Электр энергияси таъминотининг сезиларли даражада яхшилангани ҳақида видеобаёнот
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ўзининг очиқлик сиёсатидан келиб чиқиб, энергетика соҳасига оид ҳар қандай воқеа ва ҳодисалар ҳамда уларнинг келиб чиқиш сабаблари тўғрисида аҳолини ўз вақтида хабардор қилиб боришга ҳаракат қилади. Шу мақсадда Энергетика вазирлиги фаолиятига оид барча маълумотлар вазирликнинг расмий веб-сайти ва ижтимоий тармоқлардаги саҳифаларида жойлаштирилиб оммавий ахборот воситаларида кенг ёритиб борилмоқда.
Шунингдек, вазирлик томонидан аҳолининг фикр-мулоҳазаларини янада чуқурроқ ўрганиш, юзага келаётган муаммоларни ўз вақтида бартараф этиш мақсадида вазирлик ваколатига кирувчи аҳолини ўйлантираётган масалалар юзасидан тушунтиришлар бериб бориш мақсадида ижтимоий тармоқлар доимий равишда таҳлил қилиб борилмоқда.
Хусусан, ушбу мурожаат сўнгги кунларда ижтимоий тармоқларда муҳокама қилинаётган масалага ойдинлик киритишга бағишланади. Яъни, ҳозирги кунда электр энергияси таъминотида қисқа муддатли узилиш ҳолатлари кузатилаётган бўлсада, бироқ сўнгги йилларда электр энергияси таъминоти сезиларли даражада яхшиланганини ҳам қайд этиш жоиз.
Ҳақиқатан ҳам электр таъминотида қисқа муддатли узилишлар ҳали ҳам учраб турибди. Бироқ кўп ҳолларда, бу 10 дақиқадан 2 соатгача бўлган қисқа муддатли узилишларни ташкил қилади.
Бироқ, шу ҳам эсда тутиш керакки, яқин ўтмишда барчамиз “оммавий ўчириш” ҳолатига дуч келар эдик. Аслида, бу энергия сарфини тежаш учун маълум бир жадвалга мувофиқ амалга оширилган узилишлар эди. Фақатгина 5 йил олдин тугатилган “оммавий ўчиришлар”нинг сабаби эса оддий. Йиллар давомида электр энергияси истеъмоли ўсишига қарамай, бир хил энергия баланси шаклланган ва мавжуд балансни тенг тақсимлаш мақсадида деярли ҳар куни 6 ёки ундан кўпроқ соатга электр энергия таъминотида узилишлар рўй берган. Масалан, ўша йилларда Қашқадарё вилоятида ана шундай режали ўчиришлар кунига 18 соатгача етган. Аҳолининг сўзларига кўра, ўша вақтларда эрталаб ва кечқурун фақат 2-3 соат электр энергияси берилган холос.
Шунга қарамай, 25 йил давомида маълумотларга кўра, мамлакатда электр энергияси истеъмоли бор йўғи 20 фоизга ўсган. Сўнгги 5 йил ичида электр энергияси истеъмолининг ўсиши ЙИЛЛИК 11 фоизни ташкил қилади.
Шуни алоҳида қайд этиш керакки, сўнгги 5 йил давомида энергия баланси аҳолининг реал эҳтиёжларидан келиб чиққан ҳолда шакллантирилди.
Натижада, биз кунлик узоқ муддатли ўчиришларга барҳам бердик, маълум сабабларга кўра юзага келаётган қисқа муддатли электр таъминотидаги узилишлар эса туну-кун ишлайдиган аварияга қарши махсус бригадалар томонидан зудлик билан бартараф этиб борилмоқда.
Бу каби узилишларнинг бир неча йил аввал Самарқанд, Бухоро, Урганч ва республикамизнинг бошқа ҳудудларида деярли ҳар куни 4-6 соат давомида электр таъминотисиз қолган ўтмиши билан алоқаси йўқ! Мамлакатимиз энергетика соҳасида сўнгги йилларда амалга оширилаётган ислоҳотлар, истиқболли лойиҳалар электр энергиясини ишлаб чиқариш ҳажми нафақат анъанавий иссиқлик электр станциялари ҳисобидан балки қуёш ва шамол электр станциялари орқали ҳам ошириб борилмоқда.
- 1991-2016 йилларда ёки 25 йил ичида республика бўйича 9 300 км электр узатиш тармоқлари ва 4 800 та трансформаторлар янгиланган.
- 2017-2021 йиллар давомида (охирги беш йилда) 40 600 км бўлган электр узатиш тармоқлари ва 12 900 та трансформаторлар янгиланмоқда. 4 600 МВтдан зиёд янги қувватлар ишга туширилмоқда.

Пояснение о значительном улучшении электроснабжения
Министерство энергетики Республики Узбекистан, следуя своей политике открытости, старается своевременно информировать общественность о любых событиях и мероприятиях, связанных с энергетической сферой.
Вся информация от Минэнерго размещается на официальных ресурсах - сайте министерства, его телеграм канале, страницах в социальных сетях, широко распространяется СМИ.
Также, министерством ведется постоянный анализ социальных сетей, чтобы больше узнать о мнениях людей, своевременно реагировать на возникающие проблемы, давать разъяснения по волнующим население вопросам, находящимся в компетенции Минэнерго.
В частности, данное обращение посвящено разъяснению вопроса, который в последние дни обсуждается в социальных сетях, а именно – можно ли говорить о значительном улучшении электроснабжения, если на практике встречаются случаи кратковременных перебоев с энергоснабжением.
Действительно, такие случаи встречаются. В большинстве из них – это кратковременные отключения от 10 минут до максимального времени
2-х часов.
Однако, напомним, что еще в относительно недавнем прошлом, все мы встречались с таким понятием как «веерное отключение».  По сути это были отключения согласно определенному графику для экономии расхода электроэнергии. Причина «веерных отключений», которые прекращены только 5 лет назад, была проста – на протяжении многих лет формировался один и тот же энергетический баланс в начале каждого года, несмотря на рост потребления электроэнергии. И вмещаться в этот баланс энергетике помогали простые выключения электроэнергии – по 6 и даже более часов ежедневно. Для примера скажем, что в те годы такое плановое отключение в Кашкадарье доходило до 18 часов в сутки. Жители помнят, что электроэнергия была у них тогда только по 2-3 часа утром и вечером, однако практики обращений напрямую в тот или иной государственный орган не было.
И это при том, в течение 25 лет с 1991 года, согласно данным, потребление в стране выросло всего на 20%. Последние же 5 лет прирост потребления электроэнергии составляет 11% ЕЖЕГОДНО.
За последние 5 лет баланс формируется из реальных потребностей населения.
Мы забыли наконец о многочасовых ежедневных отключениях, а те кратковременные перебои в энергоснабжении, которые бывают в каждом случае по конкретным причинам, оперативно устраняются аварийными бригадами, работающими в круглосуточном режиме и не имеют ничего общего с тем прошлым, когда жители Самарканда, Бухары, Ургенча, других областных центров, не говоря уже о районах страны, оставались без света на 4-6 часов практически ежедневно! Мы ушли от этого состояния и безвозвратно, благодаря тем реформам последних лет, которые реализуются в энергетической отрасли страны, тем перспективным проектам, в результате которых выработка электроэнергии растет не только за счёт привычных теплоэлектростанций, но и уже за счёт солнечных и ветряных станций.
- В 1991–2016 годах, или за 25 лет, по стране было модернизировано 9 300 км линий электропередачи и 4 800 трансформаторов.
- За последние пять лет (2017-2021 гг.) модернизировано 40 600 км линий электропередачи и 12 900 трансформаторов. Это дало дополнительно более 4600 МВт новой мощности.