Матбуот штаби: жорий йилнинг ўтган даврида 107 мингта аҳоли хонадонининг 1 ойлик истеъмолига тенг электр энергиясидан ноқонуний фойдаланилган
• Матбуот штаби: жорий йилнинг ўтган даврида 107 мингта аҳоли хонадонининг 1 ойлик истеъмолига тенг электр энергиясидан ноқонуний фойдаланилган
Энергетика вазирлиги ҳузуридаги “Ўзэнергоинспексия” томонидан тадбиркорлик субъектлари томонидан электр энергиясидан ноқонуний фойдаланиш ҳолатлари юзасидан доимий равишда текширувлар ўтказиб борилмоқда.
Хусусан, жорий йилнинг ўтган даврида айрим “тадбиркорлик субъектлари” томонидан 9 млрд 504 млн сўм миқдорида электр энергиясидан ноқонуний фойдаланиш ҳолатлари аниқланди. Ушбу ҳажмдаги электр энергияси 107 минг аҳоли истеъмолчининг 1 ойлик истеъмолини ташкил қилади.
Ўтказилган текшириш ҳужжатлари қонун доирасида чора курилиши учун ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларига юборилган.

Пресс-штаб Минэнерго: выявлены факты хищения электроэнергии, достаточной для месячного обеспечения 107 тысяч домохозяйств
• Пресс-штаб Минэнерго: выявлены факты хищения электроэнергии, достаточной для месячного обеспечения 107 тысяч домохозяйств
За прошедший период 2021 года выявлено незаконное потребление электроэнергии рядом хозяйствующих субъектов на общую сумму 9 млрд 504 млн сум. Такого объёма достаточно для месячного обеспечения электроэнергией 107 тысяч домохозяйств.
Данные случаи нарушения выявлены в ходе регулярных проверок «Узэнергоинспекции» при Министерстве энергетики Узбекистана по соблюдению предприятиями правил использования электроэнергии.
Документы проверки отправлены в правоохранительные органы для принятия законодательно установленных мер.