Энергетика вазирлиги тизимидаги “Иссиқлик электр станциялари” АЖ марказий биносининг том қисмига қуввати 40 кВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияси ўрнатилди
• Энергетика вазирлиги тизимидаги “Иссиқлик электр станциялари” АЖ марказий биносининг том қисмига қуввати 40 кВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияси ўрнатилди
Энергия самарадорликни ошириш, ёқилғи-энергия ресурсларини тежаш ва ундан самарали фойдаланиш ҳамда қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантириш мақсадида “Иссиқлик электр станциялари” АЖ маъмурий биноси том қисмида 116 та қуёш панелларидан иборат қуввати 40 кВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияси ўрнатилиб бинонинг мавжуд электр энергия таъминоти тизимига уланди.
Натижада, йилига ўртача 76,8 минг кВт.соат электр энергияси ишлаб чиқарилади. Бунинг ҳисобидан йилига 20,7 минг куб метр табиий газ иқтисод қилинишига эришилади.
Маълумот ўрнида қайд этиш жоизки, 2020-2021 йиллар давомида “Иссиқлик электр станциялари” АЖ тизим корхоналари томонидан жами 186 дона қайта тикланувчи энергия қурилмалари ўрнатилди, шу жумладан:
- Қуёш панеллари – 46 та;
- Қуёш сув иситгичлари – 26 та;
- Қуёш панелли ёритиш чироқлари – 114 та.
2020-2021 йил 10 ойи давомида жами тизим корхоналарида ўрнатилган қайта тикланувчи энергия манбалари томонидан 258,3 минг кВт.соат электр энергияси ва 450 Гкал иссиқлик энергияси ишлаб чиқарилган. Натижада ҳозирги кунга қадар жами 83 минг куб метр табиий газ иқтисод қилинишига эришилди.
Ушбу лойиҳалар Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 22 августдаги “Иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳанинг энергия самарадорлигини ошириш, энергия тежовчи технологияларни жорий этиш ва қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантиришнинг тезкор чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-4422-сон қарорига мувофиқ амалга оширилмоқда.

Курируемое Министерством энергетики АО «Тепловые электрические станции» на крыше центрального административного здания установили солнечную фотоэлектрическую станцию мощностью 40 кВт
• Курируемое Министерством энергетики АО «Тепловые электрические станции» на крыше центрального административного здания установили солнечную фотоэлектрическую станцию мощностью 40 кВт
В целях экономии и более эффективного использования топливно-энергетических ресурсов, а также развития возобновляемых источников энергии на крыше офисного здания АО «Тепловые электрические станции» установили солнечную фотоэлектрическую станцию мощностью 40 кВт, которая состоит из 116 солнечных панелей. На данный установка оборудования полностью завершена и подключена к существующей системе электроснабжения здания.
Реализация данного проекта позволит вырабатывать ежегодно 76,8 тыс. кВт.часов электрической энергии, а также будет достигнута экономия 20,7 тысячи кубометров природного газа в год.
Следует отметить, что в течение 2020-2021 годов предприятиями АО «Тепловые электрические станции» установлено в общей сложности 186 единиц возобновляемых источников энергии, в том числе:
- Солнечные батареи – 46 штук;
- Солнечные водонагреватели – 26 штук;
- Светодиодные фонари с солнечными панелями - 114 штук.
Всего за 10 месяцев 2020-2021 гг. на предприятиях АО «Тепловые электрические станции» за счёт возобновляемых источников энергии было выработана 258,3 тыс. кВт.часов электрической, а также 450 Гкал тепловой энергии. В результате на сегодняшний день удалось сэкономить 83 тысячи кубометров природного газа.
Данные проекты реализуются в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 22 августа 2019 года № ПП-4422 «Об ускоренных мерах по повышению энергоэффективности отраслей экономики и социальной сферы, внедрению энергосберегающих технологий и развитию возобновляемых источников энергии».