Ўзбекистонда биринчи марта аҳоли хонадони томонидан қуёш панеллари орқали ишлаб чиқарилган электр энергиясини сотиб олиш бошланди
• Ўзбекистонда биринчи марта аҳоли хонадони томонидан қуёш панеллари орқали ишлаб чиқарилган электр энергиясини сотиб олиш бошланди
Тошкент шаҳрининг Яккасарой туманида истиқомат қилувчи Расулов Раҳимжон хонадонида 6 кВт қувватли кичик қуёш фото электр станцияси ўрнатиб, ушбу станция орқали ишлаб чиқарилган электр энергиясининг ўз эҳтиёжларидан ортган қисмини ҳудудий электр тармоқлари корхонасига сотишни бошлади.
Ушбу станция орқали йилига 7 000 дан 10 000 кВт.соатгача электр энергияси ишлаб чиқарилади.
Бугун, 3 ноябрь куни мазкур хонадон эгаси ва Энергетика вазирлиги тизимидаги Тошкент шаҳар электр тармоқлари корхонаси ўртасида “Қайта тикланувчи энергия манбаларининг кичик объектларидан ишлаб чиқарилган электр энергиясини сотиб олиш тўғрисида” шартнома имзоланди.
Эндиликда ушбу хонадонда ишлаб чиқарилган электр энергиясини ҳудудий электр таъминоти корхонаси томонидан кафолатланган тарзда сотиб олинади.
Ушбу шартнома умумий ўрнатилган қуввати 1 МВт гача (ўзгарувчан ток ) бўлган қайта тикланувчи энергия манбалари объектларидан, (микро ва кичик гидроэлектр станциялардан ташқари) электр энергиясини харид қилишга тааллуқлидир.
Эслатиб ўтамиз, мазкур амалиёт Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 22 июлдаги 610-сон қарори билан тасдиқланган “Электр энергияси, шу жумладан, энергиянинг қайта тикланадиган манбаларидан электр энергияси ишлаб чиқарадиган тадбиркорлик субектларини ягона электр энергетика тизимига улаш регламенти”га асосан амалга оширилади.
Бунда ҳудудий электр тармоқлари корхоналари томонидан электр энергиясини сотиб олиш Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 10 июлдаги ПҚ-4779-сонли қарорида белгиланган тарифга асосан амалга оширилади.
Аҳамиятлиси, шу каби ишлаб чиқарилган электр энергиясини умумий тармоққа сотиш – АСКУЭ тизими доирасида ўрнатилган замонавий электрон ҳисоблагичлар орқали амалга оширилади.
Шахсий қуёш фотоэлектр станцияларини (1 МВт гача) ўрнатиш истагида бўлган фуқаролар станцияларини ягона энергетика тизимига уланган ҳолда фойдаланишлари ҳамда ўз эҳтиёжларидан ортган қисмини ҳудудий электр тармоқлари корхоналарига юқоридаги қарорларга асосан шартнома асосида сотишлари мумкин.
Ушбу хонадон эгаси қилинган харажатларининг бир қисмини қоплаб берилиши юзасидан Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 14 апрелдаги 217-сон қарорида кўзда тутилган компенсация ажратилиши бўйича туман ҳокимиятига мурожаат қилди.

Впервые в Узбекистане началась покупка электроэнергии, вырабатываемой домохозяйствами с помощью солнечных батарей
• Впервые в Узбекистане началась покупка электроэнергии, вырабатываемой домохозяйствами с помощью солнечных батарей
Расулов Рахимжон, житель Яккасарайского района Ташкента, после установки у себя дома небольшой солнечной фотоэлектрической установки мощностью 6 кВт, начал продавать региональной электроэнергетической компании излишки электроэнергии, вырабатываемой его установкой.
Данная станция вырабатывает от 7 000 до 10 000 кВт⋅ч электроэнергии в год.
Сегодня, 3 ноября, собственник дома и Ташкентские городские электрические сети подписали договор «О закупке электроэнергии, вырабатываемой на малых объектах возобновляемых источников энергии».
Это соглашение распространяется на покупку электроэнергии из возобновляемых источников энергии (за исключением микро- и малых гидроэлектростанций) общей установленной мощностью до 1 МВт (переменного тока).
Таким образом на основе данного договора вырабатываемая в этом домохозяйстве электроэнергия сейчас закупается с гарантией предустановленной компанией Ташкентские РЭС.
Следует отметить, что данная практика осуществляется в соответствии с «Положением о присоединении предприятий, производящих электроэнергию, в том числе из возобновляемых источников, к единой электроэнергетической системе», утвержденным 22 июля 2019 года постановлением Кабинетом Министров №ПКМ-610.
При этом покупка электроэнергии предприятиями региональных электрических сетей осуществляется в соответствии с тарифом, установленным постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-4779 от 10 июля 2020 года.
Важно отметить, что продажа аналогичной электроэнергии в сеть общего пользования осуществляется через современные электронные счетчики, установленные в системе АСКУЭ.
Для справки: Граждане, желающие установить частные солнечные фотоэлектрические установки (до 1 МВт), могут использовать станции, подключенные к единой энергосистеме, и продавать излишки выработанной электроэнергии региональным энергокомпаниям на договорной основе в соответствии с вышеуказанными решениями.
Владелец данной установки обратился также в администрацию района с заявлением о выделении компенсации, предусмотренной постановлением Кабинета Министров №ПКМ-217 от 14 апреля 2021 года, для возмещения части понесенных затрат.