22 кун ичида 427 830 та хонадоннинг 1 кунлик истеъмолига тенг табиий газдан ноқонуний фойдаланиш ҳолатлари аниқланди
• 22 кун ичида 427 830 та хонадоннинг 1 кунлик истеъмолига тенг табиий газдан ноқонуний фойдаланиш ҳолатлари аниқланди
Энергетика вазирлиги штаби томонидан 2021 йил октябрь ойининг ўтган 22 куни давомида мутасадди ташкилотлар билан ҳамкорликда ўтказилган тадбирлар давомида улгуржи истеъмолчиларнинг табиий газдан фойдаланиш ҳолатлари ўрганилди. Ўтказилган ўрганишлар давомида республика бўйича табиий газдан 228 та ҳолатда ноқонуний фойдаланиб келинаётгани аниқланди.
Ушбу 22 кун ичида 4 миллион 278 минг куб метр табиий газдан ноқонуний фойдаланилгани маълум бўлди. Бунинг натижасида, газ таъминоти ташкилотлари етказилгшан зарар миқдори 3 миллирд 832 миллион 900 минг сўмни ташкил қилган.
Таққослаш учун, ушбу ҳажмдаги табиий газ ҳозирги кунда 427 минг 830 та хонадоннинг 1 кунлик истеъмолини ташкил қилади.
Бошқача айтганда, ушбу ҳажмдаги табиий газ Наманган ва Андижон вилоятларидаги жами аҳоли хонадонларининг бир кунлик истеъмолини ташкил қилади.
Ушбу ноқонуний фойдаланиш ҳолатларининг энг кўпи Наманган, Тошкент ва Хоразм вилоятларига тўғри келади.
Аниқланган ҳолатга ҳуқуқий баҳо бериш учун расмийлаштирилган ҳужжатлар ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига юборилди.

За 22 дня выявлен объем незаконно использованного газа равный дневному потреблению 427 830 домохозяйств
• За 22 дня выявлен объем незаконно использованного газа равный дневному потреблению 427 830 домохозяйств
Специалистами Министерства энергетики 1-22 октября 2021 года было изучено использование природного газа оптовыми потребителями в различных областях Узбекистана. В результате зафиксировано порядка 228 случаев незаконного использования газа.
За короткий временной промежуток в 22 дня было установлено, что 4 миллиона 278 тысяч кубометров природного газа использовались незаконно. Объем нанесенного ущерба газоснабжающей организации составил 3 млрд. 832 млн. сумов. Такое количество природного газа, для сравнения, потребляет в настоящее время за один день 427 830 домохозяйств.
Другими словами, в совокупности такой объем может составить суточное потребление всех домохозяйств Наманганской и Андижанской областей.
Наибольшее количество случаев незаконного использования природного газа зарегистрировано в Наманганской, Хорезмской и Ташкентской областях.