Матбуот-штаби: АГТКШ фаолиятига вақтинча ўзгартиришлар киритилмоқда
Ҳурматли истеъмолчилар. Хабарингиз бор, энергия ресурсларига талаб кучаядиган куз-қиш мавсумида аҳолига тезкор маълумот бериш, мурожаатларни ўз вақтида ҳал этиш, шу орқали аҳоли билан самарали мулоқотни йўлга қўйиш мақсадида Энергетика вазирлиги ҳузурида матбуот штаби ташкил этилган. Унинг доирасидаги бугунги мурожаатда об-ҳавонинг кескин пасайиб кетиши натижасида аҳоли ва ижтимоий соҳа объектларини энергия ресурслари билан таъминлаш бўйича олиб борилаётган тадбирлар ҳақида маълумот берилади.
Фавқулодда вазиятлар вазирлиги маълумотига кўра, Республикамиз ҳудудида 2021 йил 16-18 ноябрь кунлари нам ва совуқ ҳаво кузатилиб, кечаси -5 -8С, шимолий ҳудудларда -12 -15С гача совуқ бўлиб, шамол тезлиги секундига17-28 метргача кучаяди.
Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 12 январдаги 22-сон қарорининг “Табиий газдан фойдаланиш қоидалари”, 7–боб 58-банди ҳамда улгуржи ва Автомобилларга газ тўлдириш компрессор станцияларига табиий газ етказиб бериш тўғрисида расмийлаштирилган икки томонлама шартнома шартларидан келиб чиқиб, вилоят ҳокимликлари томонидан тасдиқланган жадвалга асосан автомобилларга газ тўлдириш компрессор шохобчаларида чекловлар жорий қилинади.
Бундан мақсад – биринчи навбатда табиий газ етказиб берилиши муҳим ҳисобланган аҳоли, шифохона, мактаб ҳамда мактабгача таълим ташкилоти каби аҳамиятга эга муассасалар, шунингдек, электр энергияси ишлаб чиқарувчи йирик станцияларнинг табиий газ таъминотида барқарорлигини таъминлашдан иборат.
Ҳурматли истеъмолчилар, вактинчалик чеклов чоралари ҳаво ҳарорати бироз кўтарилгунга қадар давом этади ҳамда АГТКШ тез орада аввалги тартибда ишлаш режимига ўтишини маълум қиламиз.

Пресс-штаб: В работу АГНКС вносятся временные изменения
Как уже сообщалось, для своевременного информирования населения в осенне-зимний период, когда значительно возрастает потребность в электроэнергии и газоснабжении, налаживания эффективной связи с населением и своевременного ответа на обращения, при Министерстве энергетики создан Пресс-центр.
Представляем вам информация о мерах, принятых в связи с последствиями резкого ухудшения погодных условий, по обеспечению энергией населения и социальных объектов.
По данным МЧС, 16-18 ноября 2021 года на территории республики наблюдается влажная и холодная погода, температура ночью опускается до минус 5-8 градусов по Цельсию, в северных регионах – до минус 12-15 градусов по Цельсию, показатели скорости ветра увеличиваются до 17-28 метров в секунду.
Последние годы с целью предотвращения нарушений технологического режима при эксплуатации магистрального и распределительного газопроводов, в осенне-зимний период вводятся временные ограничения на работу автомобильных газонаполнительных компрессорных станций (АГНКС) в определенное время суток, а именно, в вечернее и ночное время.
Такая мера предусмотрена постановлением Кабинета Министров Узбекистана №ПКМ-22 от 12 января 2018 года (в соответствии с п. 60 главы 7 «Правил использования природного газа»).
В связи с этим в настоящее время будут введены такие ограничения работы АГНКС согласно графикам, утверждаемым областными администрациями.
Напоминаем еще раз, что целью данной меры является обеспечение стабильности поставок природного газа населению, больницам, школам, дошкольным учреждениям, а также крупным электростанциям, поставка природного газа которым является гарантией вашего электроснабжения.
Доводим до вашего сведения, что данные ограничительные меры носят временный характер и при возникновении соответствующих условий, АГНКС вернутся к обычному режиму работы.