Энергетика вазирлиги Матбуот-штаби: “Газли-Когон” магистрал газ қувури бўйлаб узунлиги 140 км.га тенг янги газ тармоғини қуриш ишлари ҳақида — видеохабар
• Энергетика вазирлиги Матбуот-штаби: “Газли-Когон” магистрал газ қувури бўйлаб узунлиги 140 км.га тенг янги газ тармоғини қуриш ишлари ҳақида — видеохабар
Айни кунларда “Ўзтрансгаз” АЖ томонидан республика бўйлаб магистрал газ қувурларини қуриш, таъмирлаш ва реконструкция қилиш ишлари кенг кўламда амалга ошириляпти.
“2021-2022 йилларда Республика магистрал газ узатиш тизимини модернизация қилиш ва самарадорлигини ошириш дастури”га мувофиқ, 315 км магистрал газ қувури қурилмоқда. Жумладан, “Газли-Когон” магистрал газ қувури бўйлаб янги, узунлиги 140 км, “Янгиер-Оҳангарон” газ қувурида 95 км.га тенг, Ўрта Осиёни Марказ билан боғлайдиган “САЦ 2” бўйлаб 80 км қувурларини қуриш режалаштирилган. Шунингдек, дастур доирасида 196 км узунликдаги магистрал газ қувурлари реконструкция қилинади ҳамда капитал таъмирланади.
Ҳозирда кенг кўламли қурилиш ишлари олиб борилаётган майдонлардан бири бу - Газли-Когон магистрал газ қувури! У орқали узатилаётган табиий газ республика истеъмолчиларининг салмоқли қисмини ташкил этадиган марказий ва шарқий ҳудудлар Жиззах, Сирдарё, Тошкент, Фарғона водийсига етказиб берилади.
Газли-Когон йўналишида ҳозирда 3 та тармоқ бўлиб, унинг биринчи ва иккинчиси 1973-1983 йилларда, 3-тармоғи 2006 йилда ишга туширилган. Тармоқлардан суткасига 35 млн метр кубгача табиий газ ўтказилади. Иқтисодиёт тармоқларининг кенгайиши, саноат объектлари, янги турар жой биноларнинг қурилиши зангори ёқилғига талабнинг ортишига сабаб бўлмоқда. Шу мақсадда айни кунларда Газли-Когон магистрал газ қувурининг янги, 4-тармоғи - узунлиги 140 км га тенг газ қувури бунёд этилмоқда.
Ҳозирда объектда 200 га яқин ишчи-ходим меҳнат қилмоқда, 80 га яқин махсус техника жалб қилинган. Бугунги кунга қадар 100 км.га яқин масофада қурилиш-монтаж ишлари бажарилди.
Янги қурилган магистрал газ қувури ишга туширилиши ҳисобига газ ўтказучанлик ортиб, суткасига қўшимча 25 млн. куб метр табиий газни Республиканинг шимолий қисмидан жанубий қисмига ўтказиш имкони яратилади.
Кенг кўламли қурилиш ишларидан ташқари ҳозирда Газли-Когон магистрал газ қувурининг биринчи тармоғида реконструкция ишлари амалга оширилмоқда. Яқин йилларда мазкур газ қувурининг 27 км қисми янгиланади.

Пресс-штаб Минэнерго: О ходе строительства нового газопровода протяженностью 140 км вдоль магистральной линии Газли-Когон — видеосообщение
• Пресс-штаб Минэнерго: О ходе строительства нового газопровода протяженностью 140 км вдоль магистральной линии Газли-Когон — видеосообщение
В настоящее время АО «Узтрансгаз» ведется широкомасштабная работа по строительству, ремонту и реконструкции магистральных газопроводов по всей республике.
В соответствии с «Программой модернизации и повышения эффективности магистральной газотранспортной системы Республики Узбекистан на 2021-2022 годы» строится магистральный газопровод протяженностью 315 км. Основной целью Проекта является модернизация и реконструкция инфраструктуры газотранспортной системы Узбекистана для приема дополнительных объемов природного газа в северной части газотранспортной системы для последующей транспортировки ее в центральные и восточные регионы республики с целью надежного газоснабжения Джизакской, Сырдарьинской областей, Ташкентского региона и Ферганской долины. В указанных регионах показатель потребления природного газа составляет порядка 50% от общего объема потребляемого товарного газа внутри страны. В рамках программы планируется построить новую нитку магистрального газопровода «Газли-Каган» протяженностью 140 км, новое строительство на газопроводах «Янгиер-Охангарон» протяженностью 95 км, на САЦ 2 (Средняя Азия-Центр) протяжённость которого составляет 80 км. В целом по данной программе будут реконструированы и капитально отремонтированы 196 км магистральных газопроводов.
Одним из направлений, где в настоящее время ведутся масштабные строительные работы, является магистральный газопровод Газли-Каган. Передаваемый по нему природный газ поставляется в центральные и восточные регионы республики, такие как Джизакский, Сырдарьинский, Ташкентский регионы и Ферганская долина. В настоящее время в направлении Газли-Каган действуют 3 нитки, первая и вторая из которых были запущены в 1973-1983 годах, третья – в 2006 году. За сутки через данный магистральный газопровод проходит 35 миллионов кубометров природного газа.
Развитие отраслей экономики, промышленных объектов, строительство новых жилых зданий рождает повышенный спрос на «голубое топливо». По этой причине в настоящее время строится новая - четвертая нитка газопровода Газли-Каган протяженностью 140 км. На объекте работают около 200 сотрудников, задействованы 80 единиц специальной техники. На сегодняшний день строительно-монтажные работы проведены на расстоянии около 100 км. В результате в осенне-зимний период из северной части страны в юго-восточную будет доставляться дополнительно 25 миллионов кубометров природного газа в сутки.