Энергетика вазирлиги тизимидаги “Ўзтрансгаз” AЖ томонидан “Водийга магистрал газ қувурлари бўйлаб” Пресс-тур ташкил қилинди
• Энергетика вазирлиги тизимидаги “Ўзтрансгаз” AЖ томонидан “Водийга магистрал газ қувурлари бўйлаб” Пресс-тур ташкил қилинди
ОAВ ходимлари учун шу йўналишда тадбир ташкил қилингани бежиз эмас. Чунки Фарғона водийси вилоятлари Республикамиз истеъмолчиларининг салмоқли қисмини ташкил этади. Пресс-турда дастлабки манзил “Оҳангарон” Газ сиқув компрессор станцияси(КС)га бўлди. Бу КС орқали Янгиер - Оҳангарон магистрал газ қувуридан келувчи табиий газнинг босими оширилиб водий вилоятларига узатиб берилади. Журналистлар станция агрегатларининг иши ва диспетчерлик фаолиятини кўздан кечирдилар.
Тадбир иштирокчилари Оҳангарон-Пунгон магистрал газ қувури бўйлаб юришди. Оҳангарон-Пунгонқувурнинг 80 км қисми Қамчиқ довони орқали ўтади. Йиллик газ ўтказиш қуввати 10 млрд м3 ни ташкил қилувчи мазкур магистрал газ қувурга Фарғона МГҚБ хизмат кўрсатади. Қувурнинг 80-километрида жойлашган мажмуа тоғ тепасида жойлашган. Журналистлар шу нуқтани бориб кўрдилар. Бу жойда табиий газ таркибидаги ҳар-хил ёт моддалар ва суюқликларни ушлаб қолувчи агрегатлар ва газни иситиш печлари бор. Aгрегатлар ёрдамида қиш мавсумида магистрал газ қувурида гидрат чўкмалар хосил бўлиши ва музлашининг олди олинади.
Навбатдаги объект “Шимолий Сўх” газни ер остида сақлаш иншоотига бўлди. Мутахассислар иншоотнинг аҳамияти ва фаолияти ҳақида тушунчалар берди. Бу ерда компрессор станцияси ҳам бор ва унда Оҳангарон-Фарғона магистрал газ қувурларидан келувчи газ тозаланиб, босими кучайтирилади ва яна магистрал газ қувурига узатилади. Станциядаги ҳар бир агрегатнинг лойиҳавий қуввати бир кеча-кундузда 11 млн м 3 табиий газни узатиш имконига эга.
Марғилон Газ тақсимлаш станцияси фаолияти ҳам журналистларда таассурот қолдирди. Фарғона МГҚБ тасарруфида бу каби станциялардан 116 та. Марғилон ГТС жорий йилда реконструкция қилинди. Бу каби станцияларда магистрал газ қувуридан келадиган юқори босимли газ босими пасайтирилиб, тозаланади, ўлчанади ва ҳидлантирилиб "Ҳудудгазтаъминот" АЖ тармоғига ёки улгуржи истеъмолчиларга юборилади. Пресс-турнинг тўлиқроқ тафсилоти билан телелавҳа ва кўрсатув орқали таништирамиз.

Курируемое Министерством энергетики АО «Узтрансгаз» организован пресс-тур «По магистральным газопроводам Ферганской долины»
• Курируемое Министерством энергетики АО «Узтрансгаз» организован пресс-тур «По магистральным газопроводам Ферганской долины»
Акционерным обществом «Узтрансгаз» организован пресс-тур в области Ферганской долины, где проживает значительная часть потребителей республики.
Первым объектом пресс-тура по направлению «Ахангаран-Пунган» стала газокомпрессорная станция КС «Ахангаран». Данная станция поднимает давление природного газа из магистрального газопровода «Янгиер-Ахангаран» и передает в районы Ферганской долины. Журналисты ознакомились с работой и диспетчерской деятельностью подразделений станции.
Участники мероприятия проследовали по пути магистрального газопровода «Ахангаран-Пунган». Через перевал Камчик проходит 80-километровый участок магистрального газопровода «Ахангаран-Пунган». Магистральный газопровод пропускной способностью 10 млрд. кубометров газа в год обслуживается Ферганским управлением магистральных газопроводов (УМГ).
Журналисты побывали в комплексе, расположенном на 80-м километре газопровода, который находится на вершине горы. Здесь имеются агрегаты и газовые нагревательные печи, которые улавливают различные посторонние вещества и жидкости в природном газе. Заполнители предотвращают образование гидратных отложений и замерзание в магистральном газопроводе в зимний период.
Следующим объектом стало подземное хранилище газа (ПХГ) «Северный Сох», где специалисты рассказали о важности и функциональности данного объекта. В ПХГ также есть компрессорная станция, где газ, поступающий из магистрального газопровода «Ахангаран-Фергана», проходит очистку, процесс повышения давления, и затем снова подается в магистральный газопровод. Проектная мощность каждого блока станции - 11 млн. кубометров природного газа в сутки.
Большое впечатление оставила у журналистов и деятельность Маргиланской газораспределительной станции. Всего таких станций при Ферганском УМГ - 116. В этом году была проведена реконструкция Маргиланской ГТС. На таких станциях газ высокого давления, поступающий из магистрального газопровода, очищается, измеряется и направляется в сеть АО «Худудгазтаминот» или оптовым потребителям. Полная информация о пресс-туре представлена в телесюжетах.