Buxoroda O‘zbekistonning eng yirik gaz konlaridan biri – “Gazli”ning 65 yillik yubileyi munosabati bilan tadbir bo‘lib o‘tdi
• Buxoroda O‘zbekistonning eng yirik gaz konlaridan biri – “Gazli”ning 65 yillik yubileyi munosabati bilan tadbir bo‘lib o‘tdi
Buxoro viloyatida O‘zbekistonning eng yirik gaz konlaridan biri - “Gazli”ning 65 yillik yubileyi munosabati bilan tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi,“Gazli Gas Storage” kompaniyasi xodimlari, kon tarixiga asos solgan faxriy xodimlar, “O‘zlitineftegaz”, ERIELL Group va boshqa idora va tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Tadbir avvalida “Gazli Gas Storage” vakillari ko‘p yillar davomida “Gazli” konida mehnat qilgan faxriylarni qutladi. Ularning mehnati uchun minnatdorlik ramzi sifatida faxriy xodimlarga esdalik sovg‘alari topshirildi.
Tantanali marosim ochilishida “Uzlitineftegaz” AJ raisi ishtirok etib, u konning o‘tgan asrning 50-yillari o‘rtalaridan boshlangan tarixiga murojaat qildi. O‘z nutqida “Gazli”ning ulkan va boy tarixiga asos solgan barcha xodimlarni xotirladi.
Tadbirda kon faxriylari ham so‘zga chiqdi. Ular orasida Olimjon Zakirov, G‘ani Ikramov, Ne'matjon Obidov, Kenjibay Erdashev va boshqalar ham bor. Ular shuningdek konda ishlagan yillari xotiralari bilan o‘rtoqlashib, “Gazli Gas Storage” rahbariyatiga barcha faxriylarga ko‘rsatilgan e'tibor va bayramona kayfiyat uchun minnatdorlik bildirdi.
Umuman olganda hamkorlik davrida 16 ta neft va gaz qudug‘i qurilish bilan tugallanib, bu “Gazli Gas Storage” qisqa muddatlarda “Gazli” konida tabiiy gaz qazib chiqarishni tashkil qilish va neft qazib chiqarishni oshirish imkonini bergani qayd etildi. Yer osti gaz ombori (YOGO) uchun 15 ta quduq burg‘ulandi, 48 ta quduq kapital ta'mirlandi. Tuzilgan shartnomalar bo‘yicha ishlar davom ettirilmoqda.

В древней Бухаре прошло празднование 65-летия одного из крупнейших месторождений Узбекистана — «Газли»
• В древней Бухаре прошло празднование 65-летия одного из крупнейших месторождений Узбекистана — «Газли»
В древней Бухаре прошло празднование 65-летия одного из крупнейших месторождений Узбекистана — «Газли».
В мероприятии приняли участие сотрудники компании Gazli Gas Storage, старейшие работники, стоявшие у истоков разработки месторождения, представители Министерства энергетики Республики Узбекистан, АО «Узлитинефтегаз», ERIELL Group, а также других ведомств и организаций.
В начале мероприятия представители Gazli Gas Storage поздравили ветеранов, которые много лет проработали на месторождении «Газли». С большой благодарностью за их труд старейшим работникам вручили памятные подарки.
На мероприятия выступили и сами ветераны месторождения, среди которых Олимжон Закиров, Гани Икрамов, Неъматжон Обидов, Кенжибай Эрдашев и другие. Они также поделились воспоминаниями о работе на месторождении, а также выразили благодарность руководству Gazli Gas Storage за проявленное внимание и праздничное настроение, подаренное всем причастным.
Председатель АО «Узлитинефтегаз» также отметил работу, проводимую Gazli Gas Storage совместно с ERIELL Group. Он сказал, что за период сотрудничества благодаря привлечению со стороны ERIELL Group научно-технологических ресурсов удалось получить приток газа из трудноизвлекаемых запасов на месторождении «Газли».
В целом за период сотрудничества завершены строительством 16 скважин на нефть газ, позволивших Gazli Gas Storage в короткие сроки организовать добычу природного газа и увеличить добычу нефти на месторождении «Газли». Под подземное хранилище газа (ПХГ) пробурено 15 скважин, проведен капитальный ремонт 48 скважин. Работы по заключенным контрактам продолжаются.