Иккита “тадбиркор” томонидан 100 минг хонадоннинг бир кунлик истеъмолига тенг миқдордаги табиий газдан ноқонуний фойдаланилгани аниқланди
• Иккита “тадбиркор” томонидан 100 минг хонадоннинг бир кунлик истеъмолига тенг миқдордаги табиий газдан ноқонуний фойдаланилгани аниқланди
Энергетика вазирлиги штаби томонидан жорий йилнинг 17 ноябрь куни Тошкент вилоятининг Чирчиқ шаҳрида жойлашган “SHIRINA PETROL” МЧЖ ва Тошкент туманида жойлашган “CLEAN GAS SERVICE” МЧЖларга қарашли автомобилларга газ тўлдириш компрессор шохобчаларида табиий газдан фойдаланиш қоидаларига риоя этилиши юзасидан текшириш ўтказилди.
Ўрганиш давомида фақат 2 та “тадбиркор” томонидан 1 млн 635 минг куб метр ёки бугунги кунда 100 мингта аҳоли хонадонларининг бир кунлик истеъмолига етарали миқдордаги табиий газдан ноқонуий фойдаланилганлиги аниқланди.
Хусусан, текшириш давомида “SHIRINA PETROL” МЧЖ томонидан электрон газ ҳисоблаш ускунасига ташқи таъсир кўрсатиш имкони бўлганлиги ва ўтказилган эксперемент давомида конфигурация созламаси технологик йўриқномалар талабига мос эмаслиги сабабли қайта ҳисоб-китоб қилиниши натижасида 1 млрд 274 млн 700 минг сўм зарар етказилганлиги аниқланган.
Шунингдек, “CLEAN GAS SERVICE” МЧЖ томонидан шартнома ҳужжатларидан ташқари 1 дона компрессор ускуна ортиқча ўрнатилганлиги сабабли амалга оширилган қайта ҳисоб-китоб натижасида 360,5 млн сўм зарар етказилганлиги аниқланган.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, ўтказилган текшириш ҳужжатлар қонун доирасида чора курилиши учун ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига юборилган.

В ходе двух проверок выявлено хищение природного газа равное суточному обеспечению 100 тысяч домохозяйств
• В ходе двух проверок выявлено хищение природного газа равное суточному обеспечению 100 тысяч домохозяйств
Сотрудниками Минэнерго 17 ноября 2021 года проверено соблюдение правил использования природного газа на двух АГНКС в Ташкентской области, принадлежащих ООО «SHIRINA PETROL» в г. Чирчик и ООО «CLEAN GAS SERVICE» в Ташкентском районе.
В ходе проверки выяснилось, что всего двумя юридическими лицами был незаконно использован природный газ объемом 1 млн 635 тыс. кубометров, что на сегодняшний день достаточно для суточного потребления 100 тысяч домохозяйств.
Со стороны хозяйствующего субъекта «SHIRINA PETROL» было оказано вмешательство в работу оборудования электронного учета газа, где в ходе проверки было обнаружено несоответствие настроек конфигурации требованиям технологических инструкций. Сумма ущерба, нанесенного государству, в результате оценена в 1 млрд. 274 млн. 700 тысяч сум.
В случае с ООО «CLEAN GAS SERVICE» выявлено, что на принадлежащей АГНКС работает 1 компрессорная установка, которая не заявлена в имеющейся контрактной документации. В результате перерасчета выявлено, что нанесён ущерб в размере 360,5 млн сум.
На основании обнаружения вышеизложенных фактов, по итогам проверки данных автомобильных газонаполнительных компрессорных станций (АГНКС) оформлены соответствующие документы, которые отправлены в правоохранительные органы для принятия законодательно предусмотренных мер.