриб, истеъмолчиларнинг табиий газ билан таъминланиш ҳолатини ўрганди. Олиб борилган ишлар натижалари хусусида яратилган қулайликлар ҳақида аҳоли вакиллари билан мулоқот қилди.
Шунингдек, вазир мазкур ҳудуддаги иссиқхоналарнинг энергия ресурслари билан таъминланиш ҳолати билан танишди. Унда иссиқхонанинг муқобил ёқилгиси захираси, иситиш қозонлари стандарт талабларига жавоб бериш ҳолатлари кўздан кечирилиб, мутахассисларга тегишли кўрсатмалар берилди.
Ҳаво ҳароратининг кескин пасайган кунларида ижтимоий соҳа объектлари ва аҳоли хонадонларини бир маромда узлуксиз табиий газ билан таъминлаш учун иссиқхоналарнинг вақтинча муқобил ёқилғига ўтиши лозимлиги алоҳида таъкидланди.

Министр энергетики ознакомился с ходом строительства первой в стране автоматизированной газораспределительной станции
• Министр энергетики ознакомился с ходом строительства первой в стране автоматизированной газораспределительной станции
Министр энергетики Алишер Султанов ознакомился с ходом реализации проекта по созданию первой в Узбекистане полностью автоматизированной газораспределительной станции «Бектемир» в Урта-Чирчикском районе Ташкентской области.
Строящаяся автоматизированная станция будет обслуживать потребителей в городе Ташкенте и столичной области, и в результате оцифровки поступающих данных, каждый газораспределительный пункт (ГРП) будет контролироваться в режиме онлайн и удаленно управляться без вмешательства человека.
Вместе с тем, на основе данного проекта потребители в 9 махаллях Бектемирского района Ташкента и 8 махаллях Ташкентской области, снабжаемые природным газом, переводятся на двухступенчатую систему газоснабжения. В результате полностью устраняются проблемы, которые до сих пор наблюдались в отношении давления природного газа.
Для справки: В результате проведенных работ модернизировано 14 газораспределительных пунктов высокого давления, а также 139 ГРП среднего давления. Тем самым обеспечено нормальное давление газа в 9 400 домохозяйствах. В столице налажен автоматический мониторинг расходования объема 16 миллионов кубометров природного газа, что предотвратит ежегодную потерю порядка 701 000 кубометров газа.
В ходе ознакомления с проводимой работой, министр энергетики посетил ряд семей жителей махалли «Бирлик» Урта-Чирчикского района, где на месте изучил состояние газоснабжения потребителей, а также проинформировал собеседников об эффективности реализуемого проекта.
А. Султанов также ознакомился с состоянием энергообеспечения теплиц в регионе, в частности, с наличием необходимого объема запасов альтернативных видов топлива, состоянием отопительных котлов и их соответствию нормативным требованиям, дал соответствующие инструкции специалистам.
Напомним, что в республике действует требование по временному переводу теплиц на альтернативные виды топлива в холодное время года, что необходимо для обеспечения бесперебойной подачи природного газа в социальные объекты и домохозяйства.