Битта “тадбиркор” томонидан 300 минг хонадоннинг бир кунлик истеъмолига тенг миқдордаги табиий газдан ноқонуний фойдаланилгани аниқланди
• Битта “тадбиркор” томонидан 300 минг хонадоннинг бир кунлик истеъмолига тенг миқдордаги табиий газдан ноқонуний фойдаланилгани аниқланди
Жорий йилнинг 18 ноябрь куни Энергетика вазирлиги, “Ўзнефтгазинспекция” ва “Ҳудудгаз Самарқанд” газ таъминоти филиали ходимлари билан ҳамкорликда Самарқанд вилоятида ўтказилган тадбир давомида Нарпай тумани, “Тепа” МФЙ ҳудудида фаолият юритаётган “OQTOSH DIYORBEK NUR” масъулияти чекланган жамиятига қарашли автомобилларга газ тўлдириш компрессор шаҳобчасининг табиий газдан фойдаланиш ҳолати назорат қилинди.
Ўтказилган назорат тадбирида газ ҳисоблаш ускунасидан ташқари АГТКШ ҳудудидан ўтувчи “Оромгоҳ” кичик саноат зонасини табиий газ билан таъминловчи кесими 159 мм.ли газ тармоғига яширинча ўзбошимчалик билан уланиб табиий газдан фойдаланаётганлиги маълум бўлди.
Ушбу ноқонуний ҳолат бўйича дастлабки ҳисобланган газ ҳажми 5 млн 424,0 минг метр кубни ва етказилган зарар миқдори 5 млрд 424,0 млн сўмни ташкил этган.
Мазкур ҳажмдаги табиий газ 300 минг хонадоннинг бир кунлик истеъмолини ташкил қилади.
Юқорида қайд этиб ўтилган ноқонуий ҳолатлар бўйича расмийлаштирилган ҳужжатлар чора кўриш учун ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига топширилди.

В ходе проверки выявлено хищение природного газа, равное суточному обеспечению 300 тысяч домохозяйств
• В ходе проверки выявлено хищение природного газа, равное суточному обеспечению 300 тысяч домохозяйств
В ходе контрольного мероприятия, проведенного 18 ноября 2021 в Самаркандской области, была выявлена автомобильная газонаполнительная компрессорная станция (АГНКС) незаконно подключенная к газовой сети диаметром 159 мм.
Мероприятие было организовано штабом Министерства энергетики совместно с Самаркандским региональным филиалом «Узнефтегазинспекции» и филиалом газоснабжения «Худудгаз Самарканд».
Данная АГНКС расположена на территории малой производственной зоны «Оромгох».
Согласно первоначальным расчётам объем незаконного использованного природного газа составил 5 млн 424,0 тыс. кубометров, сумма нанесённого государству ущерба - 5 млрд 424,0 млн сум. Что на сегодняшний день было бы достаточно для суточного потребления 300 тысяч домохозяйств.