Энергетика вазирлиги тизимидаги “Иссиқлик электр станциялари” АЖ соҳада илмий-инновацияларни кенг жорий этиш ишларини такомиллаштиради
• Энергетика вазирлиги тизимидаги “Иссиқлик электр станциялари” АЖ соҳада илмий-инновацияларни кенг жорий этиш ишларини такомиллаштиради
“InnoWeek.Uz-2021” халқаро инновацион ғоялар ҳафталиги доирасида илмий-инновацион изланишларни ишлаб чиқариш жараёнига кенг жалб этиш бўйича “Иссиқлик электр станциялари” АЖ ва И.Каримов номидаги Тошкент давлат техника университети ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Мазкур меморандум доирасида Тошкент давлат техника университетида 2022-2026 йиллар давомида “Иссиқлик электр станциялари” АЖ тизим корхоналари учун замонавий билимларга эга малакали кадрлар тайёрлаш ҳамда кадрлар малакасини ошириш лойиҳаларини амалга ошириш режалаштирилган. Шунингдек, ишлаб чиқариш жараёнини замонавий-инновацион ечимлар асосида ривожлантириш ишлари олиб борилади.
Айни дамда “Иссиқлик электр станциялари” АЖ томонидан ТДТУ билан ҳамкорликда қуйидаги лойиҳалар амалга оширилмоқда:
- “Электр таъминоти” кафедраси олимлари билан “Тошкент ИЭС” АЖда “Циркуляция насоси юритмаси электр двигателини такомиллаштириш орқали электр энергиясини иқтисод қилиш” лойиҳаси ва “Иссиқлик энергетикаси ва АЭС” кафедраси олимлари билан “Энергоблоклардаги регенератив ҳаво қиздиргич қурилмаларининг энергетик самарадорлигини ошириш” ҳамда “Рекуператив иссиқлик алмашиниш қурилмаларининг самарадорлигини локал турбулизатор ёрдамида жадаллаштириш” лойиҳалари бўйича ишлар олиб борилмоқда;
- “Навоий ИЭС” АЖда “Энергоблокларининг қозон агрегатлари механизмлари ва катта қувватли насос агрегатлари юритмаларидаги двигателларни бир фазали ерга қисқа туташиш токидан ҳимоя қилиш ва шикастланишларнинг олдини олиш технологиялари” лойиҳаси устида ишланмоқди;
- “Сирдарё ИЭС” АЖда “Насос агрегатлари юритмаларига частота ўзгартиргич қурилмасини ўрнатиш” лойиҳаси амалга оширилди. Лойиҳани амалга ошириш натижасида электр энергиясининг ўз эхтиёжларига сарфини сезиларли камайтиришга эришилди.
- “Тўрақўрғон ИЭС” УКда “Буғ-газ қурилмаларида ҳавони тозалаш ва совутиш ҳисобига самарадорликни ошириш” лойиҳаси устида ишлар олиб борилмоқда.
Жорий йилнинг 22-27 ноябрь кунлари бўлиб ўтиши режалаштирилган “InnoWeek.Uz-2021” халқаро инновацион ғоялар ҳафталигида “Иссиқлик электр станциялари” АЖ электр станцияларни ривожлантириш соҳасида илмий-амалий ҳамкорликни ривожлантириш, энергосамарадор технологияларни жорий этиш бўйича маҳаллий илмий ҳамжамиятлар билан изланишлар олиб бориш борасида лойиҳалари билан иштирок этмоқда.

Курируемое Министерством энергетики АО «Тепловые электрические станции» будет наращивать работу по широкому внедрению научных инноваций в отрасль
• Курируемое Министерством энергетики АО «Тепловые электрические станции» будет наращивать работу по широкому внедрению научных инноваций в отрасль
В рамках международной недели инновационных идей «InnoWeek.Uz-2021» был подписан меморандум между АО «Тепловые электрические станции» и Ташкентским государственным техническим университетом имени И.Каримова.
В рамках данного меморандума в Ташкентском государственном техническом университете на период 2022-2026 годы запланирована реализация проектов по подготовке и повышению квалификации кадров для предприятий АО «Тепловые электрические станции». Также будет проведена работа по совершенствованию производственных процессов на основе современных инновационных решений.
В настоящее время АО «Тепловые электрические станции» совместно с ТГТУ реализуют следующие проекты:
- с учеными кафедры «Электроснабжение» на Ташкентской ТЭС ведутся работы по проекту “Экономия электроэнергии путем совершенствования электродвигателя привода циркуляционного насоса”, с учеными кафедры «Теплоэнергетика и АЭС» по направлениям «Повышение энергетической эффективности регенеративных воздухоподогревателей» и «Ускорение эффективности рекуперативных теплообменных установок энергоблоков с помощью локальных турбулизаторов»;
- ведутся работы по проекту “Технологии защиты и предотвращения повреждений электродвигателей механизмов котлоагрегатов энергоблоков и насосных агрегатов большой мощности от тока однофазного короткого замыкания на землю” на Навоийской ТЭС;
- реализован проект “Установка преобразователя частоты на привод насосных агрегатов Сырдарьинской ТЭС”. В результате реализации проекта достигнуто существенное снижение расхода электроэнергии на собственные нужды;
- Ведутся работы по проекту “Повышение эффективности за счет очистки и охлаждения воздуха парогазовых установок на Туракурганской ТЭС”.
В рамках Международной недели инновационных идей «InnoWeek.Uz-2021» которая проводится 22-27 ноября текущего года, АО «Тепловые электрические станции» участвует с проектами по развитию научно-практического сотрудничества в области развития электростанций и внедрению энергосберегающих технологий в сферу.