Энергетика вазирлиги ва Финляндиянинг “Wartsila” компанияси замонавий технологиялар бўйича семинар ўтказди
• Энергетика вазирлиги ва Финляндиянинг “Wartsila” компанияси замонавий технологиялар бўйича семинар ўтказди
Жорий йилнинг 4 ноябрь куни Ўзбекистон Энергетика вазирлиги ва Финляндиянинг “Wartsila” компанияси ҳамкорлигида электр энергетика соҳаси учун замонавий технологиялар бўйича семинар бўлиб ўтди.
Хусусан, Тошкент, Бухоро, Сирдарё ва Хоразм вилоятларида газ-поршенли ва комбинацияланган иссиқлик электр станцияларини (ИЭС) қуриш лойиҳаларида “Wartsila” компанияси томонидан ишлаб чиқарилган юқори технологияли ускуналарни ўрнатиш кўзда тутилган.
Семинар давомида мазкур компаниянинг энергетика бизнеси бўйича директори Пекка Толонен бошчилигидаги делегация аъзолари бўлажак ИЭСларнинг диспетчерлари ва техник ходимларини ушбу ускунанинг ноёб имкониятлари билан таништирди.
Семинарда таъкидланганидек, 2030 йилга бориб Ўзбекистоннинг электр энергиясига бўлган эҳтиёжи қарийб икки баробарга ортади. Шу муносабат билан мамлакат раҳбарияти томонидан ишлаб чиқариш қувватларини 30 ГВтга ошириш вазифаси қўйилди. Шу билан бирга, 2030 йилга қадар қайта тикланувчи энергия манбаларининг улуши ишлаб чиқарилаётган электр энергияси умумий ҳажмининг 25 фоизигани ташкил қилиши режалаштирилган.
Шунингдек, муқобил энергия қувватларини ривожлантириш, энергия хавфсизлиги, жумладан замонавий технологияларга асосланган иссиқлик электр станцияларини ривожлантириш орқали электр тармоқларининг мувозанатини таъминлашда жуда муҳим бўлиб ҳисобланади.
Шу мақсадда, хусусан, туркиялик инвесторлар билан ҳамкорликда бир қатор замонавий иссиқлик электр станциялари қурилмоқда. Мазкур лойиҳалар доирасида мутахассислар орасида ишончлилиги билан танилган 80 дан ортиқ “Wartsila” машиналарини ўрнатиш режалаштирилган.

Минэнерго и финская Wartsila провели семинар по современным технологиям
Министерство энергетики Узбекистана и компания Wartsila (Финляндия) 4 ноября 2021 года провели семинар, посвященный современным технологиям для сферы электроэнергетики.
В частности, установка высокотехнологичного оборудования производства Wartsila предусмотрено в проектах по строительству газопоршневых и парогазовых теплоэлектростанций (ТЭС) в Ташкентской, Бухарской, Сырдарьинской и Хорезмской областях.
В ходе семинара диспетчеры и технический персонал будущих ТЭС были ознакомлены с уникальными возможностями данного оборудования членами делегации компании во главе с директором по энергетическому бизнесу Пекка Толоненом.
Как отмечалось в ходе семинара, потребность Узбекистана в электроэнергии к 2030 году возрастет практически вдвое, в связи с чем руководством страны поставлена задача увеличения генерирующих мощностей до 30 ГВт. При этом на долю ВИЭ к этому сроку должно приходиться до 25 процентов от общего объема вырабатываемой электроэнергии.
При этом, развивая альтернативную генерацию очень важно обеспечить энергетическую безопасность и сбалансированность сетей, в том числе за счёт развития на основе современных технологий тепловых электростанций.
В этих целях, в частности, идет строительство ряда ТЭС совместно с турецкими партнерами на основе принципов ГЧП. В рамках данных проектов предусмотрена установка более 80 единиц машин Wartsila, известных среди специалистов своей манёвренностью и надежностью.