Сирдарё вилоятида янги ИЭС қурилиши лойиҳаси учун молиявий таклифларнинг очилиши
Сирдарё вилоятида 1200-1600 МВт қувватга эга янги иссиқлик электр станциясини қуриш лойиҳаси доирасида тендер иштирокчиларининг молиявий таклифлари очилди.
2020 йил бошида Ўзбекистон ҳукумати Сирдарё вилоятида қуввати 1200-1600 МВт бўлган янги иссиқлик электр станциясини қуриш лойиҳасини бошлаган эди. Мазкур лойиҳа доирасида Ўзбекистон ҳукумати томонидан Халқаро молия корпорациясининг (Жаҳон банки гуруҳи аъзоси) техник кўмагида икки босқичли очиқ тендер ўтказилди. Ушбу лойиҳа энергетика тизимини мустаҳкамлаш ва республикани барқарор электр энергияси билан таъминлашга қаратилган.
Янги ИЭСда қўлланиладиган замонавий ва инновацион технологиялар 60 фоиздан ортиқ самарадорликка эга бўлади, бу эса мавжуд Сирдарё ИЭС кўрсаткичларидан икки баробар юқоридир. Бу, ўз навбатида, бир хил табиий газ сарфи билан икки баробар кўп электр энергияси ишлаб чиқариш имконини беради. Айтиш жоизки, бу Марказий Осиё ва МДҲ давлатларида очиқ тендер савдолари орқали амалга оширилаётган энг йирик инвестиция лойиҳалардан биридир.
Мазкур лойиҳа Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида мамлакатимиз иқтисодиётида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар жараёнида амалга оширилаётган Республика электр энергетика тармоғини ривожлантириш дастурига киритилган.
Тендерларнинг биринчи босқичи якунлари бўйича Тендер комиссияси Халқаро молия корпорацияси кўмагида келиб тушган аризаларни баҳолади. 2020 йил декабрь ойида саралаш босқичидан муваффақиятли ўтган 8 та иштирокчи рўйхати эълон қилинди.
2020 йил 17 декабрь ойида Ўзбекистон ҳукумати таклифлар бўйича тендер савдоларининг (RFP) иккинчи босқичини бошлади. Ушбу босқичда малакали иштирокчилар 3 қисмдан иборат бўлган: техник, тижорат ва молиявий таклифларини тақдим этишлари керак эди.
2021 йил 22 октябрга қадар, учта (3) иштирокчидан таклифлар келиб тушди, улар Таклифлар сўровида (RFP) кўрсатилган маълумот ва талаблар, иштирокчилар таклифларининг техник ва тижорат қисмларининг тўлиқлиги баҳоланди. Баҳолаш натижасида учта (3) иштирокчининг таклифлари мақсадга мувофиқ деб топилди ва молиявий таклифларни очиш бўйича очиқ тартиб-таомилга таклиф қилинди.
2021 йил 19 ноябрь куни лойиҳа учун эълон қилинган қувват ва энергиянинг тенглаштирилган нархи кўрсатилган молиявий таклифларнинг оммавий очилиши бўлиб ўтди. Таклифлар сўровига (RFP) жавоб сифатида таклифларни очиш пайтида қайд этилган компаниялар рўйхати ва уларнинг молиявий таклифлари қуйида келтирилган:
Молиявий таклифларни очиш натижаларига кўра, EDF- NEBRAS-Sojitz компаниялар концорциуми (Франция, Қатар ва Япония) МВт*соатига 33,67564 АҚШ доллари миқдорида энг яхши молиявий таклифни тақдим этган иштирокчи деб топилди. Иккинчи энг яхши таклиф ChinaPower (Хитой) компанияси томонидан МВт*соатига 34,71185 АҚШ доллари миқдорида молиявий таклиф қилинган.
Янги ИЭС 1 йил давом этадиган молиявий ёпилгандан кейин 3 йил ичида қурилади. Табиий газни электр энергиясига қайта ишлаш (tolling) бўйича инвестор учун маълум мажбуриятларни ҳамда ҳукуматдан электр энергиясини сотиб олиш бўйича мажбуриятларни белгиловчи электр энергиясини сотиб олиш тўғрисидаги шартнома 25 йил муддатга амал қилади.

Вскрытие финансовых предложений по проекту строительства новой ТЭС в Сырдарьинской области
Вскрыты финансовые предложения участников тендера в рамках проекта по строительству новой тепловой электростанции мощностью 1200-1600 МВт в Сырдарьинской области.
В начале 2020 года, Правительством Узбекистан был запущен проект по строительству новой тепловой электростанции мощностью 1200-1600 МВт
в Сырдарьинской области. В рамках реализации данного проекта, Правительство Узбекистана при технической поддержке Международной финансовой корпорации (член Группы Всемирного банка) провело двухэтапный открытый тендер. Данный проект, направлен на укрепление энергосистемы и обеспечение стабильной электроэнергией республики.
Современные и инновационные технологии, используемые на новой ТЭС, будут иметь КПД выше 60%, что вдвое выше показателей, действующей Сырдарьинской ТЭС. Это в свою очередь позволит вырабатывать в два раза больше электроэнергии при том же потреблении природного газа. Стоит отметить, что это один самых крупных инвестиционных проектов, реализованных посредством открытых тендерных торгов в Центральной Азии и странах СНГ.
Данный проект входит в Программу развития электроэнергетики республики, которая реализуется в ходе масштабного процесса реформирования, осуществляемого в экономике страны, под руководством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева.
По итогам первого этапа тендерных торгов, Тендерная комиссия при поддержке Международной финансовой корпорации провела оценку полученных заявок.
В декабре 2020 года, был опубликован список из 8 участников тендера, успешно прошедших этап квалификации.
17 декабря 2020 года, Правительством Узбекистана был запущен второй этап тендерных торгов Запрос предложений (RFP). В рамках этого этапа, квалифицированные участники должны были подать свои предложения, состоящее из 3 частей: технической, коммерческой и финансовой.
К установленному сроку, 22 октября 2021 года, были получены предложения от трёх (3) участников тендера, которые были оценены на соответствие полноты информации и требованиям, технических и коммерческих частей предложений участников торгов, указанным в Запросе предложений (RFP). По итогам оценки, предложения трёх (3) участников были признаны соответствующими и приглашены на публичную процедуру вскрытия финансовых предложений.
19 ноября 2021 года состоялось публичное вскрытие финансовых предложений, с указанием заявленной мощности и приведённой стоимости электроэнергии (Levelized cost of Energy) по проекту. Список компаний и их финансовые предложения, зафиксированные в ходе церемонии вскрытия предложений в ответ на Запрос предложений (RFP), приведён ниже:
По результатам вскрытия финансовых предложений, EDF- NEBRAS-Sojitz концорциум компании (Франция, Катар, Япония), признана в качестве участника, предложившего наилучшее предложение, с финансовым предложением в размере 33,67564 доллар США/МВт*ч. Второе лучшее предложение, получено от компании "ChinaPower" из Китая, с финансовым предложением в размере 34,71185 доллар США/МВт*ч.
Новая ТЭС будет построена в течение 3 лет после достижения финансового закрытия которое продлится 1 год. Соглашение о закупке электроэнергии устанавливающее определённые обязательства на инвестора переработке давальческого природного газа в электроэнергию (tolling) и обязательства по закупке электроэнергии со стороны Правительства, которые будут действовать на протяжении 25 лет.