Хонадонимда қайта тикланувчи энергия манбалари асосида қуёш сув иситгичларини ўрнатмоқчиман. Қуёш сув иситгичини ўрнатганим учун давлат бюджетидан компенсация олиш учун нима қилишим керак?
БИЗНИНГ МАЪЛУМОТ: Ўз маблағлари хисобидан энергия самарадор ва энергия тежовчи қурилмаларни ишлаб чиқариш ва улардан фойдаланиш Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 22 августдаги ПҚ-4422-сонли қарори билан энергия самарадор ва энергия тежовчи қурилмаларни ҳарид қилиш ҳамда ушбу мақсадлар учун олинган кредитлар бўйича фоиз ҳаражатларининг бир қисмини қоплаб бериш тартиби жорий этилиши белгилаб қўйилган.
Мазкур топшириқ ижроси юзасидан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 14 апрелдаги 217-сон “Энергия самарадор ва энергия тежовчи қурилмаларни харид қилиш ҳамда ушбу мақсадлар учун олинган кредитлар бўйича фоиз харажатларининг бир қисмини қоплаш учун Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан компенсация ажратиш тартиби тўғрисидаги” ги низомда ўз аксини топган.
ЖАВОБ: Низом талаблари 2020 йил 1 январдан бошлаб ўз маблағи ҳисобидан энергия самарадор ва энергия тежовчи қурилмаларни харид қилган ва ўрнатган жисмоний шахсларга, шунингдек тижорат банклари кредитлари асосида харид қилган ва ўрнатган жисмоний ва юридик шахсларга нисбатан татбиқ этилади.
Аввало, сиз ўз хоҳишингизга асосан Компенсация ажратиш бўйича Низомнинг 3-иловасида келтирилган шакл асосида ариза билан ишчи гуруҳга мурожаат қилишингиз керак бўлади.
·
Ишчи гуруҳ томонидан аризангиз ариза келиб тушган кундан бошлаб 10 иш кунида тақдим этган ҳужжатларингиз тўғри ва тўлиқлигини текширади ҳамда энергия самарадор ва энергия тежовчи қурилмаларни қурилиш-созлаш ишлари ёнғин ва техника хавфсизлиги қоидаларига ҳамда шаҳарсозлик нормалари ва қоидаларига мувофиқ амалга оширилганлигини жойига чиқиб ўрганади.
· Ўрнатилган энергия самарадор қурилмаларни сотиб олишга сарфланган харажатларнинг бир қисми Ўзбекистон Республикаси Давлат буджетидан қопланиши тўғрисидаги Низомга 4-иловада келтирилган шаклга мувофиқ далолатномани тасдиқлайди ҳамда талабгорга юборади;
· Агар аксинча, тақдим этилган ҳужжатларингиз тўғри ёки тўлиқ бўлмаганда ёхуд бошқа камчиликлар туфайли рад этилганда, камчиликларни бартараф этиб 1 ой муддатдан сўнг қайта ариза топширишингиз мумкин бўлади.
· Ижобий хулосага асосан ҳудудий комиссиялар мурожаат келиб тушган кундан бошлаб 10 иш кунида туман (шаҳар) ҳокимлиги молия бўлимига компенсация тўлаб бериладиган талабгорлар рўйхатини юборади.
Барча ҳужжатлар тайёр бўлиб расмийлаштирилгандан сўнг, компенсация ажратиш босқичига ўтилади.
Ҳар ойнинг 5-санасига қадар ҳудудий молия бўлимлари барча мурожаатларни умумлаштиради ҳамда компенсация учун талаб этиладиган маблағларни ажратиш бўйича 1 ой муддатда белгиланган тартибда маблағ ажратади.
Ажратилган компенсация маблағларини талабгорнинг банк картаси ёки банк ҳисоб варағига ўтказилади.
Ўзбекистон Республикаси Давлат буджети маблағлари ҳисобидан компенсация жисмоний шахсларга – қуёш фотоэлектр станциялари, қуёш сув иситкичлари, шунингдек, энергия самарадор газ-горелкали қурилмаларни сотиб олиш харажатлари ининг 30 фоизи миқдорида ажаратилади.
жисмоний ва юридик шахсларга – қайта тикланувчи энергия манбалари қурилмалари, энергия самарадор газ-горелкали қурилмалар ва қозонлар, шунингдек, энергия самарадор бошқа ускуналарни харид қилишга олинган тижорат банкларининг кредитлари бўйича фоиз харажатларнинг бир қисмини қоплаш учун ажратилади.
Қайта тикланувчи энергия манбалари қурилмалари, энергия самарадор газ-горелкали қурилмалар ва қозонлар, шунингдек, энергия самарадор бошқа ускуналарни харид қилиш учун олинган кредитлар бўйича фоиз харажатларининг бир қисми қоплашга:
жисмоний шахсларга – 500 миллион сўмгача кредитлар бўйича 8 фоиз пунктидан кўп бўлмаган миқдорда қоплаб берилади.

Министерство энергетики отвечает
ВОПРОС: Я хочу установить в своей квартире солнечные водонагреватели на основе возобновляемых источников энергии. Что я должен сделать для получения компенсации из государственного бюджета за установку солнечного водонагревателя?
НАША СПРАВКА: Выплата компенсаций за приобретение и использование энергоэффективных и энергосберегающих устройств за счет собственных средств предусмотрена постановлением Президента страны «Об ускоренных мерах по повышению энергоэффективности отраслей экономики и социальной сферы, внедрению энергосберегающих технологий и развитию возобновляемых источников энергии» (№ПП-4422 от 22.08.2019 г.).
Механизм выплаты компенсаций утверждён постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №ПКМ-217 от 14.04.2021 «Об утверждении Положения о порядке предоставления компенсации за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан на приобретение энергоэффективных и энергосберегающих устройств и покрытия части процентных расходов по кредитам, полученным на эти цели».
ОТВЕТ: С 1 января 2020 года предоставление компенсаций предусмотрено для физических лиц, которые приобрели и установили энергоэффективные и энергосберегающие устройства за свой счет, а также к физическим и юридическим лицам, которые приобрели и установили их на базе кредитов коммерческих банков.
• В первую очередь необходимо обратиться в рабочую группу с заявлением по форме, приведенной в Приложении 3 к Положению о распределении компенсации*.
• Рабочая группа проверит правильность и полноту представленных заявителем документов в течение 10 рабочих дней с даты получения заявки и проведет инспекцию строительства и настройки энергоэффективных и энергосберегающих устройств в соответствии с правилами пожарной безопасности и безопасности градостроительных норм и правил.
• После утверждения, заявителю будет отправлен документ по форме, приведенной в Приложении 4 к «Положению о возмещении части затрат на приобретение установленных энергоэффективных устройств из Государственного бюджета Республики Узбекистан»;
• В случае, если предоставленные заявителем документы будут отклонены ввиду недостоверности и неполноты заполнения, есть возможность, исправив недочёты, повторно подать заявку через 1 месяц.
• На основании положительного заключения территориальные комиссии в течение 10 рабочих дней со дня поступления заявления направляют в финансовое управление районного (городского) хокимията список претендентов на компенсацию.
После того, как все документы готовы, компенсация переходит в этап распределения.
К 5-му числу каждого месяца территориальные финансовые управления обобщают все заявки и в установленном порядке в течение 1 месяца выделяют необходимые для компенсации средства, которые переводятся на банковскую карту или банковский счет заявителя.
Компенсация из Государственного бюджета Республики Узбекистан выплачивается физическим лицам в размере 30% от стоимости приобретения солнечных фотоэлектрических установок, солнечных водонагревателей, а также энергоэффективных газовых приборов.
Из которых:
- для солнечных фотоэлектрических установок - до 3 млн. сумов;
- на солнечные водонагреватели - до 1,5 млн. сумов;
Также предусмотрены компенсационные выплаты физическим и юридическим лицам для покрытия части процентных расходов по кредитам коммерческих банков на приобретение возобновляемых источников энергии, энергоэффективных газовых приборов и котлов, а также другого энергоэффективного оборудования. Так, физическим лицам - по кредитам до 500 млн. сумов объем компенсаций предусмотрен на покрытие процентов, превышающие ставку рефинансирования ЦБ, но не выше 8 пунктов.