“СИБУР Холдинг” делегацияси Қашқадарё вилоятидаги Шўртан ГКМ билан танишди
Жорий йилнинг 20 октябрь куни Энергетика вазири Алишер Султанов ва “Ўзбекнефтгаз” АЖ раҳбарияти ҳамроҳлигида “СИБУР Холдинг” ОАЖ бошқарув Кенгаши раиси Дмитрий Конов бошчилигидаги делегация аъзолари Қашқадарё вилоятидаги Шўртан газ кимё мажмуасига (ШГКМ) ташриф буюрди.
Ташриф давомида делегация вилоятда амалга оширилаётган йирик инвестиция лойиҳалар, жумладан ШГКМда ишлаб чиқариш қувватини кенгайтириш лойиҳасини амалга ошириш жараёнлари билан танишди.
Ушбу лойиҳанинг мақсади – GTL заводидан олинадиган йилига 430 минг тонна синтетик нафтани қайта ишлаш орқали полиэтилен ишлаб чиқариш ҳажмини қўшимча 280 минг тонна, полипропилен ҳажмини йилига қўшимча 100 минг тонна, пиролиз дистилляти ва мой ҳажмларини йилига қўшимча 50 минга ошириш ҳисобланади. Делегация аъзолари ушбу лойиҳани амалга ошириш жараёнлари билан танишдилар.
Мажмуада мавжуд қурилмаларни реконструкция қилиш ва янги технологик тармоқларни қуриш натижасида мажмуанинг полимер маҳсулотлари ишлаб чиқариш қуввати йилига 505 минг тоннага етказилади.
Мажмуанинг асосий ишлаб чиқариш жараёнлари – Этилен ва Полиэтилен ишлаб чиқариш цехи ҳисобланади. Ишлаб чиқариш қурилмалари замонавий назорат-ўлчов асбоблари ва технологик жараёнларни автоматлаштириш воситалари билан жиҳозланган бўлиб, шу орқали маҳсулотнинг сифати назорат қилиб борилади.
Мажмуда йилига 3,9 млрд. куб метргача хом ашё гази, 3,5 млрд. куб метргача товар гази, 125 минг тоннадан ортиқ полиэтилен грануласи, 100 минг тоннадан ортиқ суюлтирилган газ, 100 минг тоннадан ортиқ газ конденсати, 1,5 минг тонна олтингугурт грануласи, 750 минг кв метрдан ортиқ алюмин композитли панеллар, 4,5 минг тоннадан ортиқ полиэтилен қувурлар, шланглар, уловчи қисм (фитинг)лар ва томчилаб суғориш тизимлари ва бошқа турдаги маҳсулотлар ишлаб чиқарилади.
Шунингдек, яна бир асосий маҳсулот бу – суюлтирилган газ бўлиб, у нефть маҳсулотларига қараганда экологик тоза ёқилғи тури саналади. Шунингдек, мажмуада техник газли гранулаланган олтингугурт ишлаб чиқарилиб, 25 килограммли полиэтилен қопларга жойланади.
“СИБУР Холдинг” ОАЖ делегацияси Ўзбекистонда углеводород хом ашёсини чуқур қайта ишлаш соҳасида амалга оширилаётган ушбу ўзгаришлар ва нефть кимёсининг ривожланиш суръатларига қизиқиш билдирди.

Делегацию «СИБУР Холдинга» ознакомили с ШГХК
20 октября т. г. министр энергетики Узбекистана Алишер Султанов, делегация ПАО «СИБУР Холдинг» (Россия) во главе с председателем правления Дмитрием Коновым и руководство АО «Узбекнефтегаз» посетили Шуртанский газохимический комплекс в Кашкадарьинской области.
В ходе визита российская делегация была ознакомлена с реализацией крупных инвестиционных проектов в регионе.
Одним из них является проект по расширению производственных мощностей Шуртанского ГХК. Его целью является увеличение производства полиэтилена дополнительно на 280 000 тонн в год, полипропилена на дополнительные 100 000 тонн в год, пиролизной дистилляции и нефти - еще на 50 000 тонн в год путем переработки 430 000 тонн синтетической нафты в год из завод GTL.
В ходе реализации этого проекта, в том числе реконструкции существующего оборудования и строительства новых технологических сетей в комплексе, мощность производства полимерной продукции достигнет 505 000 тонн в год.
Основные процессы комплекса реализуются через установки по производству этилена и полиэтилена. Производственные мощности оснащены современными контрольно-измерительными приборами и средствами автоматизации технологических процессов, с помощью которых контролируется качество продукции.
В результате переработки 3,9 миллиарда кубометров сырого газа в год на Шуртанском ГХК идет выпуск 3,5 млрд. кубометров товарного газа, более 125 тысяч тонн полиэтиленовых гранул, свыше 100 тысяч тонн сжиженного газа, более 100 тысяч тонн газового конденсата, 1,5 тысячи тонн серных гранул, свыше 750 тысяч квадратных метров алюминиевых композитных панелей, более 4,5 тыс. тонн полиэтиленовых труб, шлангов, фитингов, систем капельного орошения и других видов продукции.
В число основных видов продукции также входит сжиженный газ, который является более экологически чистым видом топлива по сравнению с другими нефтепродуктами. Также Шуртанский ГХК будет производить техническую газовую гранулированную серу, расфасованную в полиэтиленовые мешки по 25 кг.
Делегация «СИБУР Холдинга» в ходе посещения ШГХК проявила большой интерес к проектам, вносящим развитие и динамичные изменения в области глубокой переработки углеводородов в Узбекистане и темпы развития нефтехимии.