“СИБУР Холдинг” компанияси делегацияси Қашқадарё вилоятидаги GTL заводига ташриф буюрди
Жорий йилнинг 20 октябрь куни Энергетика вазири Алишер Султанов ва “Ўзбекнефтгаз” АЖ раҳбарияти ҳамроҳлигида “СИБУР Холдинг” ОАЖ бошқарув Кенгаши раиси Дмитрий Конов бошчилигидаги делегация аъзолари Қашқадарё вилоятидаги GTL синтетик суюқ ёқилғи ишлаб чиқариш заводига ташриф буюрди.
Ташриф “СИБУР Холдинг” ОАЖ делегациясининг Ўзбекистонга расмий ташрифи доирасида ташкил этилди.
Ташриф чоғида делегация ҳудудда амалга оширилаётган энг йирик инвестиция лойиҳалар, шунингдек GTL заводида ишга туширишдан олдинги ва ишга тушириш жараёнлари ҳолати билан танишди.
Делегация аъзоларига заводнинг марказий бошқарув пульти ва лабораторияси тақдим этилди. Таъкидлаш керакки, заводнинг ушбу икки муҳим объекти бугунги кунда МДҲ давлатларида энг замонавий ва инновацион ҳисобланади. Бундан ташқари, делегация аъзолари GTL заводининг технологик қурилмалари ва ишлаб чиқариш жараёнлари билан танишдилар.
“СИБУР Холдинг” ОАЖ – Россиядаги энг йирик нефть-кимё компанияси ва жаҳон нефть-кимё саноатида энг жадал ривожланаётган компаниялардан бири ҳисобланади. 2020 йилда СИБУР компаниясининг даромади 7,2 миллиард долларни ташкил этди. Ўтган 10 йил мобайнида СИБУР бир қатор йирик инвестиция лойиҳаларни амалга оширди.
“СИБУР Холдинг” ОАЖ делегацияси Ўзбекистонда углеводород хом ашёсини чуқур қайта ишлаш соҳасида амалга оширилаётган таркибий ўзгаришлар ва нефть кимёсининг ривожланиш суръатларига қизиқиш билдирди.
Бугунги кунга келиб, заводда синтетик суюқ ёқилғи ишлаб чиқариш бўйича асосий қурилиш-монтаж ишлари бажарилган бўлиб, ишга туширишдан олдинги ва ишга тушириш ишлари жадал суръатлар билан олиб борилмоқда. Қиймати 3,4 миллиард доллардан ортиқ бўлган ушбу энг йирик инвестиция лойиҳани амалга ошириш ишлари 97 фоизга бажарилди.
GTL заводи ишга тушиши билан юқори халқаро стандартларга жавоб берадиган 1,5 миллион тоннадан зиёд юқори сифатли, экологик тоза дизель, керосин, нафта ва суюлтирилган газ маҳсулотлари ишлаб чиқариш йўлга қўйилади.

Делегация компании «СИБУР Холдинг» посетила завод GTL в Кашкадарьинской области
20 октября 2021 года делегация во главе с Председателем Правления ПАО “СИБУР Холдинг” Дмитрием Коновым, при сопровождении Министра энергетики Алишера Султанова и руководства АО «Узбекнефтегаз» посетили завод по производству синтетического жидкого топлива GTL в Кашкадарьинской области.
Визит был организован в рамках официального визита делегации ПАО «СИБУР Холдинг» в Узбекистан.
В ходе визита делегация ознакомилась с реализуемым крупнейшим инвестиционным проектом в регионе, а также статусом выполняемых пред-пусконаладочных и пусконаладочных работ на заводе GTL.
Делегации был представлен центральный пульт управления заводом и центральная заводская лаборатория, которые сегодня являются одними из самых современных и инновационных на территории СНГ. Кроме того, члены делегации ознакомились с технологическими установками и производственными процессами завода GTL.
ПАО «СИБУР Холдинг» крупнейшая интегрированная нефтегазохимическая компания России и одна из наиболее динамично развивающихся компаний глобальной нефтегазохимии. В 2020 году выручка СИБУРа составила 7,2 млрд долл. США. США. За последние 10 лет СИБУР реализовал ряд масштабных инвестиционных проектов.
Делегация ПАО «СИБУР Холдинг» выразила заинтересованность в осуществляемых структурных преобразованиях, проводимых в области глубокой переработки углеводородного сырья и темпами развития нефтегазохимии в Узбекистане.
На сегодняшний день на заводе по производству синтетического жидкого топлива завершены основные строительно-монтажные работы, активными темпами выполняются пред-пусконаладочные и пусконаладочные работы. Реализация крупнейшего инвестиционного проекта, стоимостью более 3,4 млрд. долл. завершена на 97%.
С вводом завода GTL в эксплуатацию будет налажено производство более 1,5 млн тонн высококачественных, экологически чистых нефтепродуктов, таких как дизель, керосин, нафта и сжиженный газ, соответствующие высоким международным стандартам.