Ehtimol, oddiy shaharlik uchun soha mutaxassislarining kundalik ishlari qiziqarli tuyulmasligi mumkin. Poytaxtda gaz ta'minoti o‘z-o‘zidan bo‘lib ketadigan jarayon sifatida qabul qilinadi. «Zangori yoqilg‘i» ko‘pdan beri kundalik turmushimizning ajralmas qismiga aylangan, lekin gaz yetkazib berishda uchraydigan mayda muammolar ham aholi hayotini mushkullatiradi va qulay yashash muhitini buzadi.
Ha, gaz ta'minoti tizimi soat kabi, puxta sozlangan aniq mexanizm kabi ishlashi kerak. Shu bois ham yuzlab mutaxassislar yilning har qanday mavsumida aholiga tabiiy gaz tunu kun yetkazib berilishini ta'minlash uchun bor kuch va imkoniyatlarini ishga solib, ko‘p mehnat qiladilar.
Ayniqsa, tabiiy gaz iste'moli bir necha baravar ko‘payadigan qish mavsumida gaz ta'minoti xodimlarining faoliyati murakkablashadi. Amaliyotda ham aynan sovuq kunlarda ushbu tizimning mustahkamlanishi lozim bo‘lgan zaif tomonlari namoyon bo‘ladi. Buni poytaxtimiz misolida ham ko‘rish mumkin. O‘tgan qish mavsumi juda og‘ir keldi: erta sovuq tushdi, mijozlar soni ko‘paydi, gaz iste'moli hajmi keskin ortdi. Shu sababli «Hududgazta'minot» AJga turli hududlarda yashovchi fuqarolardan gaz ta'minotidagi uzilishlar bilan bog‘liq ko‘p murojaatlar kelib tushdi. Pandemiya ham vaziyatga salbiy ta'sir ko‘rsatdi, chunki soha xodimlari ham, boshqa fuqarolar kabi, COVID-19ni boshdan kechirdilar.
Aniqlangan kamchiliklar, fuqarolar mulohazalari va takliflari hamda barcha fors-major, ya'ni kutilmagan holatlarni tahlil qilgan holda, Toshkentda gaz ta'minoti tizimini navbatdagi kuz-qish mavsumiga tayyorlash jarayoni yanada puxta va keng ko‘lamlarda olib borilmoqda. Gaz tarmoqlarini, gaz taqsimlash punktlarini (GTP) modernizasiyalash va ta'mirlash, uch bosqichlidan ikki bosqichli gaz uzatish tizimiga o‘tish bo‘yicha bajarilgan katta hajmdagi ishlar ijobiy natijalarni bermoqda.
Diametri 1020 mm va uzunligi taxminan 8 kilometrga teng bo‘lgan gaz quvurining ishga tushirilishi poytaxt aholisi uchun katta voqea bo‘ldi. Bu kabi ob'ektni barpo etish ishlari O‘zbekistonda keyingi 40 yil ichida amalga oshirilmagan. Yangi yil arafasida boshlab yuborilgan qurilish bir necha oyda yakunlanishi kerak edi, lekin olib borilgan katta ma'rifiy ishlar hisobiga jarayon birmuncha murakkablashdi. Hususan, ushbu ob'ekt qurilishiga norozi bo‘lgan fuqarolar bilan bir necha bor uchrashuvlar o‘tkazildi. Mutaxassislar ularga olib borilayotgan ishlarning mohiyatini va yangi ob'ektning afzalliklarini batafsil izohlab berdilar.
Bugungi kunga kelib ushbu ob'ekt foydalanishga topshirilgan. Poytaxtimizning Sergeli, Uchtepa, Chilonzor, Shayxontohur va boshqa tumanlarida yashovchi ko‘plab aholi «zangori yoqilg‘i» yetkazib berish tezligining oshganligi tufayli gaz ta'minotidagi tub o‘zgarishlarni sezdilar. Ta'kidlash lozimki, Toshkent gaz ta'minoti tizimi yagona halqaga ulanganligi tufayli, aholiga gaz uzatish samaradorligi sezilarli oshdi. Raqamlarga nazar tashlasak, poytaxtimizda yashovchi qariyb 100 ming iste'molchilarning gaz ta'minoti yaxshilandi. O‘rikzor, Cho‘ponota, Oqtepa, Izza, Samarqand Darvoza, Zangiota, Suzuk ota, Novza va shu kabi boshqa yirik mahallarda gaz ta'minotidagi muammolar hal etildi.
Qish vaqtida tabiiy gaz ta'minotidagi uzilishlar Toshkent shahri Shayxontohur tumanidagi bir necha mahallarda kuzatilgan edi. Hususan, «Katta hovuz» MFY hududidagi 305 ta uylar yashovchilari keyingi bir necha yil davomida gaz ta'minoti tashkilotlariga gaz bosimining pastligi yuzasidan shikoyat qilib kelganlar. Ushbu muammoning asosiy sababi 30 yildan ortiq ishlatib kelinayotgan va ancha eskirib qolgan gaz taqsimlash punktlariga taqaladi.
Joriy yili «Hududgazta'minot» AJ «Pietro Fiorentini» Italiya kompaniyasi bilan hamkorlikda ushbu muammo mavjud hududda tajriba-sinov loyihasini amalga oshirishga kirishdilar. Bu yerda real vaqt rejimida tabiiy gaz iste'molchilarga uzatilishining barqarorligi ustidan kuzatib turishga imkon yaratadigan to‘rtta zamonaviy GTPlar o‘rnatildi. Bunday yangi tajriba natijalari bo‘yicha zamonaviy GTPlarni Toshkentning boshqa tumanlarida ham o‘rnatish rejalashtirilmoqda.
Gaz ta'minoti tizimini yaxshilash ishlari poytaxtning Bektemir tumanida ham olib borilyapti. Ushbu tumanda qator ishlab chiqarish korxonalari joylashgan, shuning uchun gaz katta hajmda iste'mol qilinadi, aholining muammolari ham aynan shu sababli yuzaga kelgan. Gaz bosimini yanada barqarorlashtirish va tarmoqdagi yo‘qotishlarni kamaytirishni ta'minlash maqsadida, «Hududgazta'minot» AJning poytaxtdagi filiali sa'y-harakatlari bilan tumandagi bir necha mahallalar ikki bosqichli gaz uzatish tizimiga o‘tkazildi. Bunday tizim katta hududda joylashgan ko‘p sonli gaz iste'molchilari mavjud shaharlar uchun tavsiya etiladi. Shu asnoda «Nurafshon», «Zilola», «Chashma», «Abay», «Bektemir», «X.Baykar», «Oltintopgan», «Majnuntol» va «SVT» kabi MFYlarida yashovchi 4,2 mingdan ortiq iste'molchilarning gaz ta'minotiga tegishli masalalari o‘z yechimini topdi.
Poytaxt tumanlari kesimidagi murojaatlar tahlili o‘tgan kuz-qish mavsumida Chilonzor va Mirobod tumanlaridagi bir necha mahallalar aholisi ham gaz ta'minotidagi muammolarga duch kelganlarini ko‘rsatdi. Shu ma'noda, metropolitenning yangi yo‘nalishlarini va yer ustidagi ko‘priklarni qurish ishlari ham mahalliy gaz tarmoqlarini birmuncha o‘zgartirishni taqozo etdi. Shuning uchun transport kommunikasiyalarini barpo etish bilan qatorda, tuman gaz tarmoqlarini ham rekonstruksiya qilishga to‘g‘ri keldi, bu esa qo‘shimcha xarajatlarni amalga oshirishni talab qildi.
Hususan, metroning Sergeli tarmog‘ini qurish davomida Chilonzor tumani «Gavhar» ko‘chasidagi D-426 mm gaz quvurini «kesish» va gazni aylana yo‘l bilan yetkazib berishga to‘g‘ri keldi. Buning natijasida «Kichik Dombirobod», «Katta Dombirobod» va «Astrobod» MFYlari aholisini gaz bilan ta'minlash masalasida muammolar paydo bo‘ldi.
Chilonzor tumani «Lutfiy» ko‘chasida ham xuddi shunday vaziyat yuzaga keldi. Yer ustidagi piyodalar o‘tish joyining qurilishi sababli gaz ta'minoti tarmog‘idan D-426 mm gaz quvuri «kesib tashlandi». Natijada Uchtepa tumanidagi 13, 14, 15, G-9A, G-9 kvartallarining gaz ta'minotida muammolar vujudga keldi.
Gaz quvurini tiklash uchun «Hududgazta'minot» AJga montaj, kapital ta'mirlash va rekonstruksiya qilish ishlariga mablag‘ ajratildi. Bu ishlar poyoniga yetib qoldi. Hozirgi vaqtda poytaxtning Chilonzor, Uchtepa, Yakkasaroy va Shayxontohur tumanlarining 15 mingdan ortiq iste'molchilari o‘z uylaridagi maishiy gaz asboblari ishlashida sezilarli ijobiy o‘zgarishlarni sezdilar.
Yunusobod tumani «Xasanboy» MFYdan «Furqat» ko‘chasigacha («Xalqlar do‘stligi» saroyi) bo‘lgan hududda ham gaz ta'minotini yaxshilash bo‘yicha katta ishlar amalga oshirildi. Bu yerda 7,5 km uzunlikda yangi gaz quvuri o‘tkazildi. Uning hisobiga TS -3 «G‘arbiy» hududining gaz ta'minoti yaxshilandi, bu esa o‘z navbatida poytaxtning Shayxontohur, Olmazor, Uchtepa va Chilonzor tumanlaridagi ko‘p qavatli uylarni issiqlik bilan ta'minlashga ijobiy ta'sir ko‘rsatadi.
Hozirgi vaqtda kichik halqa avtomobil yo‘lining «Farg‘ona yo‘li» ko‘chasi bilan kesishgan joyida gaz quvurini tiklash ishlari olib borilyapti. Bu yerda gaz ta'minotidagi muammolar avtomobil ko‘prigi qurilishi boshlanishi bilan, 2017 yilda yuzaga keldi. «Oq uy», «Fayzobod», «Vesna», «Sarikul», «Munis», «Farg‘ona yo‘li» va «S.Azimova» MFYga gaz uzatiladigan gaz quvuri umumiy gaz ta'minoti tarmog‘idan uzib qo‘yilgan edi. Shu sababli yoqilg‘i mahallalarga boshqa yo‘nalish orqali yetkazib berilgan. Gaz quvurini tiklash ishlari qariyb 5 mingdan ortiq iste'molchilarning gaz ta'minotini yaxshilashga imkon berdi.
Xulosa qilib aytganda, poytaxtda kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik ko‘rish ishlari yakuniga yetdi. Umumiy hisobda, gaz ta'minoti mutaxassislari tomonidan poytaxtning 2814 GTPda taftish o‘tkazildi, 120 dan ortiq gaz taqsimlash punktlari yangilandi, 23 km gaz quvurlari kapital ta'mirlandi, 205,5 km gaz quvurlari bosim ostidagi havo oqimi bilan tozalandi. Asosiy e'tibor yer ustidagi kommunikasiyalarga qaratildi: 264 km dan ortiq gaz quvurlari tekshirildi va 213 km uzunlikdagi gaz quvurlari belgilangan tartibda bo‘yaldi.
Joriy yili yangi mavsumga tayyorgarlik ko‘rish ishlarining hajmi avvalgi yillarda bajarilgan ishlar hajmidan bir necha baravar ortiq ekanligini alohida ta'kidlash lozim. Bu yilgi qish mavsumida ob-havo keskin o‘zgarib ketmasligi va barcha jarayonlar belgilangan rejaga muvofiq, issiqlik manbalariga ehtiyotkorona munosabatda bo‘lish, obod va qulay turmush tarzimizni saqlash asosida kechishiga umid qilib qolamiz.

В ташкенте завершилась масштабная реконструкция газовых сетей
Наверняка многие из нас знают одну старую поговорку, готовь сани летом, а зимой телегу. Она как нельзя лучше отражает работу сотрудников газоснабжающих организаций, поскольку к очередному осенне-зимнему сезону подготовка начинается аж с самой весны.
Обычному горожанину, возможно, не интересна повседневная работа специалистов сферы. Газоснабжение в столице воспринимается как само собой разумеющееся. «Голубое топливо» давно стало неотъемлемой частью нашего повседневного быта, хотя даже самые мелкие проблемы в его поставке, усложняют жизнь и нарушают комфорт жителей.
Да, система газоснабжения должна работать как часы, как единый слаженный механизм. А потому сотни специалистов прилагают много сил и труда, чтобы обеспечить круглосуточную поставку природного газа в любое время года.
Особенно сложно приходится сотрудникам газоснабжения зимой, когда потребление природного газа увеличивается в несколько раз. На практике именно холодный сезон выявляет слабые стороны системы, которые необходимо укреплять. Это можно увидеть на примере столицы. Прошлая зима выдалась довольно суровой: раннее похолодание, рост числа абонентов, резкое увеличение объемов потребления. В этой связи в АО «Худудгазтаъминот» поступило множество обращений граждан из разных районов, связанных с перебоями в газоснабжении. Коррективы не в лучшую сторону внесла и пандемия. Многие из работников, как и другие граждане, перенесли COVID 19.
С учетом анализа выявленных проблем, мнений и предложений горожан, а также всех форс-мажорных обстоятельств, подготовка системы газоснабжения к нынешнему осенне-зимнему сезону в Ташкенте проходит более масштабно. Огромная работа по модернизации и ремонту газовых сетей, газорегуляторных пунктов (ГРП), переходу с трехступенчатой на двуступенчатую систему подачи газа уже дает свои положительные результаты.
Большим событием для жителей столицы стал ввод в эксплуатацию газопровода диаметром 1020 мм и протяженностью около 8 километров. Возведение подобного объекта в Узбекистане не осуществлялось последние 40 лет.  Начатое в преддверии нового года строительство должно было завершиться за несколько месяцев, но процесс усложнился за счет большой просветительской работы. Проводились неоднократные встречи с критически настроенными гражданами, недовольными строительством объекта. Специалисты им подробно объясняли суть происходящего и преимущества новшества.
На сегодняшний день данный объект уже сдан в эксплуатацию. Многие жители Сергелийского, Учтепинского, Чиланзарского, Шайхонтаурского и других районов столицы уже почувствовали кардинальные перемены в поставках «голубого топлива», за счет увеличения скорости подачи топлива. Следует отметить, что эффективность возросла за счет того, что система газоснабжения Ташкента была закольцована. Если говорить в цифрах, то улучшилось газоснабжение почти у 100 тысяч потребителей столицы. Проблемы решены в таких больших махаллях, как «Урикзор», Чупонота, «Октепа», Изза, Самарканд Дарвоза, Зангиота, Сузук ота, Новза и другие.
Перебои в подаче природного газа в зимний период наблюдались и в нескольких махаллях Шайхантаурского района Ташкента. В частности, жители 305 домов МСГ «Катта хавуз» на протяжении последних лет жаловались в газоснабжающие организации на низкое давление газа. Основная причина возникновения проблем скрывалась в морально устаревших газорегуляторных пунктах, которые эксплуатировались более 30 лет.
В этом году АО «Худудгазтаъминот» в сотрудничестве с итальянской компанией «Pietro Fiorentini» начали пилотный проект на проблемном участке. Здесь установили четыре современных ГРП, которые позволяют в режиме реального времени наблюдать за стабильностью подачи природного газа потребителям. По итогам нововведений планируется установка современных ГРП и в других районах Ташкента.
Улучшение системы газоснабжения проводится и в Бектемирском районе столицы. В этом районе расположено много производственных предприятий, поэтому и потребление здесь довольно высокое, от чего и появились проблемы у населения. Чтобы обеспечить более стабильное давление газа и снизить потери в сетях, филиалом «Худудгаз Пойтахт» несколько махаллей района переведены на двухступенчатую систему газоснабжения. Эта система рекомендуется для городов с большим числом потребителей, размещенных на значительной территории. Таким образом решены вопросы с газом у более 4,2 тысячи потребителей МСГ «Нурафшон», «Зилола», «Чашма», «Абай», «Бектемир», «Х.Байкар», «Олтинтопган», «Мажнунтол» и «СВТ».
Анализ обращений в разрезе районов столицы показал, что в прошлый осенне-зимний период жители нескольких махаллей Чиланзара и Мирабадского района также столкнулись с проблемой в газоснабжении. Следует сказать, что строительство новых линий метрополитена и наземных мостов внесло коррективы в местные газовые сети. Наряду с возведением транспортных коммуникаций пришлось реконструировать газовые «артерии» района, что потребовало дополнительных затрат.
В частности, в ходе строительства Сергелийской ветки метро от сети газоснабжения пришлось «отрезать» газовую трубу Д-426 мм по улице «Гавхар» Чиланзарского района и поставлять газ окружным путем. В результате возникли проблемы с обеспечением газом жителей МСГ «Кичик Домбиробод», «Катта Домбиробод» и «Астробод».
Аналогичная ситуация возникла и на улице «Лутфий» Чиланзарского района столицы. Из-за строительства надземного пешеходного перехода от сети газоснабжения была «отрезана» труба Д-426 мм. В результате в зимний период проблемы с газоснабжением возникли на кварталах 13, 14, 15, Г-9А, Г-9 Учтепинского района.
Для восстановления газопровода АО «Худудгазтаъминот» было выделено финансирование на его монтаж, капитальный ремонт и реконструкцию. Работы уже подошли к завершению. В настоящее время свыше 15 тысяч потребителей Чиланзарского, Учтепинского, Яккасарайского и Шайхантаурского районов столицы ощутили перемены к лучшему в работе домашних газовых приборов.
Большая работа по улучшению газоснабжения проведена от МСГ «Хасанбой» Юнусабадского района до улицы «Фуркат» (Дворец «Дружбы Народов»). Здесь протянули 7,5 километра нового газопровода. Это позволило улучшить газоснабжение ТЦ -3 «Западная», что в свою очередь, скажется на обеспечение теплом  многоэтажных домов Шайхантаурского, Алмазарского, Учтепинского и Чиланзарского районов столицы.
В настоящее время проводятся работы по восстановлению газопровода на пресечении малой кольцевой автомобильной дороги и улицы «Фаргона йули». Проблемы с газоснабжением здесь начались в 2017 году в связи со строительством автомобильного моста. Газопровод, через который поставлялся газ в МСГ «Ок уй», «Файзобод», «Весна», «Сарикул», «Мунис», «Фаргона йули» и «С.Азимова», был отсечен от общей сети газоснабжения. Поэтому поставка топлива в махалли осуществлялось другим маршрутом. В целом восстановительные работы позволили улучшить газоснабжение более пяти тысячам потребителей.
В завершении можно сказать, что подготовка к осенне-зимнему сезону подошла к концу. В целом, специалисты газоснабжения провели ревизию 2814 столичных ГРП, обновили более 120 газорегуляторных пунктов, капитально отремонтировали 23 километра газопровода, прочистили под давлением воздуха 205,5 километра газопровода. Основное внимание уделено надземным коммуникациям: проверено свыше 264 километров и покрашено более 213 километров газопровода.
Надо отметить, что объем работ этого года был проделан такой, что в разы превышает объемы предыдущих лет. Остается надеется, что нынешней зимой мы не столкнемся с природными катаклизмами и все будет идти планомерно с бережным отношением к источнику тепла и нашей комфортной жизни.