Энергетика вазирлиги: Жаҳон энергетика ҳафталигида Ўзбекистон ислоҳотлари тақдим этилди
Жорий йилнинг 5-7 октябрь кунлари Қозоғистон пойтахтида бўлиб ўтган 2021 йилги Жаҳон энергетика ҳафталигида Ўзбекистон энергетика соҳасидаги ислоҳотлар тақдим этилди.
Энергетика вазирлиги мутасаддилигидаги “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ бошқаруви раиси ўринбосари Феруз Қурбонов Ўзбекистон энергетика соҳасидаги ислоҳотлар, қайта тикланувчи энергия манбалари ва бошқа йўналишлардаги ютуқлари ҳақида тақдимот қилди.
Ўтган 4 йил мобайнида 3 300 МВт дан ортиқ қувватлар оширилди, шу жумладан 3 150 МВт ИЭС ва 150 МВт гидроэлектр станциялари ҳисобига Ўзбекистон энергетика саноатининг ишлаб чиқаришни кўпайтириш бўйича ишлари қайд этилди. Натижада, ишлаб чиқариш ҳажмларининг ўсиш кўрсаткичлари 2015 йилга нисбатан 30 фоизни ташкил этди.
2023-2026 йиллар давомида мамлакатимизда қарийиб 4 ГВт қуёш ва шамол электр станциялари, шунингдек 880 МВт гидроэлектр станциялари ишга туширилади.
Унда, шунингдек, электр энергияси бўйича Марказий Осиё мамлакатлари билан минтақавий савдо масаласи, экспорт салоҳиятини ошириш, шунингдек, қулай шароитда импортни кўпайтириш мақсадида Ўзбекистон томонидан олиб борилаётган ишлар кўриб чиқилди. Хусусан, Афғонистон билан қўшма лойиҳа – узунлиги 245,6 км бўлган 500 кВ “Сурхон-Пули-Хумри” электр узатиш тармоғи, Тожикистон энергетика тизими билан боғланиш учун узунлиги 64 км бўлган 500 кВ кучланишли “Ғузор-Регар” электр узатиш тармоғини тиклаш ишлари тўғрисида маълумот берилди.
Шуни алоҳида таъкидлаш керакки, 2021 йилги Жаҳон энергетика ҳафталиги ташкилотчиси Жаҳон энергетика кенгаши (WЕC) билан биргаликда Халқаро энергетика хартияси ва бошқа ҳамкорлар кўмагида “KAZENERGY” ассоциацияси бўлди. Анъанавий тадбирнинг асосий мақсади – барқарор ривожланиш ва инсоният манфаати учун энергиядан фойдаланишга кўмаклашиш ҳисобланади.
Ҳафта давомида 100 дан ортиқ мамлакатлардан ташкилотлар раҳбарлари ва энергетика соҳасидаги халқаро экспертлар томонидан муҳокамалар ва тақдимотлар ўтказилди.

Минэнерго: Реформы Узбекистана представлены на Всемирной Энергетической Неделе
Реформы в энергетическом секторе Узбекистана были представлены на Всемирной Энергетической Неделе 2021, состоявшейся 5-7 октября в столице Казахстана.
Энергетический сектор Узбекистана, его достижения в реформировании, возобновляемой энергетике и других направлениях были представлены в презентации Феруза Курбанова, заместителя председателя АО «Национальные электрические сети Узбекистана», курируемого Министерством энергетики.
Была отмечена работа энергетической отрасли Узбекистана по наращивании генерации, где за последние 4 года введено более 3 300 МВт мощностей, 3 150 МВт за счёт ТЭС и 150 МВт - ГЭС. В результате рост генерации по сравнению с 2015 годом составил 30%.
В 2023–2026 гг. в стране будет введено в эксплуатацию около 4 ГВт за счёт солнечных и ветряных электростанции, а также 880 МВт мощностей ГЭС.
В ходе доклада также рассмотрен вопрос региональной торговли электроэнергией, той работы, которая ведется Узбекистаном с целью повышения экспортного потенциала, а также увеличения импорта при выгодных условиях. В частности, речь шла о совместном проекте с Афганистаном - линии электропередачи 500кВ «Сурхон-Пули-Хумри» протяжённостью 245,6 км, восстановлении ЛЭП 500 кВ «Гузар-Регар» протяженностью 64 км для укрепления импорта с Таджикистаном и других проектах.
В ходе доклада также проинформировано состояния региональной торговли электроэнергией ЦА, той работы, которая ведется Узбекистаном с целью повышения экспортного потенциала, а также увеличения импорта при выгодных условиях. В частности, речь шла о совместном проекте с Афганистаном - линии электропередачи 500кВ «Сурхон-Пули-Хумри» протяжённостью 245,6 км, восстановлении ЛЭП 500 кВ «Гузар-Регар» протяженностью 64 км для укрепления импорта с Таджикистаном и других проектах.
Добавим, что организатором Всемирной энергетической недели 2021 совместно с Всемирным энергетическим советом (WEC) выступила Ассоциация KAZENERGY при поддержке Международной Энергетической Хартии и других партнёров. Основной целью данного традиционного мероприятия является содействие устойчивому развитию и использованию энергии на благо человечества.
В ходе Недели были проведены обсуждения и представлены презентации руководителей отраслевых ведомств и международных экспертов в энергетическом секторе из более чем 100 стран мира.