Мамлакатимиз раҳбарининг бир қатор топшириқлари асосида, бугун электрэнергетика соҳаси корхоналарида трансформация ва рақамли трансформация ишлари жадаллик билан давом эттирилмоқда.
Бундан кўзланган асосий мақсаб – бу корхоналар фаолиятини жаҳонда тан олинган корпоратив бошқарув механизмлари асосида ташкил этиш, ишлаб чиқариш жараёнини рақамлаштириш, бунинг воситасида  ортиқча сарф-харажатлардан воз кечиб, соҳанинг очиқ бозор муносабатлари тамойилларига асосланган шаффофлигини таъминлашдан иборат.
Шу мақсадда, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 5 октябрдаги ПФ-6079-сонли ““Рақамли Ўзбекистон - 2030” стратегиясини тасдиқлаш ва уни самарали амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони ижросини таъминлаш мақсадида “Иссиқлик электр станциялари” АЖ тизимида диспетчерлик-мониторинг маркази иш бошлади.
Ушбу марказ  “Иссиқлик электр станциялари” АЖ таркибидаги барча электр станция ва марказлар фаолиятини мувофиқлаштириш, электр энергияси ишлаб чиқариш ва уни юқори кучланишли линияларга чиқариб бериш  жараёнини таъминлаш бўйича узлуксиз диспетчерлик-мониторинг бошқарувини амалга оширади.
Айниқса, куз-қиш мавсумида электр энергияси ишлаб чиқариш ишлари барқарорлигини таъминлаш, кузатилиши мумкин бўлган авариявий ҳолатларнинг олдини олиш, уларни тезкорлик билан бартараф этиш борасида марказнинг аҳамияти катта.
Диспетчерлик-мониторинг маркази суткасига 24 соат, туну-кун фаолият юритувчи мувофиқлаштириш маркази вазифасини ўтайди ва қуйидаги ишларни амалга оширади:
- реал вақтда иссиқлик электр станцияларда электр энергияси ишлаб чиқариш жараёнини онлайн мониторингини амалга оширади;
- электр энергияси ишлаб чиқарилиши учун шартли ёқилғи сарфи, унинг заҳираси назоратини олиб боради;
- электрстанциялар ёқилғи-тарнспорт цехлари фаолиятини мувофиқлаштиради ҳамда масофадан туриб автотранспорт воситалари ҳаракатини, ёқилғи сақлаш объектлари фаолиятини кузатиб боради;
- авариявий ҳолатлар олдини олиш мақсадида станцияларда ташкил этилган масъул ходимлардан иборат, туну-кун фаолият юритувчи қўшимча навбатчилик гуруҳлари билан биргаликда иш олиб боради;
- Ускуналарнинг ишончлилигига таъсир этувчи камчиликларни аниқлаш ва аниқланган камчиликларни бартараф этишда станцияларга амалий ёрдам кўрсатади;
- авариявий ҳолатлар юз берган тақдирда, уларни бартараф этиш бўйича биринчи даражали чора-тадбирларни белгилайди ҳамда тезкорлик билан бартараф этиш ишларини ташкил қилади;
- станцияларда электр энергияси ишлаб чиқариш барқарорлигини таъминлаш, маҳсулот таннархини пасайтириш бўйича амалга оширилаётган ишлар мониторингини олиб боради;
- электрстанцияларда хавфсизлик техникаси қоидаларига асосан ишни беталофат ташкил этиш, ишчи-хизматчилар саломатлигини муҳофаза этиш  чораларини назорат қилади;
- зарур ҳолларда оператив тарзда суткасида 24 соат мобайнида энергообъектларга чиқиб боради, ишларни мувофиқлаштиради.
Ушбу ишларни масофадан туриб самарали ташкил этиш бўйича марказ замонавий ахборот-коммуникация ускуналари билан жиҳозланган. Ишга малакали мутахасислар жалб этилиб, улар учун барча зарур шарт шароитлар яратилган.

Пресс-штаб Минэнерго: В системе АО «Тепловые электрические станции» начал работу диспетчерско-мониторинговый центр — видеообращение
• Пресс-штаб Минэнерго: В системе АО «Тепловые электрические станции» начал работу диспетчерско-мониторинговый центр — видеообращение
С
егодня на предприятиях электроэнергетической сферы ускоренными темпами продолжается работа по реформированию и цифровой трансформации.
Основная целью данного процесса – это организация деятельности предприятий на основе всемирно признанных механизмов корпоративного управления, цифровизация  производственного процесса, посредством чего можно избежать избыточных затрат и обеспечить прозрачность отрасли на основе принципов открытых рыночных отношений.
С этой целью, во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 5 октября 2020 года №УП-6079 «Об утверждении стратегии «Цифровой Узбекистан-2030» и мерах по ее эффективной реализации» в системе АО «Тепловые электрические станции» начал работу диспетчерско - мониторинговый центр.
Данный центр осуществляет координацию деятельности всех электростанций и электроцентралей в составе АО «Тепловые электрические станции», осуществляет непрерывное диспетчерско-мониторинговое управление процессом производства электроэнергии и ее отпуска на высоковольтные линии.
Особенно в осенне-зимний период большое значение имеет работа Центра по обеспечению устойчивости производства электроэнергии, предупреждению и скорейшему устранению возможных аварийных ситуаций.
Диспетчерско-мониторинговый центр функционирует круглосуточно, 24 часа в сутки, и выполняет следующие функции:
- осуществляет онлайн-мониторинг процесса выработки электроэнергии на тепловых электростанциях в режиме реального времени;
- осуществляет контроль за расходом топлива на выработку электроэнергии, ее запасом;
- координирует деятельность топливно-транспортных цехов электростанций и осуществляет дистанционный контроль за движением автотранспорта, деятельностью объектов хранения топлива;
- проводит работу совместно с дополнительными дежурными группами, действующими круглосуточно, состоящими из ответственного персонала, сформированного на станциях в целях предупреждения аварийных ситуаций;
- оказывает практическую помощь станциям в выявлении недостатков, влияющих на надежность оборудования, и устранении выявленных недостатков;
- в случае возникновения аварийных ситуаций определяет первоочередные меры по их ликвидации и организует работу по их скорейшему устранению;
- осуществляет мониторинг проводимых работ по обеспечению стабильности производства электроэнергии на станциях, снижению себестоимости продукции;
- осуществляет контроль за соблюдением правил техники безопасности на электростанциях, за бесперебойной организацией работ, охраной здоровья работников;
- при необходимости в любое время суток организует оперативный выезд на энергообъекты для координации работы.
Для эффективной организации этих работ на расстоянии, Центр оснащен современным информационно-коммуникационным оборудованием. К работе привлечены квалифицированные специалисты, для эффективной работы которых созданы все необходимые условия.